Egitim-Dünyası

MEB Yer Değiştirme Hatadan Döndü

MEB Yer Değiştirme Hatadan Döndü

Öğretmenin hukuk savaşı Mutlu sonla bitti 

MEB’de yer değiştirme işlemi iptal edilen Öğretmenin hukuk zaferi…

Osmaniye ili Kadirli ilçesi Ali Mümtaz Sayman İlkokulunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken, 2013 yılı il içi yer değiştirme işlemlerinde Kadirli Cumhuriyet İlkokulunu tercih ederek yer değiştirme isteyeceğine sehven Osmaniye Merkez Cumhuriyet İlkokulunu işaretleyen ve Osmaniye il milli eğitim müdürlüğü il içi yer değiştirmelerine ait taslak listeyi internet sitesinde yayınlayınca yanlışlık yaptığını fark eden ve taslak liste valilik onayına sunulmadan milli eğitimin verdiği itiraz süresi içinde hemen itiraz etmesine rağmen dönemin milli eğitim müdürü Kadir KILIÇ tarafından siyasi nedenlerle itirazı kabul edilmemiştir.
Öğretmen bu sefer annesinin sağlık özrünü öne sürmesine karşılık Osmaniye milli eğitim müdürlüğünce annesinin Osmaniye merkez ilçesinde tedavisinin mümkün olduğu gerekçesi ile sağlık özrünü de kabul etmeyerek iptal etmemiştir.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Yer değiştirme işleminin iptali” başlıklı 51. maddesi 2. fıkrasında; “(2) İl içi ya da iller arası isteğe ya da zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme kapsamında görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmez. Ancak yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra bu Yönetmelikte belirtilen özür durumlarından birinin oluşması ve istemeleri halinde eski görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla yer değiştirme suretiyle atamaları iptal edilir. Bu şekilde ataması iptal edilenlerden eski görev yerlerine atama yapılanlar, il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan diğer eğitim kurumlarına atanırlar.” hükümleri ile,

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 04.07.2013 tarih ve 1637062 sayılı “il içi yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan “2013 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu”nun 21. maddesindeki; “21- İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak, yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra, 06.05.2010 tarihli 27573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde belirtilen özür durumlarından birinin oluşması ve görev yerlerinden ayrılmamış olmak kaydıyla atamaları iptal edilebilecektir.” hükümleri bulunmaktadır.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Yer değiştirme işleminin iptali” başlıklı 51. maddesi 2. fıkrasında atıfta bulunulan ve yapılan atanma işlemimden sonra Annesinin Sağlık durumu özrü nedeniyle ilgi (a) deki Yönetmeliğin “Sağlık durumu özrü” başlıklı 36. maddesi 1. fıkrasındaki; “(1) Öğretmenler, sağlık kurulu raporunda; kendisi, eşi ve çocuklarının öğretmenin görev yaptığı yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağının belirtilmiş olması, anne ve babası ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için ise “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi bulunması durumlarında il sağlık müdürlüğünden görüş alınmadan hastalığın tedavi edilebileceği bir yere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.” hükümleri nedeniyle başvurusunun kabul edilmesi gerektiğine dair Adana İdare mahkemesinde açmış olduğu dava sonuçlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ