Egitim-Dünyası

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor MuAçıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ? herkesin aklına takılan sorulardan biri izlenecek yol ise yazımızın devamındadır.

 

 

 

 

[stextbox id=”download” caption=”DİKKAT”]

 

Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015 ile detaylı tablo için tıklayın

—————–

Son formasyon Haberleri ve duyuruları hakkında Daha detaylı bilgi almak için Tıklayınız

———————–

 

[/stextbox]

FORMASYON HAKKINDA SORULARINIZA CEVAPLAR;

– Formasyon ileride öğretmen olmak isterseniz almanız gereken bir kurstur.
– Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. ( açıköğretim okuyanlar dahil )
– Şu an sadece okuyan öğrenciler için ön kayıt alınmakta ve başvuru durumuna göre ileride kesin kayıt için duyuru yapılacaktır.
– Mezun öğrenciler için ilerde bir tarihte başvuru alınacaktır.
– Anadolu Üniversitesi Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 15 Mayıs 2014 saat 12:00’a kadar online olarak kabul edilecektir
– Şu an yapılan başvuruya 1. sınıf dahil herhangi bir sınıfta veya dönemde okuyan tüm açıköğretim öğrencileri dahildir. ( Sadece aşağıdaki linkte yer alan bölümlerde okuyan öğrenciler )
– Açılan sayfada öncelikle sisteme “Üye Ol” kısmından üye oluyoruz.
– Mail adresimize şifre geliyor onunla giriş yapıyoruz..
– “Ana Bilim Dalı” yazan yere okuduğunuz bölümü değil, öğretmenlik bölümünü yazacaksınız. O bölümü de kafanıza göre değil, aşağıda linki olan tablodan bakacaksınız.
– Formasyonda başvuru yaparken “Ana bilim dalı” kısmına okuduğunuz bölümün karşısında yazan ve başlık olarak “ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI” olan yerdeki bölüm ismini yazıyorsunuz. Bu linkten görebilirsiniz. (http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/files/2014-for%20basvuru%20tablosu.xlsx )
– Not ortalaması kısmına öğrenci sayfanızda yer alan GENEL NOT ORTALAMASINI yazın.
– Formasyon eğitimi hakkında detaylı bilgi olmamakla beraber iki tahmin yürütebilirim. Birincisi Eskişehirde yüzyüze yapılabilir, İkincisi ise internet üzerinden online yapılabilir..

Konuyu okumadan sorulan sorulara cevap verilmeyecektir.

Lisans Bölümleri için ana bilim dalları;
– Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri; Türk Dili ve Edebiyatı
– İşletme Öğrencileri : Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– İktisat Öğrencileri: Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– Kamu Yönetimi Öğrencileri : Adalet
– Felsefe Bölümü Öğrencileri: Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Sosyoloji Bölümü Öğrencileri : Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Tarih Öğrencileri ; Tarih

 [stextbox id=”custom” caption=”AÖF Formasyon DUYURUSU”]

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Ön Kayıt Duyurusu

 

 • Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Şubat 2014 tarih ve 9 sayılı kararı ile düzenlenen öğretmenlik alanları ve bunlara kaynaklık eden yüksek öğretim programlarına göre kayıt yapılacaktır. (Kılavuz için tıklayınız.)
 • Bu kılavuzda yer almayan programlardaki öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 14 Mayıs 2014 saat 23:59’a kadar online olarak kabul edilecektir.
 • Mezunlar için YÖK ayrıca kontenjan duyurusu yayınlayacaktır.
 • Ön kayıt yaptırmak kesin kayıt hakkı sağlamayacaktır. Programa başvuran öğrencilerin kesin kayıtları için ayrıca duyuru yapılacaktır.
 • Online başvuruları 13.05.2014 tarihi saat 17.00 itibari ile pedagoji.anadolu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz

[/stextbox]

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün bu yıl Fen Edebiyat öğrencilerine tekrar pedagojik alabilecekleri  haberinin ardından AÖF (Açıköğretim Fakültesi) 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen adaylar pedagojik formasyon alıp alamayacağını merak etmekteler ve bir çok insan da geleceğini belirleyeceği meslek seçiminde bunları göze alarak seçimini yapmaktadır.Pedagojik formasyon  eğitimi bir çok kurumda öğretmenlik yapabilmek için alınmaktadır.

Üniversite Okurken Formasyon Almak 2014 isimli yazımızdada detaylı bilgiler bulabilirsiniz

 

Bir çok iddiaya göre (MEB 80 Sayılı Çizelge kaynaklı) Açıköğretim fakültesi: Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümleri mezunları pedagojik formasyon alıp öğretmen olma hakkı kazanabilmektedir. Bu kaynaklara göre Sosyoloji ve Felsefe bölümü mezunları bazı derslerdeki kredi yetersizliği nedeniyle pedagojik formasyon alamamaktadırlar. bazı üniversiteler vereceğini söylerken  bazı üniversitelerde açıkça vermeyeceğini yazmaktadır. Bazı iddialardada bu eksik kredilerin alınarak formasyon hakkına sahip olunabileceği geçmektedir.

Bu tür sorulardaki belirsizlik üniversitelerin pedagojik formasyon ilanlarına bakılarak çözülebiliyor. pedagojik formasyon şartlarına bakarsak (buradan bakabilirsiniz) bu bölümler için ilgili kredi şartlarını karşılayanlar formasyon alabilecektir.

 

[stextbox id=”info” bcolor=”1208f6″] Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

[/stextbox]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 173 YORUM
 1. selma dedi ki:

  merhaba ben açık öğretimde okuyorum öğretmen olmak için yaş sınırı varmı yaş sınırı yoksa hangi yolu izlemem gerek nereye baş vurmam gerek

 2. demet dedi ki:

  merhaba aöf sosyal hizmetler programını bitirmiştim. bu sene sosyoloji 3. sınıfa direk kayıt yaptırdım. pedogojik formasyom almak isityorum ama sosyoloji mezunlarının formasyon alabilmeleri için 16 kredi psikoloji 16 kredi felsefe 8 kredi mantık aldıklarını belgelemeleri gerekiyor. ben 1. ve 2. sınıf derslerinden muaf olduğum için belgeleyebilir miyim acaba yoksa ben formasyon alamazmıyım

 3. gözde dedi ki:

  merhabalar. ben sağlık meslek mezunuyum. aöften sağlık yönetimi geldi. ben formasyon alıp öğretmenlik düşünüyorum. 1.sınıfta okurken ilk açılan formasyondan yararlanabilirmiyim yoksa illa mezun falan olmam gerekiyormu

BİR YORUM YAZ