Egitim-Dünyası

FORMASYON ALANLARA MESAJ VAR:” ATANAMAYAN ÖĞRETMEN BİLE DEĞİLSİNİZ!”

FORMASYON ALANLARA MESAJ VAR:” ATANAMAYAN ÖĞRETMEN BİLE DEĞİLSİNİZ!”

Formasyon Alanlar Atanamayan öğretmen bile değilsiniz .

Son yıllarda öğretmenlerin sabırlarını taşıran çok açıklamalar gördük,  sadece atanamadım dediği için başbakandan fırça yiyen öğretmenden tutunda, her öğretmenliği bitiren öğretmenlik yapamaz denen onlarca açıklama , atanamayanlar ordusu büyütülürken  yine bu tarz   bir açıklama gördük, hemde Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’dan,

Atanamayan arkadaşlarımız üzerinden inanılmaz bir psikolojik savaş veriliyor, burada en uyanık olması gereken atanamayan öğretmen arkadaşlarımız, bunların hepsinin nabız ölçecek davranışlar olduğunu unutmamamız gerek, soru soran gazeteciden tutun da Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın söylediği her söz algı yaratmaktan başka bir şey değil.

Öncelikle daha önce seçim yaklaştığı için çok siyasetçinin açıklama yapacağını belirtmiştik, yavaş yavaş olmasa da açıklamalar birbir gelmeye başladı, CHP Başkanı Kılıçdaroğlu atanamayan öğretmen kalmayacak dedi, evet bir çok adayın hayallerini süsleyen bir açıklama oldu, ama ne kadar inandrıcı bunu da düşünmek lazım.

Formasyon  3 yıldan beri o kadar çok sayıda öğrenciye verildi ki şuan atanamayan öğretmen sayısı 300 bini geçmiş durumda, devlet atanamayan öğretmenler ordusunu beslerken ,aynı zamanda bu benim ordum değil diye isyan ediyor, şaşırtıcı bir açıklama, ama öğretmen arkadaşlarımızın unutmaması gereken bir durum var bu açıklamalar bir hareketliliğin öncesi olabilir, nisan ataması için nabız yoklanması fikirleri olabilir, bunun için öğretmenlerin çok uyanık olması ve tepkilerini hep bir ağızdan göstermesi şarttır.

Şimdi gelelim haberin ayrıntılarına; İşte Nabi Avcı’nın açıklamaları

Nabi Avcı “Her Formasyon Alan Kendini Atanamayan Öğretmen Olarak Görüyor”
 Nabi Avcı ŞOK Açıklamalarda Bulundu!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış.’ Mesela bir gencimiz İspanyolca bölümünü bitirmiş kendisini ‘atanamayan öğretmen’ olarak görüyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularına ŞU YANITLARI VERDİ;

Sayısı 300 bini bulan atanamayan öğretmenler meselesi nasıl çözülecek? 
Cumhuriyet tarihinde, bu dönemdeki kadar yeni öğretmen atanmadı. Şu anda 852 bin öğretmenimiz var, bunlann yansı bu dönemde atandı. Şubat ayında yaptığımız 15 bin atamayla tarihimizde en fazla öğretmen ataması yapmış olan bakan oldum. Her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış. Her siyasal bilgiler mezunu kendisini atanamayan vali veya kaymakam olarak görebilir mi? Muhalefet bu insanlar üzerinden duygu sömürüsü yapıyor. Sayın Kılıçdaroğlu bile “Biz iktidara geldiğimizde herkesi atayacağız ” demişti.

Bu gerçekçi değil, yapılamaz. Mesela bir gencimiz İspanyolca bölümünü bitirmiş kendisini ‘atanamayan öğretmen’ olarak görüyor. Ben diyorum ki; turizm sektöründe ve başka alanlarda bu insanlarımıza ihtiyaç olabilir. Mutlaka öğretmen olmak için direnmek ne kadar doğru? Meslek edindirme kurslarımız var, 8 aylık eğitim sürecinde cep harçlığı da veriyoruz. Sonuçta öğretmenlikten bile kazanabileceğinden çok daha iyi imkanlara sahip olabilecek.

Öğretmenler borç içinde olmaktan yakınıyor

Yine öğretmen maaşlarına en büyük katkı bu dönemde yapıldı.

En önemli öncelikleriniz nedir yakın gelecek için?

En önemli konu, öğretmen altyapımızın niteliğini geliştirmektir. Öğretmen adaylarının öğrenci seçimi ve müfredatını da içine katarak söylüyorum. İkinci konumuz; okul güvenliği. Hem fiziki güvenliği hem de çevre güvenliği, uyuşturucuyla mücadele de bu konunun içinde. En önemli önceliklerimizden biri müfredat niteliğimizin iyileştirilmesi. Mesleki ve teknik eğitim bir başka kritik konu. 3- 5 yaş grubu için okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak temel önceliklerimiz arasında. Bu konuda çok önemli bir adım attık, mali şartları yeterli olmayan vatandaşlara geçen yıl bir destek programı başlattık. Okul öncesi eğitimin bir yılını devlet karşılıyor.

Haberin ayrıntıları bu şekilde bir çok  noktada can sıkıcı bir durum olabilir, ama atanamayan öğretmen arkadaşlarımıza tavsiyemiz bölünmeyip daha çok birleşsinler çünkü öğretmen üzerinden siyaset önümüzdeki günlerde daha çok artacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. berrin bektaş dedi ki:

  İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında yeni açılacak kolejlerimiz için Eğitim Fakültesi mezunu ‘ Sınıf Öğretmenleri ‘ alınacaktır.
  İlgilenen adayların iletişim bilgilerini [email protected] adresine göndermelerini rica ederiz. Çalışma şartları ve şirket bilgileri iletişim adreslerini gönderen adaylarla paylaşılacaktır.

  İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında yeni açılacak kolejlerimiz için Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu veya formasyonu olan Psikoloji mezunu ‘ Rehber Öğretmenler ‘ alınacaktır.
  İlgilenen adayların iletişim bilgilerini [email protected] adresine göndermelerini rica ederiz. Çalışma şartları ve şirket bilgileri iletişim adreslerini gönderen adaylarla paylaşılacaktır.

  İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında yeni açılacak kolejlerimiz için İngilizce Öğretmenliği mezunu veya formasyonu olan bölüm mezunu ‘İngilizce Öğretmenleri’ alınacaktır. İlgilenen adayların iletişim bilgilerini [email protected] adresine göndermelerini rica ederiz. Çalışma şartları ve şirket bilgileri iletişim adreslerini gönderen adaylarla paylaşılacaktır.

 2. sinan dedi ki:

  Formasyon eğitimi için 2500 tl civarında parayi alırken öyle demiyorlar ama… demekki hersey parayi alana kadar oluyor.

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba, Eğitim sistem öyle bir hal aldı ki bunlar söylenebiliyor, maalesef formasyon üniversitelere ek gelir olma yolunda hızla ilerliyor ve bunu demelerine rağmen vermeye devam edecekler iyi akşamlar.

BİR YORUM YAZ