Egitim-Dünyası

ALES Sonuçları Açıklandı (2014 Sonbahar Dönemi)

ALES Sonuçları Açıklandı (2014 Sonbahar Dönemi)

Merakla beklenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları ÖSYM’nin sitesinde yayımlandı.

Sonuçlara Aşağıdaki bağlantıdan TC kimlik numaranızı ve ÖSYM şifrenizi girerek ulaşabilirsiniz.

AL ES Sonu çları Açıklandı (2014 Sonbahar Dönemi)Tıkla Öğren

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 23.11.2014 tarihinde saat 09:30 da Türkiye genelinde yapılmıştı. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

ALES SINAVINA GİRENLER NE İŞ YAPARLAR?
Sınavda yeterli puanları alan adaylar puan derecelerine göre üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi,  uzman, çevirici, okutman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görebilecek.

Yüksek öğretim Kurulu tarafından izin verilen yüksek öğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de bu sınavın sonuçları kullanılırken Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı),  yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin mezun olduktan veya olmadan önce girdikleri bir sınavdır.

ALES soruları Matematik ve Türkçe derslerinden oluşur ve sınavın süresi 3 saattir (180 dakika), her bölümde 80 soru sorulmaktadır ve sınav 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Sınavlarda soruları genelde çok kolay görünmekle birlikte mantığı ön plana çıkartan cinstendir. Özellikle matematik sorularında mantık soruları hayli fazladır. Sözel bölümde ise yaklaşık 15 – 20 mantık sorusu mevcuttur.

Yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak için, lisans üstü öğrenimi görmek için yurt dışına gönderilen adayların seçiminde ales sonuçları kullanılmaktadır. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşlarda yurt dışında öğrenim gören öğrencilere burs vermek için ALES sınav sonucunu kullanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ