Egitim-Dünyası

2015 ‘”Karne” Sistemi

2015 ‘”Karne” Sistemi

Bundan 11-12 sene önce birçoğumuzun İlkokul, lise veya ortaokula gittiğimiz zamanı hatırlayın ,evet katkı payı adı altında istenen para ve getirilemeyen para sonrası verilmeyen karneler.

Yıl 2015 Yer istanbul, Eğitim sisteminde binlerce sorun binlerce yenilik ama değişmeyen tek şey sanırız bu katkı payı olayıdır.

Eğitim sistemi bilinmez bir uçuruma giderken her yıl katlanan atanamayan öğretmen sayısı , açılan formasyon grupları ve eğitim fakülteleri ülkemizde eğitimin nereye gittiğini gösteren üç tane sorun oalrak şimdlik karşımızda.

Altta yer alan haberde  yine eğitim sistemiyle alakalı  sorunlardan sadece biri.
18 milyon öğrenci dün yarıyıl tatiline girdi. Bu mutlu günlerinde bazı öğrencilerin hesabına hüzün, bazılarına da biber gazı düştü. İstanbul Sultanbeyli’de bir okulda ‘aidat’ adı altında istenen 20 TL’yi ödeyemeyen öğrencilere hem karne verilmedi hem de okula alınmadı.

Sultanbeyli Fatih Ortaokulu’nda okul müdürünün “aidat parası” olarak istediği 20 TL’yi vermeyen öğrencilere hem karneleri verilmedi hem okula alınmadılar. Okula alınmayan ve 4 saat dışarıda bekletilen öğrencilerden bazıları evlerine gidip parayı getirerek karnelerini aldı. Olayı duyan velilerin okula giderek öğretmenlere tepki göstermesi üzerine karneler bütün öğrencilere dağıtıldı.

Fatih Ortaokulu’nda dün karnelerini almak için öğrenciler saat 07.00’de okullarına gitti. Genelde dar gelirli ailelerin çocuklarının okuduğu okulda “aidat parası” adı altında istenen 20 TL’yi veremeyen öğrenciler, karne verilmeyeceği belirtilerek okula alınmadı. Parayı getirmeleri halinde karneleri dağıtacaklarını söyleyen okul yöneticileri, çocukları yaklaşık 4 saat boyunca okul bahçesinde bekletti.

Olayı duyan öğrencilerin velileri de okula gelerek öğretmenlerle görüşüp tepkilerini dile getirdi. Okulun önünde bekleyen M. isimli öğrenciye karne alıp almadığını sorduğumuzda “Aidat vermediğim için karneyi alamayacağımı ve gidip parayı getirmemi söylediler. Benim ailemin durumu iyi değil. Benden başka kardeşlerim de var. Ne olacak bilmiyorum” dedi.

F. isimli kız öğrenci de “Sabah 07.00’den beri okulun bahçesinde bekletiyorlar. Parayı vermezseniz ‘okula almayız’ dediler. Daha önce de aidat parası vermiyoruz diye doğalgazı yakmadılar. Benim babam inşaatlarda gündelikçi olarak çalışıyor. Zaten zor geçiniyoruz. Benden başka 2 kardeşim daha okula gidiyor” diye konuştu.

Öğrenciler yaklaşık 4 saat bekledikten sonra okul bahçesinde öğretmenlerinin elinden karnelerini aldılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ