Egitim-Dünyası

2015 Formasyonla Alakalı Her Şey !

2015 Formasyonla Alakalı Her Şey !

Formasyon Öğrencilerine ve formasyonla alakalı soruları olan arkadaşlarımıza  en çok sorulan ve yanıt bekleyen bir çok konuda  cevaplar hazırladık.

 FORMASYON NEDİR?

Öncelikle formasyon lisans bölümünden mezun olan ve öğretmenlik hakkına sahip olamayan birçok öğrenci tarafından alınabilir, bundan 3-4 sene önce formasyon almak tam bir sorundu, birçok öğrenci formasyon almak için yıllarını kaybetti, fakat son 2 yılda formasyon sorunu  çözüldü ve formasyon almayan lisans öğrencisi kalmadı diyebiliriz.

Dikkatimizi çeken bir durum var, ataması yapılmamasına ve atanma şansı olmamasına rağmen bir çok lisans mezunu arkadaşımız hala formasyon almaya uğraşıyor.

Formasyon bölümleri için bölüm açan okulları takip ederek hangi bölümün ne kadar kontenjan elde edeceğini de öğrenebiliriz.

 

FORMASYON DERSLERİ HANGİ GÜNLER YAPILIR?

Formasyon derslerinin olduğu günleri öncelikle okul yönetimi belirler, her okulun kendine ait bir formasyon ders programı vardır.

Yök ün açtığı formasyon kontenjanlarını bazı üniversitelermiz teknik ve bina yönünden kaldıramadı, bazıları öğretim görevlisi olmaması bazıları onlarca sorun sebebiyle formasyonu başlatamadı ve formasyon süreleri uzadı.

Formasyon günlerine gelirsek öncelikle bu günler lisans eğitimim olmadığı hafta sonları yapılır, bazı okullarda ise ikinci öğretim  (akşam eğitimi) yoksa akşam saatlerine kayabiliyor.

 

FORMASYON UZAKTAN EĞİTİM NEDİR ?

Bazı okullar bu formasyon eğitimlerini uzaktan eğitim dediğimiz  bilgisaya ve internet üzerinden yürütüyor, SAKARYA,KARABÜK  gibi okullarımız bunların sadece iki tanesi, fakat bütün dersler uzaktan eğitimle verilecek gibi değil, bazı dersler (ölçme değerlendirme, materyal tasarım ) bire bir eğitimle yapılabiliyor, İşte bu yüzde genelde ilk dönem uzaktan eğitim veren okullar ikinci dönem öğrenciyi okula çağırıyor.

 

FORMASYON STAJ NASIL YAPILIR ?

Staj genelde formasyonun ikinci döneminde formasyon alınan şehrin okullarında yapılır. Stajda 16 Haftanın tamamlanması şarttır, Üniversitenin ayarladığı okullarda yapılacağı için başka şehirde staj yapmak söz konusu değildir.

 

FORMASYONDA HANGİ DERSLER ALINIR ?

Formasyon öğrencileri EĞİTİM FAKÜLTESİ öğrencilerinin 4 yılda aldığı dersleri 6 ayda alır ve öğretmenlik sertifikasına sahip olur,

Formasyon derslerinde KPSS  Eğitim Bilimlerinin ağır topları GELİŞİM PSİKOLOJİSİ, ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ,ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME dersleri başta olmak üzere Öğretim Yöntem ve teknikleri, Program geliştirme,Rehberlik, ve okul senatosunun seçtiği seçmeli dersler alınır,  bu dersler birinci ve ikinci dönem  alınabilir, bu derslerin yanında genelde ikinci dönemde alınan ÖĞRETMENLİK UYGULMASI DERSİ (STAJ) alınır.

 

FORMASYON STAJDAN NASIL MUAF OLUNUR?

Staj uygulamasından daha önce çalışan eğitim kurumundan alınan belge ve sigorta dökümüyle muaf olunabilir. Bunun için formasyon alınan okulda araştırılmalıdır.

Formasyonla alakalı sorunlar yaşayan formasyon bekleyen ve şuan eğitimini gören herkes sitemizi takip etmeye devam etsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Mltm dedi ki:

  Yönetim bilişim sistemleri mezunuyum. Bilgisayar öğretmenliği için formasyon almak istiyorum fakat formasyon alabilen bölümlerde bölümümüz mevcut değil. Bunun için nereye başvuruda bulunabilirim. Bölüm olarak formasyon alabilme şansımız olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba bölümünüz formasyon alan bölümlerde yoksa bu sene verilecel olan formasyon bölümlerini beklemenizi öneririm, kısaca net bir durum yok bekleyip görelim iyi akşamlar

   1. Mltm dedi ki:

    Hiçbir kuruma başvuru yapmaya gerek yok mu? Üniversitemizle iletişime geçsek bir faydası olur mu? Ya da milli eğitim bakanlığına e-mail atmakta bir fayda görür müyüz? Geniş bilgi verirseniz çok sevinirm. Zaman kaybetmek istemiyoruz. 2 yıldır mezunuz ve hala formasyon açılmasını bekliyoruz.

    1. Cenk Hoca dedi ki:

     merhaba öncelikle sizin gibi mağdur arkdaşlarınızla birlikte bir grup oluşturabilir, bu şekilde bir istekte bulunabilirsiniz, toplu hareket etttiğinzde şansınız daha da artabilir.
     Hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir gerekli yerlere başvuru yapmanızıda tavsiye edebilirim, bu konuda YÖK’e de ulaşabilirsiniz.

     1. Mltm dedi ki:

      Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Aynı mağduriyeti yaşayan arkadaşlarım var. Grup oluştırabiliriz. Herkes kendi mail hesabından aynı konuyla alakalı YÖK’e ya da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na mail mi atmalıyız? Bu konuda bizi detaylı aydınlatırsanız çok memnun olurum. Cok teşekkürler.

     2. Cenk Hoca dedi ki:

      merhaba hem mail atarak hemde imkanınız varsa kendiniz görüşebilirsiniz, iyi akşamlar

 2. Serdar dedi ki:

  Egzersiz ve spor bilimleri bölümüne formasyon var mı

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba, formasyonla alakalı güncel bilgiler çok kısa zamanda sitemizde yer alacaktır, iyi günler

 3. burcu dedi ki:

  merhaba maliye bölüm mezunuyum formasyon alabilir miyim ?

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba formasyon alan bölümler sitemizde yazmaktadır, takip ettiğiniz için teşekkür ederiz, iyi günler

 4. dilan dedi ki:

  merhaba ben örgün okuduğum turizm işletme bölümünde son sınıfta formasyon alacağım aynı zamanda açıktan sosyoloji okumaktayım bir formasyon iki bölümde geçerlimidir yoksa 2 kez aynı ücreti verip almam mı gerek teşekkürler.

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   iyi akşamlar tek formasyon diğer bölümler içinde geçerlidir, staj konusunu araştırın ve ona göre tercihinizi yapın. kolay gelsin iyi akşamlar

 5. cansu dedi ki:

  merhabalar aöf sosyoloji kazandım lisans formasyon aldıktan sonra öğretmen diploması mı veriyorlar yani öğretmen olarak kpss girip atanabiliyor muyuz? hiç bilgim yok malesef

  1. Egitim-Dünyası dedi ki:

   formasyon alanlara bir nevi sertifika veriyorlar ve ardından kpss ye girip aldığı puan ve açılan kontenjana göre atanabiliyorlar…

 6. gül dedi ki:

  Merhaba ben aof işletme mezunuyum formasyon alabilir miyim alırsam atanma şansım nedir

 7. pelin dedi ki:

  Merhaba yazın formasyon almak mümkün mü?

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba üniversitelerin açıklamasına bağlıdır formasyon zamanı , yani şuan belli değil iyi akşamlar

 8. Yeliz E. dedi ki:

  Merhaba sosyoloji aöf ögrencisiyim. Mezun olduktan sonra devlet üniversitelerinden örgun olarak formasyon alailir miyim? Aöfte formasyon için 3,5 not ortalaması gerekli dye biliyorum. dogru u? Devlet üniversitelerinde not ortalaması sartı var mıdır? İlgi ve alaanıza tesekkurler.

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba not ortalaması konusunda son alımlarda bir kural olmadı, en yüksek puandan en alçak puana doğru alımlar yapıldı, AÖF ve örgün eğitim arasında herhangi bir fark yok, sıralama sadece nota göre yapılıyor iyi akşamlar

 9. hatice dedi ki:

  merhaba.formasyon eğititmi almak için 2,5 not ortalaması sart mıdır bunu ögrenmek istiyorum.iyi akşamlar

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   Merhaba , formasyon uygulamasında 2.5o şartı uygulanmamaktadır, iyi akşamlar

 10. zehra dedi ki:

  tekstil tasarım bölümü mezunu formasyon alabilir mi

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba, üniversitelerin kontenjanına bakıp bölümünle alakalı bilgilere ulaşabilirsin, iyi akşamlar

BİR YORUM YAZ