Egitim-Dünyası

2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

2014 Güz Dönemi Formasyon Ataması,güz Dönemi Formasyon yerleştirmeleri,eylül ekim 2014 formasyon tercihleri,2014 Güz Dönemi Formasyon veren Üniversiteler,Formasyon Veren Üniversitelerin şartları, Formasyon verilen Üniversite kayıt ve başvuru tarihleri ile ilgili tüm detaylar yazımızın devamındadır..

Yazımızın Sonunda YÖK ün yaptığı açıklamayı ve şuan Duyuruları yayınlanmış üniversitelerin listesi ve  Duyuru Bilgilerinin yer aldığı linkleri Bulabilirsiniz….

Öncelikle YÖK ün yaptığı duyuru ile ilgili siz degerli egitim-dunyasi.net okuyucuları için Maddeler halinde açıklamalarda bulunalım.

 • +     Artık YÖK Formasyon başvuru, tercih, şartlar ve yerleştirme aşamalarıyla uğraşmayacağını belirterek tüm işleri geçen yıllarda olduğu üniversitelerin kendi keyiflerine bıraktı (açıkça bunu söyleyebiliyorum)
 • +     YÖK bu duyuruda geçen “ÖSYM tarafından geçtiğimiz dönemlerde ilgili lisans programlarının mezunları için yapılan iki ayrı merkezi yerleştirme sonunda, yeniden bir yerleştirme yapılmayacak olup programlara katılmak için bekleyen fazla mezun aday olmadığı için bundan böyle mezunlar da bulundukları ilde ya da başka bir ilde program açılan üniversitelere başvurabileceklerdir. Üniversitelere verilen toplam kontenjanın en az %25’i,  daha önce de olduğu gibi söz konusu mezunlara ayrılacaktır.” ibaresiyle hem okurken formasyon alma olayını artık %100 meşrulaştırmış oluyor hemde mezun durumda olan adaylara ise öncelik tanınmasını şart koşuyor ve böylelikle bir üniversitenin formasyon kontenjanının,  tercihlerde %25 inin sadece mezunlara ayrılmasını şart koşuyor. (tabi bu mezunlar için biraz avantaj sağlıyor)
 • +     Okurken Formasyon almayı düşünen arkadaşlar için ise YÖK ile iritibata geçen okuyucularımın belirttiği bilgilere göre “kendi üniversitenizin kontenjanı önemli son sınıflar öncelikli olmak üzere yer kalırsa 3. sınıflardan  başlayarak diğer sınıflarda alacak” şeklindeki açıklanan ifadelere dayanarak formasyon tercihlerinde mezunlara %25 lik ayrıldıktan sonra öncelik son sınıflara sonra 3. sınıflara şeklinde kontenjan belirlemesi yapılacak gibi duruyor…
 • +     ALES şartı konusuna gelince bu konuyla ilgili şartlar üniversitelerin insiyatiflerine bırakılmış gibi gözükmektedir. çünkü akdeniz üniversitesinin formasyon başvuru duyurunda sadece not ortalaması baz alınacağı belirtilmektedir şu ibare geçmektedir “Seçimler GANOya göre yapılacağından mezunların transkriptlerindeki not ortalamaları 100 sistemde ise YÖK’ün dönüşüm tablosuna göre dönüştürülmüş hali sunulacaktır”
 • +     Toplam Kontenjan meselesine değinirsek duyuruda belirtilen ibarelere göre geçen seferki belirlenen kontenjan sabit kalacak gibi durmaktadır. Yani toplam 30.000 (otuzbin) kişi formasyon alabilecektir.

 Kafanıza takılan soruları veya açıklığa kavuşturmak istediğiniz bilgiler var ise aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

>>>>2015 Şubat formasyon Başvurusu?<<<<

 İle ilgili Detaylar için Tıklayın

2014-2015 Öğretim Yılı Güz Döneminde Açılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları Hakkında Açıklama – 26.09.2014

2014-2015 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren başlatılacak pedagojik formasyon eğitimi programları için üniversitelerin kontenjan talepleri ve kapasiteleri göz önünde bulundurularak Yükseköğretim Kurulu’nun 25 Eylül 2014 tarihli toplantısında değerlendirilerek onaylanmış olup program açılan her üniversite, kendi imkanlarına göre bu programları en az iki dönem halinde, Temmuz 2015 sonunda tamamlanacak şekilde planlayıp uygulayacaktır.

ÖSYM tarafından geçtiğimiz dönemlerde ilgili lisans programlarının mezunları için yapılan iki ayrı merkezi yerleştirme sonunda, yeniden bir yerleştirme yapılmayacak olup programlara katılmak için bekleyen fazla mezun aday olmadığı için bundan böyle mezunlar da bulundukları ilde ya da başka bir ilde program açılan üniversitelere başvurabileceklerdir. Üniversitelere verilen toplam kontenjanın en az %25’i,  daha önce de olduğu gibi söz konusu mezunlara ayrılacaktır.

Verilen toplam kontenjan, ilgili lisans alanlarına ve başvurabilecek  öğrenci  potansiyeline bağlı olarak hakkaniyete uygun şekilde dağıtılacaktır. Kontenjandan fazla başvuru olması durumunda daha önceki programlarda da olduğu gibi üniversite senatolarınca belirlenen kriterlere göre sıralama yapılacak; lisans öğrencileri için ayrılan kontenjanlarda öncelik, son sınıflardan başlayarak üst sınıflarda olan öğrencilere  verilecektir.

Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarıyla ilgili güncellenen yeni Usul ve Esaslar da 2014-2015 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren uygulanacaktır.

 

2014-2015 Güz Dönemi formasyon Duyurularını yapan üniversiteleri listesi

(Değerli Okuyucularımız Sizlerden ricamız duyurusunu yayınlayan ve burada ismi olmayan üniversitelerin isimlerini bize bildirirseniz bizde diğer adaylarla paylaşmak için burada yayınlayabiliriz)

 1. Akdeniz Üniversitesi Güz Formasyon Başvuru Tarihi ve Şartları
 2. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
 3. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ 
 4. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
 5. AMASYA ÜNİVERSİTESİ
 6. ANKARA ÜNİVERSİTESİ 
 7. BOZOK ÜNİVERSİTESİ
 8. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
 9. ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ
 10. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
 11. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
 12. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ
 13. HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ 
 14. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
 15. KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 
 16. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ
 17. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ
 18. NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ
 19. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
 20. RECEP TAYYİP ERDOĞAN (RİZE) ÜNİVERSİTESİ/Artvin Çoruh Üniversitesi de dahil
 21. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
 22. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
 23. YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. aysun karanlık dedi ki:

  hocam iyiakşamlar ben kamu yönetimi bitidim daha sonra sağlık yönetimi yüksek lisans yaptım formasyon için yükseklisans mezuniyetim geçerli olurmu ben sağlık öğretmeni olmak istiyorum ancak kamu yönetimi mezunları sadece adalet tercih ediyor nasıl bir yol izlemem gerekli yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler hocam

 2. AYŞE dedi ki:

  AÖF ÖNLİSANS ADALET BÖLÜMÜ DE FORMASYON ALABİLİRMİ

 3. ilknur dedi ki:

  merhaba hocam ben son sınıf öğrencisiyim kendi üniversitemde başvuruları kaçırdım ve benden daha düşük notu olanlar yerleşti çok üzüldüm acaba şubat ayında yeniden başvuru alımı olacak mı umarım cevaplarsınız teşekürler

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   bu konu hakkında kesin birşey söylemiyoruz, ama bizim düşüncemize göre başvuru olması çok düşük bir ihtimal, çünkü hali hazırdaki ekim ayında başlayan formasyon başvuruları bile bazı üniversitelerde halen devam etmekte, ayrıca genel olarak bu güz dönemi başlayan formasyon eğitimini nerdeyse tüm üniversitelerin aynını ayda bitirecek gibi gözükmesi ve bunun gibi bu formasyon sezonunda gelişen kriterleri göz önüne alarak böyle düşünüyoruz. Tabii bir anda YÖK bir açıklama yaparak şubat dönemi içinde formasyon başlatabilir

 4. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam ben Aöf kamu yönetimi 3. Sınıftayım bu sene formasyon kayıt hakkımı kaybettim bilmiyordum seneye basvuru yapmak istiyorum sorum ben formasyon hakkında cok bîlgiye sahip değilim formasyon alınca başka meslekler için şansımızı kayıp edermiyim hocam benim not ortalamam 2. Yada cok az üstü oluyor fazlası olmuyor evliyim cocuğum var zaman bulamıyorum genelde geceleri sabaha kadar ders çalışıyorum bu ortalama fosmasyon için yeterli olurmu diğer sorumda hocam bulunduğum ildeki üniv. Formasyon için basvuru yapabilecekmiyim eğer cevap verirseniz cok mutlu olurum şimdiden teşekkür ediyorum

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   merhabalar formasyon için bu sene bir çok üniversite ortalama şartı istemedi ama, kontenjan sınırlı olduğu için bir şekilde kontenjan sınırından fazla olan kişinin bir kısmının elenmeleri gerekmekte ve buda genelde not ortalaması ile oluyor maalesef. formasyon aldığınızda elinizdeki mesleği kaybetmezsiniz şöyle düşün öğretmenlik yapabileceğinize dair bir sertifika alıyormuş gibi. tabi her üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

   1. Canan dedi ki:

    Hocam cvp verdiğiniz cok mutlu oldum cok teşekkür ederim inşallah Allah nasip ederse seneye basvurumu yapacağım bu siteden hep takip edecem bizleri bilgilendirdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun

    1. egitimdunyasi dedi ki:

     Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Faydalı olabildiğimize sevindik

 5. mujdat dedi ki:

  hocam lütfen bir açıklama… şimdi 2014 ALES sonbahar döneminin sınavına girip puanımı aldım fizik bölümü mezunuyum formasyon almak istiyorum şimdi ÖSYM 2015 te tercih listesi yayınlamasını bekleyip merkezi olarak tercihlerimi yapmayı bekleyeceğim öyle mi ? diplama 2.5 şartı varmı ?

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   Yukarıda yazımızda belirttiğimiz gibi YÖK bu işi şuanda merkezi yerleştirmeden alarak yani ÖSYM den alarak üniversiteler bünyesine bıraktı ve her üniversite belli kontenjanlar açarak bir çoğu güz dönemi başvuru ve kayıtlarını bitirdi ve derslere başladılar bile, bir çok üniversite başvuru duyurusunda ALES şartı veya diploma 2,5 şartı istemdi bunuda belirtelim. yani bir sonraki formasyon başvurusu döneminde başvurunuzu yapabilirsiniz…

 6. Kuleci81 dedi ki:

  Mrh 2002 turizm otelcilik mezunuyum bu sene konaklama işletmeciliğine dikey Geçiş yaptım formasyona bu ve bazı bölümlerin başvuramayacagını duydum oysa internette bölüm farkı olmaksızın şeklinde bir duyuru okuduğumu anımsıyorum bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ıyı günler.

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   maalesef her bölüme formasyon verilmiyor en son YÖK ve ÖSYM tarafından yayınlanmış listede alabilen bölümler ve alacakları bölümleri inceleyebilirsiniz…(Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015)

 7. elif dedi ki:

  Mehaba hocam formasyon ne kadar sürede alınabiliyor???

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   Pedagojik formasyon eğitimi programının eğitim süresi en az iki yarıyıldır. Dersler, en az iki yarıyıla bölünerek ve bir öğretim yılında tamamlanabilecek şekilde yürütülür.

 8. buket dedi ki:

  merhabalar hocam bu güz formasyon başvurularını kaçırdımmı acaba, yardımcı olabilirmisiniz….

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   merhabalar bazı üniversiteler başvuruları bitirse de, başvuruları halen devam etmekte olan üniversitelerde mevcuttur, şansınızı onlarla deneyebilirsiniz..

 9. sertap dedi ki:

  Bu yök ün amacı nedir Allah aşkına; ne güzel bir önceki formasyon başvurusunda tercih zamanı şartları vs vs hepsi adam akıllı belli ve ve elimizin altındaydı, şimdi bir sürü üniversiteyi takip et, biri başvuruyu başlattı biri bitirdi, birini şartında şu var birininkide bu, resmen şamar oğlanı gibi dolanıyoruz…

 10. serkan dedi ki:

  merhba hocam sizden bi ricam olcak hiçbi yerden bilgi alamıyorum.marmara üniversitesi sağlık yönetimi mezunuyum ve formasyon almak istiyorum çünkü kpss de alım çok yok.hangi üniversitelere başvurabilirim? yardımcı olabilirseniz sevinirim ales puanım 66 kpss 71 .

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   şuan başvurusu devam eden üniversitelerin hepsine başvuru yapabilirsiniz, konumuz altında başvurusu devam eden üniversiteleri paylaşmaya gayret gösterdik ama hepsini takip edemedik maalesef, ama bazı üniversiteler başvuruları bitirdiler maalesef..

 11. serkan dedi ki:

  hocam anadolu üniversitesi 2500 kişi alacaktı.bazı bölümlere başvuru sayısı az,örneğin 60 kişi kontenjan varsa 10 kişi başvuru yapmış ve kabul edilmiş.bu bölümlerdeki arta kalan kontenjanlar diğer bölümlere mi kaydırılır yoksa o şekilde kapanır mı?teşekkür ederim.

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   bu konu hakkında sizin söylediğiniz mantıklı ama şu aşamada top tamamen üniversite yönetiminde olduğu için ne desek yalan çıkabilir..

 12. Rahim Yildiz dedi ki:

  lisans mezunuyum ve yurtdisinda yasiyorum.Formasyon almak istiyorum.Her nasilsa son anda haberim oluyor. Zaman yitirmemek icin hangi tarihler arasinda basvurulmali?Ayrica ales sinavina girilmelimi yoksa inceledigim ve anladigim kadariyla kaldirildimi? Tesekkur ederim.

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   formasyon başvuruları başlayalı bir süre oldu ve yazımızdada okuduğunuz gibi üniversiteler kendi bünyesinde kendi açıkladığı tarih aralığında başvuru açmaktalar, bazı üniversiteler başvurularını bitirdi bile, siz diğer başvuruları devam etmekte olan üniversitelere başvurunuzu yapabilirsiniz…
   ales ile alakalı kesin birşey diyemiyoruz ama bazı üniversitelerin başvurularında bu şart bulunmamaktadır..

 13. ozlem dedi ki:

  Merhabalar Hocam,

  Istanbul Universitesi Ilitam 3. sinif ogrencisiyim. Okurken bende Pedagojik Formasyon alabilir miyim.
  Ilitamli oldugum icin yoksa illaki mezun mu olmam gerekiyor.

  Saygilarimla,

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   merhaba bu konuda söyleyebileceklerim kesin olmayabilir ama, sizin statünüzde AÖF tekiler gibi olduğunu düşünüyorum ve AÖF te nasıl ara sınıflara sıkıntı olmuyorsa, sizin içinde o şekilde olacağını varsaymaktayım, araştırmalarımda 4. sınıf ilitam öğrencilerinin de formasyon başvurusu yapabildiğini gördüm birkaç yerde…
   ama şu aşamadaki formasyon sistemi artık üniversite bazlı olduğu için başvuru yapacağınız üniversiteye görede değişiklik olabileceği kanaatindeyim

 14. buket dedi ki:

  hoacam yazınız çok açıklayıcı olmuş, kafamdaki birçok soru sayenizde cevaplandı. Allah razı olsun

 15. sema dedi ki:

  Gaziantep university

BİR YORUM YAZ