KPSS Sorularının Çalındığı Kanıtlandı !

KPSS Sorularının Çalındığı Kanıtlandı !
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

KPSS’de soruların çalındığı anlaşıldı

Yıl 2010 ve Kpss ile ilgili inanılmaz bir iddia ortaya atılmıştı, sorular çalınmıştı milyonlarca öğrenci şok içindeydi, çözümün ne olacağı konusunda herkes keşmekeşe girdi,  ortaya bir çok iddaa atıldı maille soru göndermelerden tutunda, posta yoluyla soru göndermelere kadar, daha sonra sadece eğitim bilimleri sınavı tekrarlandı ve atamalar gerçekleşti.

Ve Şimdi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2010 yılında yapılan KPSS soruşturmasını tekrar raftan kaldırdı. Bu konuda araştırma yapması için TÜBİTAK seçildi. TÜBİTAK yapmış olduğu araştırmada genel kültür- genel yetenek sorularından yarısının çalındığı kanısına vardı.
Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın KPSS 2010 soruşturmasını yeniden açmasıyla, yeni bilgiler de ortaya çıktı. Savcılık, soruşturmanın yeniden başlatılması ile TÜBİTAK’a 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Eğitim Bilimleri Testi ile ilgili olarak herhangi bir bilgi ve belgenin bulunup bulunmadığını sordu. Sabah’ın haberine göre, TÜBİTAK da savcılığın talebi üzerine yeniden araştırma başlattı. Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu’nun başında bulunduğu uzman ekip, ilk olarak daha önce sınav bilgisayarına yüklendiği için bu testin iptaline sebep olan Baki Saç’ın dizüstü bilgisayarına takılı harddiski incelemeye aldı. Öncelikli silinmiş veriler arasından 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Testi ile ilgili bilgi ve belgelerin araştırılması yapıldı ve çok sayıda dosya kurtarıldı. Kurtarılan belge içeriğinin 10-11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Test sorularını içerdiği tespit edildi.

Belge açıldığında toplam 20 sayfa ve 120 sorundan oluşan Eğitim Bilimleri soruları ile karşılaşıldı. Soruların 5 Temmuz 2010’da saat 14.22’de oluşturulduğu tespit edildi. İncelemede Eğitim Bilimleri Sınavı’nın yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edildi. Kurtarılan dosyada 2010 KPSS sınavında sorulacak olan Türkçe ve Genel Yetenek soru-cevapları bulundu.
49 sorudan 48 i aynı !

Dosyadaki 49 sorudan 48’inin 2010 KPSS sınav soruları ile örtüştüğü, bir kısım sorunların metinsel ve görsel değişiklik içermesine rağmen konu olarak aynı olduğu belirlendi. Bir kısmının da soru metni olarak aynen yer aldığı ancak soru şıklarının boş bırakıldığı ya da sadece doğru cevabı içerecek şekilde yer aldığı görüldü. 2010 KPSS sorularının çalındığının kamuoyuna yansıması sonrasında ÖSYM, Eğitim Bilimleri sınavını tekrarlamış ancak Genel Yetenek ve Genel Kültürü tekrarlamamıştı.

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)