2015 YGS’de Türkçe Ortalamalarında İnanılmaz Düşüş

2015 YGS’de Türkçe Ortalamalarında İnanılmaz Düşüş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 5,00 puan
Loading...

Türkçe Ortalamaları YGS İle Çok Düştü
YGS ile ilgili oldukça fazla tartışma yaşanırken sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte tartışmalar arttı, en çok konuşulan konulardan birisi de Türkçe sorularının standartlar dışına çıkması ve birçok öğrenciyi zorlaması idi, işte haberin ayrıntıları;

2015 YGS’de tüm testlerde başarı düşüşü görülürken en belirgin düşüş Türkçe testinde görüldü. 2014 yılında 19 olarak ortalama, 15,9’a gerilerken, bir hatalı sorunun tüm adaylar tarafından doğru işaretlendiğinin kabulüyle birlikte ortalama 14.9‘a inmiştir.

Peki Türkçe testindeki bu başarısızlığın nedeni ne ?

Bir çok uzmana göre sorular standartların dışında, anlaşılması zor ve test tekniğine uygun değil.

2015 YGS’de Başarı ve Ortalamalar Düştü

Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil:

Türkçe testleriyle ilgili 4 yıldan bu yana soru formatında değişikliğin sinyalleri veriliyordu. Her yıl biraz daha zorlaşmasının ya da öğrencilere öyle gelmesinin nedeni üniversite adaylarının kitap ygsokuma alışkanlıklarının az olması. Türkçe’yi ezber bir dersmiş gibi kabul edip ona göre çalıştıklarının ve öğrencilerin anlama-yorumlama gücünün zayıflığının göstergesi. ÖSYM’nin hatası çocukların nasıl yetiştiğini dikkate almamak. Bu soru tiplerine daha yavaş bir geçiş yapması gerekiyor, oysa hızla geçti. Öğrencilerin anlama ve yorumlama kabiliyetinin artması önemli ama buna göre eğitim almaları gerekiyor. Lise eğitimi ile ÖSYS sorularının birbiriyle senkronize gitmesi lazım.

 

Eğitim dünyası olarak sorulan soruların öğrencilerin seviyelerine uygun olması konusunda Ösym ‘ye çağrıda bulunuyoruz.

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)