Egitim-Dünyası

Öğretmenler Nöbet Tutmak İstemiyor!

Öğretmenler Nöbet Tutmak İstemiyor!

Öğretmenler zorla nöbet tutmak istemiyor.

“Zorla nöbet olmaz, öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir”
Aktif Eğitim-Sen Samsun Şubesi üyeleri, okullarda hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı olarak “öğretmene okullarda nöbet” tutturulmasına  büyük tepki gösterdi.

“Zorla nöbet olmaz, öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir”

Öğretmenevi önünde toplanan Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) üyeleri adına basın açıklaması yapan Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, ücretsiz olarak öğretmene tutturulan nöbetin ne hukuk ilkelerine, nede öğretmenlik mesleğinin gereklerine uygun olmadığını belirtti.
Öğretmenin görevleri arasında sayılmayan nöbet kavramının, kanunun hiçbir yerinde geçmediğini kaydeden Zor, “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Öğretmenlik’ başlıklı 43. maddesi ‘Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir’ hükmünü içermektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere öğretmenin asli görevi eğitim ve öğretimdir.

Öğretmen bir güvenlik görevlisi değildir. Hiçbir öğretmen, öğretmenlik mesleğine yönelik bilgi ve donanımın kazandırıldığı okullarda ya da programlarda, nöbet görevi ile ilgili hiçbir eğitim almamaktadır. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen, nöbeti süresince mesleğiyle değil güvenlik işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmakta, hatta yaşanan olaylar nedeniyle fiziksel veya sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Uygulama bırakın güvenlik sağlamayı, öğretmenin kendi güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Devletin güvenlik görevini de öğretmenlere yıkarak, onların olası saldırılar karşısında hedef haline getirilmesi kabul edilemez.” dedi.
Eğitim çalışanlarının okullarının güvenliğinden sorumlu olmak istemediklerini vurgulayan Sefa Zor şöyle konuştu: “Öğretmenlerin okullarda tuttukları nöbetlerle ilgili eğitim çalışanlarına yapılan ankette eğitim çalışanlarına üç soru yöneltilmiş ve görüşleri istenmiştir. Anket sonuçlarına göre; Nöbet görevi karşılığında ek ders ücreti ödenmeli midir? Sorusunu 2586 eğitim çalışanı cevaplandırmıştır.

Katılımcıların 2 bin 410’u evet derken 176 katılımcı hayır cevabını vermiştir. Eğitim çalışanlarının yüzde 93’ü nöbet görevi karşılığında ek ders ödenmesi yönünde görüş bildirmiştir. Nöbet görevi öğretmenler için angarya mıdır? Sorusunu 2547 eğitim çalışanı cevaplandırmıştır. Katılımcıların 2 bin 160’ı evet derken 387 katılımcı hayır cevabını vermiştir. Eğitim çalışanlarının yüzde 85’i nöbet görevinin öğretmenler için bir angarya olduğu ve asli görevinin dışında iş verildiği yönünde görüş bildirmiştir. Okulların güvenliğinden öğretmenler sorumlu olmalı mıdır? Sorusunu 2 bin 593 eğitim çalışanı cevaplandırmıştır. Katılımcıların 132’si evet derken 2 bin 461 katılımcı hayır cevabını vermiştir. Eğitim çalışanlarının yüzde 95’i okulların güvenliğinden öğretmenlerin sorumlu olmaması önünde görüş bildirmiştir.”
Öğretmenlerin tutacağı nöbetin mutlaka ücretlendirilmesi gerektiğini hatırlatan Zor, “Aktif Eğitim-Sen olarak hukuki temelden yoksun, öğretmenlik mesleğinin esaslarına aykırı, keyfi uygulanan ve karşılıksız emek sömürüsü anlamına gelen nöbet uygulamasına karşı çıkıyoruz. Bu uygulamayı bütün okullarımızda protesto ediyor, hükümeti ve MEB’i biran evvel bu konuda hukuki, hakkaniyetli, öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırıyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ