Egitim-Dünyası

LYS BAŞVURU TARİHLERİ , ŞARTLAR ve ÜCRET 2014 DETAYLARI

LYS BAŞVURU TARİHLERİ , ŞARTLAR ve ÜCRET 2014 DETAYLARI

LYS BAŞVURU TARİHLERİ , ŞARTLAR ve ÜCRET 2014 DETAYLARI 150-150lys başvuru tarihleri 2014,lys başvuru kılavuzu,lys başvuru nasıl yapılır,lys başvuru ücreti,lys başvuru tarihleri,lys başvuru sayısı,lys başvuru formu,lys başvuru kılavuzu 2014 ile ilgili detyalar yazımızın devamındadır.

.

.

“LYS” başvuruları 21 Nisan 2014 tarihinde başlıyor

 

Haziran ayında yapılması açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavlarına(LYS ) başvurular, 21-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ayrıca Başvuru süresinin uzatılmayacağı açıklandı.

ÖSYM tarafından yapılmış yazılı bildiride , 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında 23 Mart 2014’te yapılmış olan 2014 Yüksek öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS den aldıkları  puanlarından en az biri 180 ve üzeri olan lar, istedikleri takdirde Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvuru yapabilme haklarını kazanmışlardır.

LYS lere  başvuru yapabilme haklarını kazanmış adaylardan, LYS’lere girmek isteyen adaylar, 21-30 Nisan 2014’te LYS başvurularını yapmaları gerekecek. Başvuru süresinin uzatılmayacağını tekrar hatırlatalım.

.

LYS için TEKRAR BİR KILAVUZ YAYINLANMAYACAK

OSYM tarafından ayrıca LYS’ler için ayrı bir kılavuz yayınlanmayacağı  açıklandı. 2014 ÖSYS Kılavuzu, LYS’ler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamktadır. Adayların, başvurulara başlamdan önce bu kılavuzu dikkatli bir şekilde inceleyerek başvuru yapmaları aleyhlerine olacaktır.

LYS başvuruları, internet aüzerinden bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmak isteyen adaylar, 3 TL başvuru hizmeti ücreti ödeyecek.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilecekler.

.

Lys Başvuru Ücretleri

LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için) : 25,00 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 10,00 TL
Başvuru/Tercih Hizmeti Ücreti : 3,00 TL
LYS Başvuru Hizmeti Ücreti/Başvuru Merkezlerinden Yeni şifre Edinme Ücreti: 2,00 TL
Başvuru Merkezlerinden Fotoğraf Yenileme işlemi Ücreti : 5,00 TL

LYS başvuruları ve sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor.

.

LYS ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

*Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
*Halkbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
*VakıfBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
*DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

.

TÜM LYS PUAN TÜRLERİNİN HESAPLANMASI ÖNERİLİYOR

Adayların sınav ücretini ilgi bankalara yatırmış olmaları başvuru için yeterli gelmemektedir ve başvuru tamamlanmış sayılmayacaktır

Adayların, internet veya bir Başvuru Merkezi üzerinden  başvurularını bireysel olarak yapmaları zorunldur. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra ilk iş olarak başvuru işleminin bireysel olarak internet aracılığıyla aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ye sitesine girdikten sonra sağ başvuru tarihleri geldiginde sayfada gözükecek olan başvuru kısmını siteme sağ üst köşeden giriş yaprak ) ya da bir başvuru merkezinden tamamlanması gerekiyor.

Başvuru işleminizi tammaladıktan sonra, başvuru süresi içinde başvuru bilgilerinin ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden(internet üzerinden başvuru yapanlarında girdiği adresten) mutlaka kontrol edilmesi, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir çıktısının alınarak sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklanması adayların faydalarınadır.

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde girecekler.

Başvuru işleminden önce bankaya mutlaka sınav ücretinin yatırılması gereklidir. Başvuru işlemleri sırasında adaylar hangi LYS’lere girmek istediğini belirtecektir. ne kadar garip olsada bazı mağduriyetlerin yaşanmaması için; Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler gibi durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için adayların 2014-LYS’lerin tamamında sınava girmelerinin faydalarına olacağı açıklanıyor

Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.. Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor.

ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacağının altını çizmektedir. Sınava girecek adayların başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden çıktı alacak ve yerleştirme işlemine kadar saklaması gerekmektedir.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları adayların faydalarına olacaktır.

.

BAŞVURU FORMUNDAKİ ONAY KODUNA DİKKAT 

Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını gerçekleştiren adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan “onay kodunu” görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak.

Adayların, bireysel olarak internet aracılığıyla veya bir başvuru merkezi aracılığıyla sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra LYS başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir çıktısını almaları gerekmektedir.

Yani arkadaşlar sizin yapacağınız veya başvuru yerinde görevlilerin yapacağı herhangi bir dikkatsizlik, dalgınlık vs vs gibi seblerden kaynaklanan hatalaradan siz sorumlu olacaksınız bu yüzden başvuru işlemini dikatlice yapmznızı egitim-dunyasi.net olarak tekrar tavsiye ediyoruz

Bu arada, Yükseköğretim Kurulu kararıyla Turizm Fakültelerinin YGS puanı ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları programlarına, 2014-ÖSYS’de LYS puanlarıyla öğrenci alınacak.

.

LYS BAŞVURU SAYISI

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, sınava giren 1 milyon 950 bin 163 adaydan, 1 milyon 900 bin 92’sinin puanı hesaplandı. ÖSYM istatistiklerine göre, ÖSYS başvuran 2 milyon 86 bin 115 adayın, 78 bin 427’si sınavsız geçişe başvurdu.

Bu adayların 1 milyon 950 bin 163’ü sınava girerken, 57 bin 525’i sınava girmedi. Sınava giren adayların, 1 milyon 949 bin 737’sinin sınavı geçerli sayılırken, 426 adayın sınavı geçersiz sayıldı.

[stextbox id=”info” caption=”LYS SINAV TARİHLERİ VE SÜRELERİ”] -Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Başvuru Tarihleri : 21-30 Nisan 2014
-LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 14 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
-LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 15 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 135 dakika
-LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 15 Haziran 2014 (Pazar), 14.30, 120 dakika
-LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 21 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
-LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 22 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 120 dakika[/stextbox]

egitim-dunyasi.net olarak tüm adaylara başarılar dileriz..

[stextbox id=”info” bcolor=”1208f6″] Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

 

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

 

[/stextbox]

lys başvuru tarihleri 2014,lys başvuru kılavuzu,lys başvuru nasıl yapılır,lys başvuru ücreti,lys başvuru tarihleri,lys başvuru sayısı,lys başvuru formu,lys başvuru kılavuzu 2014

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ