Egitim-Dünyası

30 Bin Aile Danışmanı Alınacak Yerler ve Şartları

30 Bin Aile Danışmanı Alınacak Yerler ve Şartları

4212_3Aile Danışmanlığı Uygulaması Başlıyor.

Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla her aileye bir sosyal danışman sloganıyla hayata geçirilen programın ayrıntıları belli oldu. 30 bin aile danışmanı alınacak! Her 600 aileye bir aile danışmanının hizmet vermesi planlanıyor. Basına yansıyan açıklamalara göre Bakanlık, ihtiyaçlar doğrultusunda 2017 yılı sonuna kadar 30 bin aile danışmanının kamuda ve özel danışma merkezlerinde istihdam edilmesini hedefliyor.

HANGİ BÖLÜM MEZUNLARI AİLE DANIŞMANI OLABİLECEK:

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik uyarınca şimdilik yalnızca PDR, Sosyal Hizmetler, Psikoloji, Sosyoloji, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi ve TIP mezunları aile danışmanı olabilecek.

AİLE DANIŞMANLARI NE İŞ YAPACAK?

Her bir aile sosyal danışmanı ilk etapta 600 aileden sorumlu olacak. Aileler için tek tek formlar tutacak olan danışmanlar, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip edecek. Özellikle yoksulluğu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danışmanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak çeşitlendirilen sosyal yardımların, aileye istihdam sağlandıkça kademeli azaltılmasını sağlayacak. Aile içinde yaşanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumları, içinde yaşadığı şartlar da düzenli olarak izlenecek. İşsiz olanlara İŞKUR ortaklığında istihdam olanaklarının yaratılması sağlanacak.

2 iLDE PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara hane odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Gerekli Eğitimi alan yaklaşık 400 danışman, durumu riskli olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı. Aile danışmanı olmak isteyen adayların Bakanlık tarafından belirlenmiş kriterlere uygun sertifikalı eğitim programını başarıyla tamamlanması gerekiyor. Şuan 400 aile danışmanı 2 ilde göreve başladı ve eylülden itibaren yapılması beklenen atamalarla bu sayının çok daha üstünde atama yapılması bekleniyor. Bakanlık beş yılda ise aile danışmanı sayısını 30 Bine çıkarmayı hedefliyor. Aile Danışmanı olmak isteyen adayların özellikle dikkat etmesi gereken husus ise katılacakları kursun yetkili bir üniversite ya da kurum tarafından verilmesi. Şuan bazı kurumların verdiği 100 saatlik aile danışmanlığı kursunun yeterli olmadığı ve katılımcı mağdur ettiği biliniyor.

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI NE İŞE YARAYACAK?

1.KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞMA İMKÂNI: 2017 yılına kadar 30 bin aile danışmanı alınacağı açıklanmıştır. Kamuya alınacak aile danışanlarının alımlarında adaylardan üniversitelerin yürüttüğü Aile Danışmanlığı Eğitimi sertifikasını almış olması koşulu aranacak. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Üniversitelerden eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı. Uygulamanın yakın bir gelecekte yurt geneline binlerce aile danışmanına ihtiyaç duyulacaktır. Öte yandan sosyal hizmet ilkesi gereğince Belediyeler aile danışmanlarını bünyelerinde bulunduracakları beklenmektedir.

2. MEMURLARA BAŞKA KURUMA GEÇİŞ İMKÂNI: Halen herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olan memurlar da bu sertifikayı almayı tercih edebilir. Çünkü aile Danışmanlığı Sertifikasını alan kamu görevlileri ilgili birimlere geçiş için başvurulabilme şansına sahip olabilecekler.

3. ÖZEL AİLE DANIŞMA MERKEZİ AÇMA İMKANI: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılarak Resmi Gazetede yayımlan yönetmeliğe göre, Bir sekreter, bir hizmet yetkilisi ve bir aile danışmanı ile özel büro açmak mümkün olacak. Bu bürolar özel hizmet verebildiği gibi devlette anlaşmalı özel danışma bürolarından gerektiğinde hizmet satın alabilecek.

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI NERELERDEN ALINABİLİR? Yönetmenlik gereği kapsamlı bir eğitim programı gerektiren Aile Danışmanlığı Sertifika Programları şuanda yalnızca Üniversiteler tarafından düzenlenebilmektedir. Teorik Bilgi-Uygulama ve Supervizyon ile birlikte toplamda minimum 450 saatlik eğitim sonunda alınabilen sertifikalar sadece Üniversiteler tarafından verilebilmektedir.

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDEN BÜYÜK EĞİTİM ATAĞI Şuanda sınırlı sayıda Üniversite tarafından yürütülen sertifika eğitimlerini Dumlupınar Üniversitesi ilk olarak aralık ayında merkez kampüste başlatarak yüzlerce kişiye ulaşmayı başarmıştır.

DPÜ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ tarafından yürütülen eğitimlerin bakanlık yönetmeliğine tam uyumlu olması nedeniyle yoğun bir ilgiyle karşılandığı görülmektedir. Başka şehirlerden de gelen yoğun talebe cevap vermeye çalışan DPÜ Sürekli Eğitim Merkezi, ocak ayı içinde başta

İSTANBUL, ANKARA, BURSA, KOCAELİ, ESKİŞEHİR ve MANİSA olmak üzere diğer illerde de kampus dışı eğitim merkezleri oluşturmuştur. Diğer illerde açılacak olan programlar hakkındaki bilgilere ulaşmak için Üniversitenin web sitesi olan www.dpu.edu.tr , www.dpusem.dpu.edu.tr adreslerine bakılabilir. Ayrıca http://dpusem.dpu.edu.tr/temsilcilikler.aspx linkindeki önkayıt bilgi formunu dolduran adaylara eğitimler hakkında bilgiler verilmektedir. Öte yandan Site üzerinden eğitimlerin yapılacağı şehirlerdeki il koordinatörlerinin iletişim bilgilerine ulaşmak bu yetkililerden birebir bilgi almak da mümkündür.

 

[stextbox id=”info” bcolor=”1208f6″]
  • egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz
[/stextbox]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. melek susur dedi ki:

    ben önlisans mezunuyum aile danışmanı ola bilirmiyim

  2. erdem palabıyık dedi ki:

    sosyolog ünvanını kullanma hakkı kazanmış hacettepe sosyoloji mezunuyum aile danışmanlığı sertifikası almak istiorum

  3. zerhan aydın dedi ki:

    Sosyoloji mezunuyum ve MEB’de felsefe grubu öğretmeniyim. Ben de “aile danışmanlığı sertifikası” alıp kurumlar arası geçiş yapmak istiyorum. Kurumlar arası geçiş söz konusu mu?

BİR YORUM YAZ