Egitim-Dünyası

2015 Üniversite Öğrencilerine AB Bursu

2015 Üniversite Öğrencilerine AB Bursu

Öğrencilere Müjde 

Öğrencilere güzel bir haber daha uzun yıllardır verilen ve lisans son sınıf  öğrencilerinin de faydalandığı Avrupa bursu olan Jean Monnet Burs Programı başvuruları başladı.

 

Jean Monnet Burs Programının 2015-2016 akademik yılına ilişkin başvurular 26 Ocak 2015 tarihinde başlamış olup 6 Mart 2015 tarihine kadar devam edecektir.
AB Bakanlığı, katılım öncesi AB mali yardımı kapsamında finanse edilen ve bakanlık tarafından uygulanan Jean Monnet Burs Programı ile 2015-2016 akademik yılında 210 kişiye AB üyesi ülkelerde araştırma yapma ve yüksek lisans programlarına katılmaları için destek olacak.
AB Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, Jean Monnet Burs Programı ile Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB alanında uzmanlaşmış kişi sayısının artırılması ve müktesebatın etkin bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulmasının amaçlandığı kaydedildi.

 

Duyuruda, bugüne kadar burstan yaklaşık bin 800 kişi faydalandığı belirtilirken, 2015-2016 akademik yılında 210 kişiye daha AB üyesi ülkelerde AB müktesebatı ile ilgili konularda yüksek lisans öğrenimi görme ve araştırma programlarına katılma imkanı sunulacağı ifade edildi. Yeni akademik yılda bursiyerlere toplam 8,8 milyon avro tutarında burs sağlanacağı bildirildi.
Katılım öncesi AB mali yardımı kapsamında finanse edilen ve AB Bakanlığı tarafından uygulanan Jean Monnet Burs Programı’nın 2015-2016 akademik yılı duyurusu 26 Ocak 2015 tarihinde yayımlandı. Burs programı için başvurular 6 Mart 2015 tarihinde sona erecek.
Burs kapsamında süresi en az 3, en fazla 12 ay olan akademik çalışmalar destekleniyor. Programdan kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, üniversitelerin akademik ve idari personeli ile lisans son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri faydalanabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ