Üniversite Af Başvurusu İçin Son Günler

Üniversite Af Başvurusu İçin Son Günler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 5,00 puan
Loading...

YENİDEN ÜNİVERSİTELİ OLMA YOLUNDA SAYILI GÜNLER: 6569 AF YASASI

6569 Sayılı kanunun 32.maddesi ile eklenen geçici madde 68 gereğince AF YASASI kapsamında başvurular 26.Nisan.2015 tarihinde sona eriyor. Ülke ve eğitim gündeminin hızla değişmesi nedeniyle beklenilen ilgi ve etkiyi görmeyen uygulama, kapsamı ve sağladığı olanaklarla binlerce kişiye yeniden üniversitelere dönme fırsatı sunuyor.

Önlisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının tamamını kapsayan uygulamanın en belirgin özelliği, herhangi bir tarihle sınırlı olmaması.26.11.2014 tarihinden önce ilişiği kesilen, herhangi bir nedenle üniversiteye devam edemeyen ya da bırakmak zorunda kalanlar aftan yararlanabilecekler. Disiplin suçu nedeniyle ilişiği kesilen ve İngilizce hazırlıkta 2 sene üst üste başarısız olan öğrenciler de dahil olmak üzere. Sadece terör suçundan hüküm giyenler kanun kapsamından ve olanaklarından yararlanamayacaklar. Kanun bu haliyle geriye dönük bir tarih sınırlaması da getirmiyor. Örneğin 2000’li yıllarda kazanılan bir üniversite/bölüm için şartlarınız uygunsa başvuru yapabiliyorsunuz. Hatta kazandığınız bir üniversiteye/bölüme daha sonraki yıllarda başka bir üniversitenin mevcut öğrencisi ya da mezunu olsanız dahi ilk kazandığınız üniversiteye kanun kapsamında başvurarak öğrencilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Mevcut kayıtlı öğrenci iseniz dikkat etmeniz gereken en önemli husus, aynı anda iki üniversitede kayıtlı olunamayacağı için birini tercih etmek olacaktır.

Kanun kapsamında başvurularını yapan öğrenciler üniversitelerine kayıt yaptırarak 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle öğrenimlerine devam edebilecekler. Aftan önceki süreçte devam edilmiş ve alınan dersler var ise bu derslerin ne kadarının ve hangilerinin sayılacağı bölüm ve fakülte kurulu kararları ile belirlenecek. Aftan yararlanarak kayıt yaptıran ve öğrencilik haklarını yeniden kazananlar YÖK ve ilgili üniversitelerin senatolarının belirlediği usu ve esaslar çerçevesinde yatay geçiş başvurusu yapabilecek. Af başvuru yapılacak bölümün üniversitede kapanması durumunda eşdeğer bir programa intibak gerçekleştirilecek. Son olarak çit anadal ve yandal programlarına af ile dönülmesi söz konusu olmayacaktır.

Uygulamanın sonuçları ve etkileri için beklemek gerek. Ancak sayılı günler kala şartları uyan ve yeni bir heyecanla ikinci şansını kullanmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söylemekte yarar var.

 

6569 Sayılı Kanunun Tam Metnine ve Uygulama Esaslarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

6569 Sayılı Kanun: 32. Madde / Geçici 68.Madde

unnamed

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 3 YORUM
 1. bilal dedi ki:

  sayın cenk hocam bende musa arkadaşımla aynı durumdayım benim daha bu sene oldu maddi nedenler

 2. musa dedi ki:

  merhabalar ben çukurova üniversitesi iktisat bölümünü son sınıfta bırakmak zorunda kaldım kaydımı sildirdim yalnız af çıktığını öğrendim acaba yararlanabiliyormuyum birde süresi ne kadar geçtimi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba af konusunda başlangıç ve bitiş tarihleri konusunda yökle iletişime geçebilirsiniz iyi akşamlar

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)