Egitim-Dünyası

YGS Sorularını Paylaşan Kişi Hakkında Suç Duyurusu

YGS Sorularını Paylaşan Kişi Hakkında Suç Duyurusu

YGS Soru Kitapçığını Paylaşan Kişi Hakkında  İşlem Yapılacak

Danıştayın kararına rağmen soruların sadece yüzde 20 gibi bir kısmını yayınlayan ÖSYM soruları sanal alemde paylaşan kişiyi tespit etti ve hakkında soruşutma açılacağını ve bu işin peşini bırakmayacağını bildirdi.

Ayrıntılar haberin devamında ;

15 Mart 2015’te gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı kitapçığını, sınav binasından alıp götüren ve sosyal medyada bir kısmını paylaşan kişi tespit edildiğinde kişi hakkında adli soruşturma başlatılacağı ileri sürüldü.

ÖSYM  tarafından yapılan açıklama:

“2015-YGS ile ilgili olarak, bugün sosyal medya üzerinden paylaşılan soru kitapçığı sayfasına ait görüntü, sınavdan çıkan bir adayın sınav kurallarına aykırı olarak sınav sonrasında sınav salonundan çıkardığı bir kitapçık veya kitapçıktan koparmak suretiyle dışarı taşıdığı bir bölümüne aittir” ifadesine yer verilen açıklamada, şunlarda belirtildi;

“Söz konusu sayfa görüntüsünün sınav öncesi ve sınav sırasında alınmış olması ihtimal dışıdır. Sınav herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan hak ve adalet ölçüsünde güvenle tamamlanmıştır.

Soru kitapçığını veya bir bölümünü sınav binasından alıp giderek sınav sonrasında sosyal medya üzerinden söz konusu sayfanın görüntüsünü paylaşan aday tespit edilir edilmez hakkında gerekli adli işlem başlatılacaktır. Adayların ve kamuoyunun endişesine yol açacak herhangi bir durum söz konusu olmayıp sınav sonuçlarının en hızlı biçimde açıklanması için yoğun bir çalışma devam etmektedir.”

Ösym’nin soru paylaşımı ile ilgili sorunu ve sorunları çok kısa süre içinde çözeceği inancındayız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ