Egitim-Dünyası

Sekreter Hemşire Tartışması Büyüyor

Sekreter Hemşire Tartışması Büyüyor

Tıbbi Sekreter – Hemşireler Tartışmasına Son Nokta Koyuldu

Manisa Kula Devlet Hastanesi’nde bir tıbbi sekreterin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ne getirilmesine değerlendiren Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgat, 4 yıllık yüksekokul bitirenlere, ‘yöneticilik’ hakkı tanıyan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yi eleştirerek şu açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü makamına görevlendirme yapılırken hemşirelik hizmetleri konusunda eğitim almış bir sağlık personelinin tercih edilmesi gerektiğini belirten Irgat, “Burada bu görev getirilen tıbbi sekreter arkadaşın bir suçu yok. O iyi niyetiyle görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Asıl burada eleştirilmesi gereken 663 sayılı kararnamedir. Kararname “Sağlık Bakım Hizmetleri, İdari ve Mali Hizmetler ve Otelcilik bölümlerine 4 yıllık yüksekokul bitiren bir kişinin görevlendirilebilir” diyor. Öncelikle bu konuda bir düzenleme yapılması lazım. Ya da Kamu Hastaneleri Kurumu’nun bu görevlere gelecek arkadaşlar, şu branşlardan olmalı şeklinde bir prensip kararı almalı” dedi.

THD AĞIR DİLLe BU DURUMU ELEŞTİRMİŞTİ.

Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Süheyla Nergiz, Kula Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ne tıbbi sekreter getirilmesini eleştirmişti. “Hemşireliği bilmeyen bir kişi hasta bakım kalitesini yükseltemez, hemşireleri yönetemez” diyen Nergiz, “Bir an önce o kadroya bir hemşire arkadaşımız atanmalıdır” yorumunda bulunmuştu.

Eğitim dünyası olarak bu şekilde ortaya çıkan sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi ile ilgili tavsiyelerde bulunuyoruz, en güncel haberler için sitemizi takip etmeye devam edin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ