ÖSYM Yöneticileri Hakkında Suç Duyurusu

ÖSYM Yöneticileri Hakkında Suç Duyurusu
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 3,00 puan
Loading...

Ankara Barosu’ndan ÖSYM Kurumuna Suç Duyurusu

Danıştayın soruların yayınlanması konusundaki kararı daha önce belli olmuştu, buna rağmen bu pazar günü yapılan YGS sonuçları açıklanmadı, milyonlarca öğrenci sınav sonuçlarının açıklanmaması şokunu yaşarken Ankara barosundan bu konu ile ilgili bir itiraz yükseldi.

DANIŞTAY’A RAĞMEN

Karara rağmen hala bu konuda sorun yaşanması birçok sıkıntı doğurdu, hatta son alınan karara göre ÖSYM soruları yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı, Ayrıntılar haberin devamında;

Ankara Barosu, Danıştay’ın YGS soruları kararını uygulamayan ÖSYM yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, ÖSYM’nin 2014 yılındaki Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) sorulan soruların sadece yüzde 20’sini yayınlama kararı aldığı, Ankara Barosu’nun bu kararın iptali istemiyle Danıştay’a dava açtığı, Danıştay 8. Dairesi’nin ÖSYM kararının yürütmesini durdurduğu hatırlatıldı.

ÖSYM’nin bu karara rağmen 15 Mart 2015 Pazar günü yapılan YGS’de sorulan soruların da sadece yüzde 20’sini açıkladığı belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, Ali Demir ve kararda sorumluluğu bulunan ÖSYM yöneticilerinin Anayasa’nın 125 ve 138. maddeleri ile İdari Yargı Usul Kanunu’nun 27 ve 28. maddelerini ihlal ettikleri vurgulandı. Ali Demir ve diğer ÖSYM yöneticileri hakkında Türk Ceza Kanunu’nun görevi kötüye kullanma suçunu düzenleyen 257. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Eğitim dünyası sitesi olarak bu konuda öğrencilerin soruları görmesi yolunda görüş bildirdiğimizi belirtmek istiyoruz.

Eğitim DÜNYASI

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)