Egitim-Dünyası

Öğretmenlere Nöbet Zulmü

Öğretmenlere Nöbet Zulmü

Öğretmenlere okullarda 24 saat dönüşümlü nöbet zulmü

Öğretmenlere okullarda 24 saat dönüşümlü nöbet işkencesi
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Ağrı Doğubayazıt’ta Skandal Uygulama: Öğretmenlere Okullarda 24 Saat Dönüşümlü Nöbet Dayatması!` başlıklı açıklama metnidir.
Öğretmenlerin nöbet sorununun çözülmesi için sendikamızın kararı ile ülke çapında nöbet tutmama eylemlerinin yapıldığı bir dönemde Ağrı Doğubayazıt Kaymakamlığı skandal bir talimata imza atmıştır. Doğubayazıt Kaymakam Vekili Rasim Belge`nin sözlü talimatları ile 14-15 ve 16 Şubat 2015 tarihlerinde okullarda okul idarecileri veya öğretmenler arasında iş bölümü yapılarak üç vardiya halinde nöbet tutulacağı duyurusunun yapılması, okulların yasal mevzuatlara göre değil, mülki amirlerin sözlü talimatları ile yönetilmeye çalışıldığını göstermektedir.

Yıllardır öğretmenler nöbet görevleri sırasında kendileri dışında gelişen nedenlerden dolayı cezai ve disiplin işlemleriyle karşı karşıya bırakılmakta, nöbet tutan öğretmenlerin haklarının ve sorumluluklarının net olarak tanımlanmaması öğretmenleri ciddi bir baskı altına almaktadır.

Doğubayazıt`ta mülki idare amirleri, öğretmenlerden, eğitim ve öğretim saatleri dışında, güvenlik görevlisi gibi nöbet tutmalarını istemektedir. Öğretmenlerin görev, sorumluluk ve yükümlülükleri, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası`nda, 1739 sayılı Yasa`da ve okul yönetmeliklerinde düzenlenmiştir. Bu yasa ve yönetmeliklerde buna benzer bir görev tanımlanmamıştır; dolayısıyla görevlendirmenin yasal dayanağı yoktur. Okulda gece güvenlik amacıyla nöbet tutmak, öğretmenlerin görevleri arasında yer almadığı gibi öğretmenlerin görevlerine de benzememektedir. 

Ülke çapında nöbet uygulamasının olumsuzluklarının ortadan kaldırılması ve bu konuda somut çözümler üretilmesinin tartışıldığı bir ortamda, Doğubayazıt Kaymakamlığı`nın yaptığı “üç vardiya” nöbet uygulamasının yasallığı bir yana akılla, mantıkla da açıklanacak bir yanı yoktur. Bu karar okulların mülki amirlerin talimatları üzerinden keyfi bir şekilde yönetildiğinin somut göstergesidir.

Doğubayazıt Kaymakamlığı`nın bu talimatı yok hükmündedir, öğretmenlere bu yönde bir talimat verilmesi kabul edilemez. Bu nedenle emri verenler öğretmenlerden derhal özür dilemeli, talimat geri çekilmelidir.

EĞİTİM SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ