Egitim-Dünyası

Öğretmene Dayak!

Öğretmene Dayak!

Nöbet Esnasında Öğrenci Velileri Öğretmene Saldırdı.

Öğretmenler Türkiye genelinde büyük sorunlar yaşarken, bir haber daha Batmandan geldi işte ayrıntılar;
Batman’da Gökalp Ortaokulu’nda bir öğretmen nöbet görevini yerine getirdiği esnada uyardığı bir öğrencinin akrabaları tarafından dövüldü.

Haftalardır bütün sendikaların Nöbet tutmama eylemleri devam ederken, Sendikaların ısrarını haklı çıkaran bir olay da Batman’da yaşandı. Eğitim Sendikaları öğretmenlerin rehberlik dışında, güvenlik görevlisi gibi, ücret almaksızın tuttukları nöbete karşı olduklarını belirtiyorlar.

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim Bir Sen, Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen ile Türk Eğitim Sen üyeleri öğretmene darp olayını protesto etti.

Sendika başkanları ve üyeleri öğretmene yapılan saldırının kabul edilemeyeceğini ve bu olayın takipçisi olacaklarını söylediler.

Nöbet Tutan Öğretmene Öğrenci Akrabalarından Darp

Sendikalar adına açıklama yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Ruşen Güneş, okulda nöbet görevini yerine getirdiği esnada, uyardığı öğrencinin akrabaları tarafından darp edilen meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınamak için toplandıklarını belirtti.

Daha Kaç Meslektaşımız Darp Edilecek!

Öğretmenlerin görevini zor şartlar altında yaptıklarını belirten Eğitim Sen şube başkanı Güneş, “Biz öğretmenler olarak, eğitimdeki başarısızlıkta yahut en küçük bir sorunda valisinden, milli eğitim müdürüne, velisinden öğrencisine kadar tüm kesimlerce günah keçisi olarak görülmekten bıktık. Görevimizi icra ederken kendimizi güvende hissetmemiz başarılı olmamızda en önemli önkoşulumuzdur. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikalarını belirlerken öğretmenleri küçük düşürücü, ötekileştirici bir dil kullanmak yerine tüm okul çalışanlarının güvenliğini sağlamaya odaklanmasının zamanı gelmiş ve geçmektedir. Bakanlığı okullarda güvenliği sağlayıcı adımlar atması için daha kaç meslektaşımızın darp edilmesi gerekmektedir?”diye konuştu.

Batman’da Öğretmene Şiddet Arttı

Son zamanlarda Batman’da öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının daha sık yaşanmaya başladığını belirten Güneş, “Son birkaç ay içinde ilimizde bir öğretmen sınıfta darp edilmiş, bir müdür yardımcısı bir öğrencinin akrabaları tarafından saldırıya uğramış, ancak bugün de yeni bir saldırı daha yaşandı. Bugün de Ziya Gökalp Ortaokulu’nda bir öğretmen kardeşimiz nöbet görevini yerine getirirken uyardığı bir öğrencinin akrabaları tarafından saldırıya uğramıştır. Son dönemde ilimizde artış gösteren eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu konuda vali ve milli eğitim müdürünü gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.
Demokratik kuralların sağlıklı bir şekilde işlediği toplumlarda şiddet eksenli çözüm olmaz ve olmamalı. Buna duyduğumuz inançla, meslektaşımıza yapılan çirkin saldırıyı ve bu saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ