Egitim-Dünyası

Öğretmen Rotasyonu Ne Zaman Olabilir Tıkla Öğren

Öğretmen Rotasyonu Ne Zaman Olabilir Tıkla Öğren

. Öğretmen Rotasyonu ne zaman uygulamaya Konulacak?

MEB Öğretmene Rotasyon konusunda sona gelindi. Hazırlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlandı. Ancak bakanlık yönetmelikte bir eksiklik yapmak istemiyor. Bu yüzden de ince eleyip sık dokuyor. Bu hafta içerisinde yönetmeliğin açıklanması bekleniyor.

 

-Öğretmene rotasyonda en önemli konu öğretmene rotasyonun kaç yıllık öğretmenlere uygulanacağı sorusu idi. Bu konuda en çok konuşulan ve beklenti olan süre 8 yıllık öğretmenlere rotasyon uygulanacağı şeklinde biçimden düşünlüyordu. Ancak MEB bu konuda itirazları en aza indirmek için uygulamaya ilk olarak 12 yıl aynı yerde görev yapan öğretmenlerden başlanacak. Uygulama daha sonraki yıllarda 8 yıl aynı yerde görev yapan öğretmenlere doğru indirgenecek. Bu indirgeme zamana yayılacak ve sonunda 8 yılda sabitlenecek. Peki rotasyonda hangi öğretmenlere istisna uygulanacak? Öğretmene rotasyonda istisna uygulanacak öğretmenler ara sınıf öğretmenleri olacak. Ara sınıf öğrencilerini mezun edene kadar o öğretmenlere rotasyon uygulanmayacak. Mezun ettikten sonra rotasyona tabi olacaklar.

Peki rotasyon iller arasında mı olacak ilçeler arasında mı?

Öğretmene rotasyonda en önemli ve öğretmenleri en etkileyen durum olan rotasyon bölgeleri valiliklerce belirlenecek. Rotasyon uygulaması da bu eğitim bölgeleri içinde olacak. Bu uygulamada ki rotasyon eğitim bölgeleri ilçelerden oluşacak ve rotasyonda ilçeler arasında ya da ilçe içinde olacak.

Peki Öğretmenlere Rotasyon ne zaman uygulanacak?

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı öncelikle isteğe bağlı il içi atamaları yapacak. Böylece rotasyona uğrayacak öğretmen sayısını en aza indirecek. İl içi yer değiştirmelerden sonra (ki büyük ihtimalle seçimden sonra) bu uygulama yapılacak.

Öğretmene Rotasyon Ertelenebilir Mi?

Tabi burada eğitim camiasının çıkacak yönetmeliğe tepkileri çok önemli. Hükumet seçime giderken yüzbinlerce öğretmeni etkileyecek böyle bir uygulamanın büyük bir tepki alması durumunda bu uygulamadan vazgeçedebilir. Bu durumda öğretmene rotasyon uygulaması ertelenebilir. Eğitim sendikalarının yönetmeliğin yayımlanmasından sonraki tavırları da bu konuda çok büyük önem sarf ediyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ