Egitim-Dünyası

Norm Fazlası Öğretmenlere Uyarı

Norm Fazlası Öğretmenlere Uyarı

Norm Fazlası Öğretmenlere uyarı geldi

Normla fazlası öğretmenlere bir  kötü haber daha geldi, ayrıntılar haberin devamında;

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41/5. maddesinde “ Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Değişik: 21/07/2012 – 28360 RG) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.” denilmektedir.

2014/22 nolu genelgede ise;

1-Tercihte bulunanların, en fazla 25 eğitim kurumu tercih hakkı verilmek üzere tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre il içinde,

2- Tercihlerine atanamayanlar ile tercihte bulunmayanların, hizmet puanı en fazla olandan başlamak üzere öncelikle görev yapmakta oldukları ilçe içinde, bunun mümkün olmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak üzere görev yapmakta oldukları il içinde resen, alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına atamaları, en geç Kasım 2014 ayının sonuna kadar valiliklerce yapılacaktır.” denilmektedir.

Adana Milli Eğitim Müdürlüğü Norm Fazlası Öğretmenle ilgili bir duyuru yayınladı.

Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında başvuruların son günü olan 25/03/2015 tarihi esas alınacaktır. Atamalar ilçe içi ve ilçe dışı önceliği ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

Atama işlemlerinde hizmet puanı üstünlüğüne bakılacaktır. Hizmet puanları eşit olan öğretmenlerden göreve ilk başlayana öncelik verilecektir. Öğretmenler toplamda 25 eğitim kurumunu tercih edebilecekler.

Büyükşehir sınırları dışındaki ilçelerinde görev yapan öğretmenler ilçe içindeki boş bulunan eğitim kurumlarında en fazla 25 tercihte bulunabilirler, ancak boş kadro bulunan kurum sayısı 25’ in altında ise boş kadronun tamamını tercihte bulunmayan öğretmenler,ilçe dışından eğitim kurumu tercihinde bulunamayacaktır.

İlçe dışına tercih yapan şartları uygun öğretmenlerden, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri ile Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Liselerinin Görsel Sanatlar, Resim, Müzik öğretmenliğine atanmak isteyenler hizmet puanı üstünlüğüne göre atanacaklardır.

Kadrosu ilçe emrinde olup ataması yapılamayan öğretmenlerin başvurularının ilçe milli eğitim müdürlüğünce onaylanması gerekmektedir. Kadrosu il emrinde olup ataması yapılamayan öğretmenlerin başvurularının il milli eğitim müdürlüğünce onaylanması gerekmektedir. Öğretmenler;bilgilerinin doğru olup olmadığını ve başvurularının onaylanıp onaylanmadığını veya reddedildiğini sistemden takip edecekler ve varsa eksiklikleri süresi içinde düzelttirip yeniden başvuru yapabileceklerdir.(Öğretmenler kendileri sorumludur.)

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerine; ilgili mevzuata göre sınavla atanan öğretmenler tercihte bulunabilirler. İlgi (a) yönetmeliğin 40. maddesine göre (soruşturma sonucu ) ataması yapılan öğretmenlerin başvurularında yönetmelik hükümlerine dikkat edilmesi. Zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi olup zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülmeyen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atanmak için başvuruda bulunamazlar.

Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; (Seyhan, Yüreğir, Sarıcam, Çukurova hariç) öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edecekler. Büyükşehir sınırları içinde görev yapan öğretmenler ( Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam, il ve ilçe emri öğretmenleri) aynı yerleşim yerinde olduklarından Adana 2. İdare Mah.E.2013/468, K:2013/1316 sayılı kararı dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanacaklardır. Aday öğretmenler norm kadro fazlası olarak sisteme girilmeyecektir. Norm kadro fazlası öğretmenlerden ataması yapılanların atamaları iptal edilmeyecektir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ