Egitim-Dünyası

Nabi Avcı’dan YGS Açıklaması

Nabi Avcı’dan YGS Açıklaması

Nabi AVCI’dan YGS İle İlgili Açıklama Geldi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gündeki YGS sorularının açıklanmaması ile ilgili konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Danıştay’ın ÖSYM’ye YGS sorularını açıklayın demesi halinde tüm soruları açıklayacaklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanı Avcı, YGS’nin elektronik ortamda yapılabilmesi için soru havuzu oluşturulması amacıyla soruların açıklanmadığını belirterek, “Danıştayın nihai kararı açıklanması yolunda çıkarsa açıklanacaktır” dedi. TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Yakut, yoklamadan sonra, 17 Şubat’taki kapalı oturumun tutanak özetlerinin okunması için kapalı oturuma geçileceğini açıkladı. Kapalı oturumun ardından gündemdışı konuşmalara geçildi. HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Halepçe katliamının üzerinden 26 yıl geçtiğini ve izlerinin silinmediğini belirtti. Katliamda 5 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini anlatan Zozani, “Saddam Hüseyin’in idam fermanını Celal Talabani’ye imzalatmak istediler ama Talabani, birlikte yaşadığı halklarla hesaplaşmak için hareket etmedi” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 19 Aralık 2009’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturmada, Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’ndaki “kozmik oda”da aramalar yapıldığını anımsattı. Aramanın hukuksuz olduğunu o dönemde de defalarca dile getirdiklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Gelinen noktada, kozmik odaya dalış hareketinin doğru bir şey olmadığını, Arınç’a suikastin palavra olduğunu, gerçek amacın komik odaya girerek, gizli belgeleri çalmak olduğunu anlamış bulunuyoruz. Ak ile kara ortaya çıkmıştır. Arama Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca soruşturma değil, kovuşturma aşamasında yapılmalıydı. Dönemin hakimi Kadir Kayan kozmik odaya girmek için inat etti. Bunu hukuka aykırı bir şekilde yaptı. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili de istedi. Görüyoruz ki o belge ve bilgiler. Bundan bu hakim ve savcı sorumludur. Hakim yetkisini ve görevini kötüye kullanmıştır. HSYK, bu hakim ve savcıyla ilgili soruşturma ve kovuşturma yapmalıdır.” “Saddam’ın akıbetini inşallah Esed’e de yaşatacaklar”

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Halepçe katliamının soykırım girişimi olduğunu ifade etti. Halepçe’ye yapılan kimyasal bombardımanda 5 binden fazla insanın katledildiğini anımsatan Baluken, “Tüm insanlığın Halepçe’deki katliamda nefesi daralmış, göğsü sıkışmış gözyaşı sel olup akmıştır” dedi. Baluken, hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır’ın, Halepçe katliamını lanetlemesinin ardından konuşma hakkını devrettiği AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, “27 yıl önce ölümün soğuk esintisi elma kokusuna bürünerek Halepçe’yi sardı. O kokunun kaynağını aramak için yataklarından çıkan çocuklar yakın tarihin en vahşi katliamına adım attıklarından habersizdiler” diye konuştu.

Dünyanın katliama sessiz kaldığını dile getiren İçten, “Halepçe’deki soykırımın bir benzeri devam ediyor. Kürtler’i yok etmesi için Saddam’a silah verenler, aynı yolu bugün Esed için seçti. Dünyaya şirin görünme adına Saddam’ı darağacına gönderenler Esed’e de aynı akıbeti inşallah yaşatacaklardır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Halepçe katliamını lanetleyerek, “Yurtta barış, dünyada barış ilkesine sıkı sıkıya sarılmış bir parti olarak, insana karşı yapılan her türlü tecavüzü, cana kastı telin ediyoruz. Halepçe’de yaşamını yitirenleri rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Danıştayın nihai kararı doğrultusunda açıklanır”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın sorusu üzerine, YGS sorularının tamamının açıklanmama nedeni hakkında bilgi verdi.

ÖSYM’nin, “Orta vadede bu sınavları elektronik ortamda yapılabilir hale getirmek istiyoruz. Elimizde soru havuzunun birikmesi gerekiyor” şeklinde gerekçesi olduğunu belirten Avcı, “Sorular o nedenle açıklanmıyor” dedi.

Konuyla ilgili Danıştay’da dava açıldığını, mahkemenin ilk kararının soruların açıklanması yönünde olduğunu hatırlatan Avcı, “Danıştay’ın nihai kararı açıklanması yolunda çıkarsa, açıklanacaktır” dedi.

Avcı, bireysel olarak sınava giren her öğrencinin kendi kağıdıyla ilgili itiraz ve kontrol hakkına sahip olduğunu da kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ÖSYM’nin, gelecek yıllarda YGS’nin elektronik ortamda yapılabilecek hale gelmesi için soru havuzuna ihtiyaç duyduğunu ve soruların bu nedenle açıklanmadığını, ancak Danıştay’ın bu konuda açılan davada nihai karar vermesi halinde soruların açıklanacağını belirtti.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Yakut, yoklamadan sonra, 17 Şubat’taki kapalı oturumun tutanak özetlerinin okunması için kapalı oturuma geçileceğini açıkladı. Genel Kurul’un 17 Şubat’taki kapalı oturumda İç Güvenlik Paketi üzerindeki tartışmalar sırasında kapalı oturum yapılmış ve kavga çıkmıştı.

‘MAHKEMENİN NİHAİ KARARINA GÖRE AÇIKLANABİLİR

‘ Kapalı oturumun ardından gündemdışı konuşmalara geçildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın sorusu üzerine, YGS sorularının tamamının açıklanmama nedeni hakkında bilgi verdi. ÖSYM’nin, “Orta vadede bu sınavları elektronik ortamda yapılabilir hale getirmek istiyoruz. Elimizde soru havuzunun birikmesi gerekiyor” şeklinde gerekçesi olduğunu belirten Avcı, “Sorular o nedenle açıklanmıyor” dedi.

Konuyla ilgili Danıştay’da dava açıldığını anlatan Avcı, mahkemenin ilk kararının soruların açıklanması yönünde olduğunu, nihai kararın da bu şekilde çıkması halinde soruların açıklanacağını söyledi.

Avcı, bireysel olarak sınava giren her öğrencinin kendi kağıdıyla ilgili itiraz ve kontrol hakkına sahip olduğunu da kaydetti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ