Egitim-Dünyası

MEB’ten o adaylara müjdeli bir haber !

MEB’ten o adaylara müjdeli bir haber !

MEB’ten o adaylara müjdeli bi haber !
MEB Nabi Avcı ve akademisyenler grbu yaptığı bir açıklamada arzın talepten çok olduğunu ve öğretmen adaylarının hepsinin alınacağı yorumunda bulundu..Eğitim fakültesi bitiren öğrencilerin yanısıra branş ve fen edebiyat mezunlarınında görevlerinde aktif olarak görev yapıbileceiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Mustafa Safran, “Mezun sayısı bu oranda devam ederse atama bekleyen öğretmen sayısı 3 yılda 3 katına çıkar” açıklamasında bulundu.

Eğitim fakültelerinin büyük bir bölümünün kapatılması gerektiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da akademisyenlerden de destek geldi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran bu alanda yaptığı çalışmalarda kara bir tablonun önlerine geldiğini söyledi.

 Sayı Katlanarak artmaya devam ediyor

Prof. Dr. Safran “Şu anda 85 eğitim fakültesi var. Eğitim fakültelerinden mezun olup da atanmayı bekleyen 150 bin civarı aday var. Fen edebiyat fakültesi mezunlarıyla birlikte bu sayı 330 bin oluyor. 2-3 yıl içerisinde atanamayan öğretmenlerin sayısı 800 bini bulacak. 250 bin aday şu anda formasyon alıyor. Her yıl 50 bin kişi de onlardan geliyor. Yani fen-edebiyat fakültesi mezunlarıyla birlikte toplam her yıl 90 bin aday atanmayı bekliyor. Hatta mühendislik, iletişim, ilahiyat gibi bölümlerden de mezun olup formasyon alıp öğretmen olarak atanmayı bekleyenler var. Bence eğitim fakültelerinde kontenjanlar azaltılıp bundan sonra eğitim fakültesi açılmamalı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın açıklamasına baktığımızda ortaya çarpıcı bir tablo çıkıyor. Şu anda eğitim fakültelerinde eğitim gören öğrenci sayısı ise 220 binin üzerinde. Ancak sadece eğitim fakültelerinden mezun olan öğrenciler öğretmen olmuyor. Fen fakülteleri öğrencilerine de formasyon eğitimi verildiğinde öğretmenlik yolu açılıyor. Şu an eğitim gören toplam 730 bin öğrenciye öğretmenlik yolu açık durumda. Öğretmen olmaya hak kazananların tablosu böyleyken atamaları gerçekleştiren bakanlığın ihtiyaç durumu arasında uçurum var.

200 bin aday hala açıkta 

Son 12 yılda toplam 422 bin 570 öğretmenin ataması yapıldı. Şubat 2015 itibariyle 134 bin öğretmen eksiği olduğu tahmin ediliyor. Bugün bu eksik tamamlanırsa 200 bin öğretmen adayı açıkta kalıyor. Bu açık kapansa bile bakanlık, emeklilik ve ölüm gibi durumlardan her yıl yaklaşık 10 bin ihtiyaç duyuyor. Oysa her yıl mezun olan öğrenci sayısı bunun kat kat üzerinde.

Kara tablo ortada  

Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül ayında 109 branşta 39 bin 642 öğretmenin atamasını yaptı. 132 bin 743 aday başvuruda bulunmuştu. Atanamayan öğretmen sayılarının da 315 bin olduğu öğrenildi. Şubat 2015 atamasıyla birlikte 12 yılda toplam atanan öğretmen sayısı da 422 bin 570 oldu.

2003 22 bin 814

2004 19 bin 29

2005 20 bin 777

2006 31 bin

2007 19 bin 493

2008 20 bin 16

2009 23 bin 893

2010 40 bin 922

2011 62 bin 64

2012 57 bin 562

2013 40 bin

2014 50 bin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. hatice dedi ki:

  merhaba ben AÖF maliye bölümü mezunuyum. formasyon hakkım varmı eğer varsa başvuru tarihi hakkında bilgi verebilirmisiniz?

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba formasyon ile alakalı güncel bir bilgi ve açıklama yapılmamıştır, yapıldığı an sitemizde duyuruları yapılacaktır, bizi takip edin, iyi akşamlar

 2. Recep dedi ki:

  merhaba, güzel sanatlar fakültesi, Grafik Tasarım mezunuyum. Soru şu; formasyon eğitimi alırsam atanır mıyım öğretmen kadrolarına, ve hangi formasyon türü almalıyım.

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba bütün bölümlerde formasyon ortaktır dersler farklı değildir, iyi akşamlar

 3. Naz dedi ki:

  İngiliz dili edebiyatı bolumune bu yıl baslamak istiyorum.Formasyon olup öğretmen olma şansım var mı?

 4. meltem dedi ki:

  alese gırmeyen formasyon alamıo mu

  1. Alabiliyor son formasyon alımlarının hiç birinde ales istenmedi…

 5. fatma dedi ki:

  merhabalar ,ben çevre mühendisliği mezunuyum .Mezunken formasyon alabiliyor muyuz ? şİmdiden Teşekkürler..

 6. mine nazlı dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam sizin dediğiniz yolda ilerleyeceğim yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim iyi akşamlar

 7. mine nazlı dedi ki:

  Peki şuan ben önlisans işletme mezunuyum hangi bölümü seçip nasıl bir yol izlemem lazım öğretmen olabilmek için yardımcı olursanız sevinirim hocam

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba lisans bölümüne tamamlayıp ve formasyon alıp, eğer ki MEB kontenjanda açarsa atanıp öğretmen olabilirsiniz, iyi geceler.

 8. mine nazlı dedi ki:

  ben önlisans işletme mezunuyum açıköğretim işletme lisansa tamamlayıp formasyonda alırsam eğer öğretmenlik yapabilir miyim ?

  1. Cenk Hoca dedi ki:

   merhaba, öncelikle gerekli belgeleri aldıktan sonra bölümünüzün ataması olursa tabi ki öğretmenlik yapabilirsiniz, iyi akşamlar

BİR YORUM YAZ