Egitim-Dünyası

MEB 47 Bin Öğretmen Ataması Yapacak 2015

MEB 47 Bin Öğretmen Ataması Yapacak 2015

47 bin yeni öğretmen atanacak
Uzun zamandan beri yapılması ve açıklanması beklenen öğretmen ataması ile ilk resmi bilgi geldi , tam 47 bin öğretmen ataması yapılacak, konu ile ilgili sadece rakam belli olurken , atamanın ne zaman yapılacağı konusunda net bilgi yok.

Seçim öncesi Nisan ataması yapılmasını isteyen öğretmen adayları ile yeni mezun olacak ve bu sene sınava hazırlanan öğretmen adayları arasında atanma tarihi konusunda ayrılık yaşıyor.

Seçim öncesi yapılacak bir atamanın düşen puanları daha da düşüreceği ve eylül ayında yapılacak  atama sayısını 10 bin civarında bırakacağı durumu söz konusu.

Atama ile ilgili ayrıntılar haberin devamında;

.

 

47 bin öğretmen alımına ilişkin tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Hükümet, 47 bin öğretmen kadrosunun ihdas edilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun tasarısı sundu. İhdas edilen 47 bin öğretmen kadrosunun ne kadarına 2015 yılı içinde atama yapılacağına ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca karar verilecektir. MEB’in, bu yıl atama yapabilmesi için kadro ihdasının yanında ayrıca “atama izni” de alması gerekmektedir. Muhtemelen görüşmeler sırasında verilecek önerge ile bu husus, tasarıya eklenecektir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR

KANUN TASARISI

MADDE 1- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 2- (1) Ekli listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Milli Eğitim Bakanlığına ait bölümüne eklenmiştir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

LİSTE

KURUMU : MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TEŞKİLATI : TAŞRA

İHDAS EDİLEN KADROLARIN

SERBEST TUTULAN

TOPLAM

47.000

47.000

SINIFI UNVANI DERECESİ KADRO ADEDİ KADRO ADEDİ

EÖH Öğretmen (1-9) 47.000

TOPLAM 47.000

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülebilmesi bakımından yeterli personelin istihdam edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede, Tasan ile Milli Eğitim Bakanlığına toplam 47.000 adet öğretmen kadrosu ihdas edilmektedir.

MADDE 1- Madde ile; Milli Eğitim Bakanlığına toplam 47.000 adet öğretmen kadrosu ihdas edilmektedir.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ