Egitim-Dünyası

LYS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? Tıkla Öğren ?

LYS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? Tıkla Öğren ?

LYS Başvuruları Ne Zaman  ?

Bugün milyonlarca genç sınava girdi, bu sınavdan sonra yapılacak olan LYS başvuruları ne zaman milyonlarca aday bu sorunun cevabını merak ediyor, eğitim dünyası oalarak bu konu hakkında gençlere bilgi vermek için haberin ayrıntısını veriyoruz .
15 Mart 2015 Pazar Günü saat 10:00’da gerçekleşen YGS’nin ardından şimdi de LYS heyecanı başladı. Bir haftadan daha kısa bir süre içinde YGS sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Bu durumda adaylar, YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’ye başvuracak.
LYS başvuruları, 8 – 21 Nisan arasında olacak.

LYS, 5 ayrı oturum şeklinde gerçekleşecek. Öğrenciler girmek istedikleri bölümlere göre en az iki LYS sınavına katılacaktır. Adaylar isteklerine göre tüm oturumlara da katılabilecek.

Sorular lise-2, lise-3 ve lise-4 ağırlıklı konulardan oluşacak. Lise-1 konularında da az oranda soru gelecek. Soru tarzları da daha çok bilgiye dayalı sorular olacak ve buda öğrencileri daha çok zorlayacak.

LYS NEDİR?

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS’yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler(TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar. Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 

Eğitim Dünyası sitesi olarak her türlü güncel bilgi sitemizde yer almaya devam edecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ