Egitim-Dünyası

Jandarma Astsubay Giriş Sınav Sonuçları Açıklandı,- JANA 2015 Tıkla Öğren

Jandarma Astsubay Giriş Sınav Sonuçları Açıklandı,- JANA 2015 Tıkla Öğren

2015 Jandarma Astsubay giriş sınavı sonuçları  Açıklandı

7  mart tarihinde yapılan ve birçok adayın katıldığı jandarma astsubay sınavı açıklandı, sınav sonuçları ile alakalı her türlü bilgiyi sitemizin devamında görebilirsiniz.

İçişleri bakanlığına bağlandığı açıklanan kurumla alakalı şuanki bilgilere göre çok sistemin değişmeyececeğini sadece atanacak  komutanların valiye bağlı olacağı, yapacakları her işte ve konumda valilerden bilgi alacakları ve rapor vermeleri gerekeceği söyleniyor.

Daha düşük rütbeli subay  ve astsubaylar konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı, bu konuda yapılacak değişiklikler kısa zaman sonra açıklanacak.

2015 Jandarma Astsubay giriş sınavı sonuçları

-2015 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay (JANA) temel kursu giriş sınavı sonuçları açıklandı.

ÖSYM’de YAPILAN DUYURU

DUYURU (13 Mart 2015) 2015

Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA):

Sınav Sonuçlarının Açıklanması 7 Mart 2015 tarihinde yapılan 2015 Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nın (JANA), değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Sınav sonuçları, 13 Mart 2015 tarihinde saat 16.50’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

ASTSUBAYLIK NEDİR?

Astsubaylık, NATO bünyesinde bütün dünya ülkelerinde geçerli olan meslektir. Osmanlı Devleti ordularında Gedikli Zabit, Küçük Zabit, Hor Zabit, Kizir, Gedikli Küçük Zabit gibi isimler ile yer almıştır. Cumhuriyet döneminde ise önce Gedikli Zabit, sonra Gedikli Erbaş olarak adlandırılırken, 1951 yılında çıkartılan bir kanunla mesleğin ismi “astsubay” olarak değiştirilmiştir. Bu kanunla birlikte daha önce astsubay olarak adlandırılan “Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen ve Yüzbaşı” rütbeleri de “subay” olarak, “Baş Gedikli” rütbesi ise “Kıdemli Başçavuş” olarak değiştirilmiştir.

926 sayılı TSK Personel Kanunu Ek Madde 21’de “Astsubay” şöyle tarif edilmektedir;

Astsubaylar: Ek Madde 21 – (Ek: 2/7/1951-5802/1 md.; Değişik: 18/6/2003 – 4902/30 md.)

“Türkiye Cumhuriyeti Ordusunun Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarının ast komuta kademelerinde eğitim, sevk ve idare ile diğer idarî işlerde subaya yardımcı olarak görevlendirilen askerî şahıslara, astsubay adı verilir”.

Astsubaylar, subaylar ile birlikte 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabidirler. Mecburi hizmet süreleri 10 yıldır. Bu süreyi bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde isteyebilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ