Egitim-Dünyası

Aile Bakanlığı Personel Alımı

Aile Bakanlığı Personel Alımı

 AİLE BAKANLIĞI  7 BİN PERSONEL ALIYOR 

Devlet kurumlarına personel alımları ve söylentileri gündemi sallamaya devam ediyor şimdiki söylenti ise aile bakanlığı ile ilgili işte ayrıntılar;

Son yıllarda, son aylarda, son günlerde Aile Bakanlığı’nın personel alımı yapacağı gündeme geliyor. Sosyal destek uzmanı, sosyal çalışma görevlisi, aile danışmanı unvanlarından birinin kullanılacağı bir atamadan bahsedilmektedir. Bu haberimizde 7 bin alımı değerlendireceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM, 30 Nisan 2015 günü şu açıklamaları yapmıştır: “Aile Sosyal Destek Programı”nı (ASDEP) 4 ilde hayata geçirdik. Uygulama 77 milyon vatandaşı kapsayacak ve her 500 aileye bir danışman düşecek şekilde yaygınlaştırılacak. Bunun için sadece KPSS puanı ile değil özel sınavlara da tabi tutarak 7 bin sosyal hizmet uzmanı alacağız.”

Bakanlık Kulislerinde Ne Konuşuluyor?

Bakanlıktaki kulislere göre 7 bin alım yok, 5 bini Bakanlıkta ve Vakıflarda çalışan kişilerden unvan değişikliği yapılarak bu kadrolara atanacak veya görevlendirilecek. Geriye kalan 2 bin kadroya da yeni alım yapılacaktır. Mülakat ise hem yeni alımda hem de mevcut çalışanlara uygulanacaktır. SHM’lerin ve Vakıfların birleştirilmesiyle sosyal yardımlar tek bir çatı altında yapılacak, buradaki personeller mülakat yoluyla 7 bin kadronun içinde yer alacaktır. Bütün vakıf çalışanlarına Antalya’da hizmet içi eğitim verilmişti, bu sistem o zaman uygulanacakmış ancak ertelenmiş. Kadrolu çalışan personeller isterse sözleşmeli olarak sosyal destek uzmanı olabilecek. Aile Danışmanlığı sertifikası şu an için personel alımlarında istenmemektedir.

7 Bin Alımın Detayları Açıklanmalıdır!

Sosyal Çalışma Görevlisi (sosyal destek uzmanı) alımlarıyla ilgili olarak Bakan Fatma ŞAHİN döneminde (2011-2012-2013 yıllarında) personel alımı yapılacağı belirtilmişti ancak alımların gerçekleşmediği görülmüştür. 2014 yılında 2050 kadroya atama yapılmıştır. Bunun dışında bir atama yapılmamıştır. Aile Bakanlığı’nın atama bekleyen adayların umutlarının yeşermesi adına sosyal çalışma görevlisiyle ilgili olarak personel alımlarının detaylarını açıklaması yerinde olacaktır.

1)7 bin personel nasıl atanacak? İlk atama mı olacak yoksa mevcut vakıf çalışanları mı projeye kaydırılacak?

2)7 bin personel kadrolu mu olacak, sözleşmeli mi olacak, ek ders karşılığı mı olacak, taşeron olarak mı alınacak?

3)7 bin personel hangi unvanla göreve başlayacak? Sosyal destek uzmanı mı, sosyal çalışma görevlisi mi veya başka bir unvan mı?

4)7 bin personel hangi yıllarda atanacak? 2015’te mi, 2016’da mı, 2017’de mi, 2018’de mi yoksa daha sonra mı?

5)7 bin personel hangi bölümlerden alınacak? Meslek elemanlarından mı seçilecek yoksa tüm bölümlerden mi alınacak?

6)7 bin personel alımında KPSS puanı dışında ne istenecek? Sertifika istenecek mi?

7)7 bin personel alımında mülakatları kim yapacak? Vakıflar mı yapacak yoksa Bakanlık mı yapacak?

SONUÇ: Atama bekleyen adaylar, Aile Bakanlığı’nın personel alımını merakla beklemektedir. 7 bin alımdan söz ediliyor. Bakanlığın atamalarla ilgili alım yöntemini, alım zamanını vb. tüm detayları açıklaması faydalı olacaktır.

kaynak:gazetekamu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ