Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor MuAçıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ? herkesin aklına takılan sorulardan biri izlenecek yol ise yazımızın devamındadır.

 

 

 

 

FORMASYON HAKKINDA SORULARINIZA CEVAPLAR;

– Formasyon ileride öğretmen olmak isterseniz almanız gereken bir kurstur.
– Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. ( açıköğretim okuyanlar dahil )
– Şu an sadece okuyan öğrenciler için ön kayıt alınmakta ve başvuru durumuna göre ileride kesin kayıt için duyuru yapılacaktır.
– Mezun öğrenciler için ilerde bir tarihte başvuru alınacaktır.
– Anadolu Üniversitesi Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 15 Mayıs 2014 saat 12:00’a kadar online olarak kabul edilecektir
– Şu an yapılan başvuruya 1. sınıf dahil herhangi bir sınıfta veya dönemde okuyan tüm açıköğretim öğrencileri dahildir. ( Sadece aşağıdaki linkte yer alan bölümlerde okuyan öğrenciler )
– Açılan sayfada öncelikle sisteme “Üye Ol” kısmından üye oluyoruz.
– Mail adresimize şifre geliyor onunla giriş yapıyoruz..
– “Ana Bilim Dalı” yazan yere okuduğunuz bölümü değil, öğretmenlik bölümünü yazacaksınız. O bölümü de kafanıza göre değil, aşağıda linki olan tablodan bakacaksınız.
– Formasyonda başvuru yaparken “Ana bilim dalı” kısmına okuduğunuz bölümün karşısında yazan ve başlık olarak “ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI” olan yerdeki bölüm ismini yazıyorsunuz. Bu linkten görebilirsiniz. (http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/files/2014-for%20basvuru%20tablosu.xlsx )
– Not ortalaması kısmına öğrenci sayfanızda yer alan GENEL NOT ORTALAMASINI yazın.
– Formasyon eğitimi hakkında detaylı bilgi olmamakla beraber iki tahmin yürütebilirim. Birincisi Eskişehirde yüzyüze yapılabilir, İkincisi ise internet üzerinden online yapılabilir..

Konuyu okumadan sorulan sorulara cevap verilmeyecektir.

Lisans Bölümleri için ana bilim dalları;
– Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri; Türk Dili ve Edebiyatı
– İşletme Öğrencileri : Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– İktisat Öğrencileri: Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– Kamu Yönetimi Öğrencileri : Adalet
– Felsefe Bölümü Öğrencileri: Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Sosyoloji Bölümü Öğrencileri : Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Tarih Öğrencileri ; Tarih

 

AÖF Formasyon DUYURUSU

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Ön Kayıt Duyurusu

 

 • Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Şubat 2014 tarih ve 9 sayılı kararı ile düzenlenen öğretmenlik alanları ve bunlara kaynaklık eden yüksek öğretim programlarına göre kayıt yapılacaktır. (Kılavuz için tıklayınız.)
 • Bu kılavuzda yer almayan programlardaki öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 14 Mayıs 2014 saat 23:59’a kadar online olarak kabul edilecektir.
 • Mezunlar için YÖK ayrıca kontenjan duyurusu yayınlayacaktır.
 • Ön kayıt yaptırmak kesin kayıt hakkı sağlamayacaktır. Programa başvuran öğrencilerin kesin kayıtları için ayrıca duyuru yapılacaktır.
 • Online başvuruları 13.05.2014 tarihi saat 17.00 itibari ile pedagoji.anadolu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün bu yıl Fen Edebiyat öğrencilerine tekrar pedagojik alabilecekleri  haberinin ardından AÖF (Açıköğretim Fakültesi) 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen adaylar pedagojik formasyon alıp alamayacağını merak etmekteler ve bir çok insan da geleceğini belirleyeceği meslek seçiminde bunları göze alarak seçimini yapmaktadır.Pedagojik formasyon  eğitimi bir çok kurumda öğretmenlik yapabilmek için alınmaktadır.

Üniversite Okurken Formasyon Almak 2014 isimli yazımızdada detaylı bilgiler bulabilirsiniz

 

Bir çok iddiaya göre (MEB 80 Sayılı Çizelge kaynaklı) Açıköğretim fakültesi: Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümleri mezunları pedagojik formasyon alıp öğretmen olma hakkı kazanabilmektedir. Bu kaynaklara göre Sosyoloji ve Felsefe bölümü mezunları bazı derslerdeki kredi yetersizliği nedeniyle pedagojik formasyon alamamaktadırlar. bazı üniversiteler vereceğini söylerken  bazı üniversitelerde açıkça vermeyeceğini yazmaktadır. Bazı iddialardada bu eksik kredilerin alınarak formasyon hakkına sahip olunabileceği geçmektedir.

Bu tür sorulardaki belirsizlik üniversitelerin pedagojik formasyon ilanlarına bakılarak çözülebiliyor. pedagojik formasyon şartlarına bakarsak (buradan bakabilirsiniz) bu bölümler için ilgili kredi şartlarını karşılayanlar formasyon alabilecektir.

 

Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 109 YORUM
 1. fatma uzun diyor ki:

  2013-2014 formasyon başvuru tarihleri hakkında bilgi verir misiniz? türk dili ve edebiyatı kontenjanında diğer üniversitelerden alımlarda artış var mı?

  1. meral diyor ki:

   merhaba hocam bundan sonrada açıköğretim okuyanlar ve mezunlarda formasyon almaya devam edebilecek mi ? yoksa sadece bu sene için olan bir yasamıydı.

   1. egitimdunyasi diyor ki:

    merhabalar evet bundan sonra açıköğretim de formasyon alabilen bölümler, örgün öğrenimler gibi formasyon almaya devam edecek…

 2. sema diyor ki:

  slm bu yıl aof den mezun olan fen edebiyat öğrencilerine formasyon veriliyor mu

 3. GAZİ diyor ki:

  sema
  slm bu yıl aof den mezun olan fen edebiyat öğrencilerine formasyon veriliyor mu

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   pedagojik formasyon veren bölümler listesinde mezun olduğunuz bölüm varsa herhangi bir lisans öğrencisi gibi formasyon alabiliyorsunuz…

 4. mehmet diyor ki:

  işletme 4.sınıf öğrencısıyım aöf de bnde basvuru yaptım oluyomu acaba ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   pedagojik formasyon veren bölümler listesinde mezun olduğunuz bölüm varsa herhangi bir lisans öğrencisi gibi formasyon alabiliyorsunuz…

  2. faruk gez diyor ki:

   Merhaba ben aöf 4. sınıf türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim ama benim dönem kaybım var şuan 3. sınıf güz dönemi derslerini alıyorum bu durum 4. sınıfta formasyon almama engel mi? Şuan formasyona başvurabilir miyim?Teşekkurler şimdiden cevabınız için.

   1. egitimdunyasi diyor ki:

    merhaba, engel değil başvuru yapabilirsiniz…

 5. metin diyor ki:

  aöf pedagojik formasyon ön başvuru bölümünde ares puan bölümü var , formasyon için ares puanı olması lazım mı ben bu sene arese girmedim ön baş vurum acaba kabul olurmu ?

 6. selim diyor ki:

  ales şartı var mı

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   şuanlık okurken almak isteyenler için yok

 7. nurettin diyor ki:

  pedagojik enformasyon için ön başvuru yaptım. şimdi bu sayfanızda şartalrı okudum sadece okuyanlar için yazıyor bende mezunum mezun olARAK BAŞVURU YAPTIM. KAYIT YAPARKEN SADECE OKUYANLAR NOTUNU GÖRMEDİM BU DURUMDA BANA ÇIKARSA NE YAPMAM LAZIM

 8. esra diyor ki:

  burdaki yapılan ön kayıtı sadece açıköğretim okuyanlar mı yapıcak cvp verirmisniz lütfen

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu yazımızdaki açıköğretimler içindi ama buradaki yazımızdakiler ve verdiğimiz örnek diğer üniversite okuyanlar için http://www.egitim-dunyasi.net/universite-okurken-formasyon-almak-2014.html

  2. egitimdunyasi diyor ki:

   her üniversitede ön kayıt alındı bu yazımızda sadece açıköğretim için olanı dile getirdik..

 9. asrt diyor ki:

  hocam alese girmemişler formasyona başvurabilirmi

 10. asrt diyor ki:

  hocam bide herkes sadece kendi okuduğu üniversiteyemi başvuracak yada istediği her üniversiteyede başvurabilirmi. ayrıca birden çok yere başvurabilirmiyiz.

 11. ayşe diyor ki:

  mrb hocam ben aöf işletme 2012 mezunuyum acaba formasyon alma hakkım var mı bir de mezunlar için ales şartı aranıyormu şimdiden tşk ler

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   evet aşağıdaki tabloda bölümünüz geçiyorsa alabilirsiniz, evet mezunlar için, halihazırdaki yönetmeligi göre Ales şartı aranmaktadır…
   Bu yazımızda tüm bölümler mevcuttur http://www.egitim-dunyasi.net/formasyon-bolumleri-basvuru-sartlar-ve-kontenjan-bilgileri-2014.html başarılar dilerim

 12. ekonomici diyor ki:

  mrb hocam acıköretim fakültesi nihayetinde ilk defada olsa kendine yakışanı yapıp öğrencilerini mutlu etmeyi başardı. takıldığım tek bir nokta var. normal şartlarda ÖN KAYIT yapmayan öğrencilerin kesin kayıt yapma mkanı olucak mı? teşekkürler

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu yapılanlar ön başvuruydu, ama şu var bu başvuruların amacı üniversitelere göre kontenjan belirlemekti, şuanda şaibeli bilgiler var bir kısmı ön başvuru yapmayanlar için tekrar başvuru açılmayacak derken bazı görevlilerden gelen duyumlara görede bir süre sonra başlayacak olan başvuru tarihinde başvuru yapılabileceğini söylüyorlar. Tavsiyemiz genede umutlu olmanız ve kontenjanlar açıklandıktan sonraki başvuru tarihlerini takip etmeniz…

   1. aysun diyor ki:

    merhaba ben aöf iktisat 4.sınıf öğrencisiym. formasyon için bende başvuru yaptım anabilim dalı yerine muhasebe ve finasman yazmam gerekirken iktisat yazdım bu bir problemmidir acaba.

 13. abdullah diyor ki:

  hocam açıköğretim fakültesi kamu yönetimi mezunuyum formasyon için başvurdum. ancak bu sene ales istemedikleri için başvurdum
  ales isteyip istemedikleri belli mi , ne zaman sonuçlar belli olcak

 14. derya diyor ki:

  hocam ben aöf ye önkayıt yaparken ana bilim dalı yazan yeri boş bıraktım. üniversiteyi aradım boş bırakın dediler. yukarda öle yazmiyor .

 15. bahar diyor ki:

  Hocam ben formasyon basvurusunu sadece son sinifta okuyanlar icin zannedip bi basvuru yapmadim suanda 1.sinif bitti 2ye gectim sansim bittimi acaba tesekkur ederim.

 16. liz diyor ki:

  hocam ben coğrafya bölümü okuyorum bizim üniversite formasyon vermediği için açıköğretime ön kayıt başvurusunda bulundum şimdi ben ne yapacam bide ortalama şartı aranıyor mu aranıyorsa kaç isteniyor bunlara açıklık getirebilir misiniz bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

 17. Reyhan diyor ki:

  2013 AÖF Sosyoloji mezunuyum. Formasyon alma hakkım var mı?Başvurular ne zaman?Teşekkürler.

 18. zeynep yıldırım diyor ki:

  hocam ben t.dilı edebiyat mezunuyum anadolu ünivertesıne formasyon için başvurdum ne zaman açiklanacak biz bunu nerde takip edebiliriz

 19. sibel diyor ki:

  Aöf işletme mezunuyum.ögretmenlik yapabilmeyi çok istiyorum .bunun için formasyon almam gerekiyor .anladığım kadarıyla mezun olduğum için alese girmem gerekiyor formasyonu alabilmem için.hocam merak ettiğim konu şu , formasyon aldıktan sonra kpss yle normal öğretmenler gibi atanabilecekmiyim.yani bende ögretmen olabilecekmiyim .neolur hocam beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.çünkü çok merak ediyorum ona göre alese hazırlanıp formasyon almak istiyorum…

 20. bşra diyor ki:

  sibel
  Aöf işletme mezunuyum.ögretmenlik yapabilmeyi çok istiyorum .bunun için formasyon almam gerekiyor .anladığım kadarıyla mezun olduğum için alese girmem gerekiyor formasyonu alabilmem için.hocam merak ettiğim konu şu , formasyon aldıktan sonra kpss yle normal öğretmenler gibi atanabilecekmiyim.yani bende ögretmen olabilecekmiyim .neolur hocam beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.çünkü çok merak ediyorum ona göre alese hazırlanıp formasyon almak istiyorum…

  Aynı durumdayım hocam Cevabınızı bekliyorum.. Teşekkürler..

 21. Çağrı diyor ki:

  Ya bi basın gidin ya açık öğretimin öğretmenlikte işi ne ya. Kpss de eğitim bilmleri kolay sanıyonuz heralde ağzımı bozacam ya. Sadece o değil kredili sistemde mezun oldunuz okul mu okudunuz yaaaaa

  bşra

  sibel
  Aöf işletme mezunuyum.ögretmenlik yapabilmeyi çok istiyorum .bunun için formasyon almam gerekiyor .anladığım kadarıyla mezun olduğum için alese girmem gerekiyor formasyonu alabilmem için.hocam merak ettiğim konu şu , formasyon aldıktan sonra kpss yle normal öğretmenler gibi atanabilecekmiyim.yani bende ögretmen olabilecekmiyim .neolur hocam beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.çünkü çok merak ediyorum ona göre alese hazırlanıp formasyon almak istiyorum…

  Aynı durumdayım hocam Cevabınızı bekliyorum.. Teşekkürler..

  1. hidayet diyor ki:

   ben hem açıkögretim hemde örgün ögretim bitirdim.açıkögretim örgün ögretimden daha kaliteli ne verilmek isteniyorsa veriliyor.örgün ögretimde hocaların büyük çogunlugu neyi nasıl verecegini bilmiyor.kafalarına göre birşeyler
   anlatıp çıkıyorlar.anlatıkları ders notların sınavda soru soruyor hepsi bu ögrencinin kendisini geliştirmesi kendine kalıyor.işin özeti bu bilen neyin ne oldugunu biliyor.

 22. ayşe dede diyor ki:

  Aöf türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyorum son senem şuan formasyon için başvuru yapmalımıyım ales sınavı şartı aranıyor mu …

 23. fatma can diyor ki:

  hocam ben bu sene aöf ye baslıyoraum edebiyat bölümüne bu sene okuyan tüm öğrencilere formoş yon verilecek mi aran sartlar varmi form osyon için simdiden tesekur ederim cevabiniz için

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   yYÖK ün çıkardığı yeni yasayla artık, lisans düzeyince formasyon alabilen bölümlerin hepsi örgün veya aöf farketmeksizin formasyona başvurabilecekler…

 24. cansu diyor ki:

  Merhaba Hocam. Ben açıköğretim de türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyacağım öğretmen olmak istiyorum çocukluk hayalim olmakla birlikte çok severek yapacağım bi meslektir fakat birkaç sorularım var açıköğretim türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyanlar öğretmen olabilecek mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   YÖK ün çıkardığı yeni yasayla artık, lisans düzeyinde formasyon alabilen bölümlerin hepsi örgün veya aöf farketmeksizin formasyona başvurabilecekler…
   Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015 buradaki yazımızdan kontrol edebilirsiniz en son formasyon verilen bölümlerin listesi mevcuttur

 25. nazan diyor ki:

  hocam formasyon kayıtları ne zaman edebiyat 4 de ‘yim bilginize tesekkur ederim…

 26. büşra diyor ki:

  @egitimdunyasi admin formasyon alabilme basamakları nelerdir. Başvurular mayıs 2014de başlıyor tamam o zamana kadar oturacakmıyız yani ? Bir arkadaşım alese de girmem gerektiğinden bahsetmişti formasyona giden basamaklarla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Mezun olan arkadaşların formasyon puanları not ortalaması ve ALES puanına görede hesaplandığında,Formasyon alabilmek için Ales e girmeniz gerekmektedir.
   BAŞVURULAR HAKKINDA YÖK BİRKAÇ AY ÖNCE EYLÜL DİYE AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU AMA HENÜZ YÖK TEN BİR BAŞVURU AÇIKLAMASI GELMEDİ BİZ DE BU YÜZDEN BİR ÇOK HABER SİTESİ GİBİ SAHTE HABER YAYINLAMAKTANSA YÖK ÜN AÇIKLAMASINA GÖRE HABER YAPMAYI BEKLİYORUZ..

 27. sedef diyor ki:

  Merhaba hocam. alese de girmem gerektiğini söylenildi formasyon almak istiyorum mezunum bana aşamalarından bahsedermisiniz kolay gelsin.

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Mezun olan arkadaşların formasyon puanları not ortalaması ve ALES puanına görede hesaplandığında,Formasyon alabilmek için Ales e girmeniz gerekmektedir.

 28. Hasan diyor ki:

  Hocam aöf edebiyat son sınıf öğrencisiyim formasyonu aöf gibi dışardan alabilirmiyim

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   şuan ki sistemde bu mümkün değil, hatta formasyonda belli bir süre formasyon almak için kazandığınız yerde stajda yaptığınızdan olma şansı pek yok gibi

 29. Hasan diyor ki:

  Merhaba hocam ben AÖF edebiyat son sınıftayım ve Avusturya’da okuyorum AÖF öğrencilerinin formasyon alma şansı nekadar ve halen öğrenci olduğumdan dolayı ALESE girmem gerekiyormu AÖF nin yurt dışında formasyon verme gibi bir imkanı varmı TEŞEKKÜR EDERİM

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   AÖf öğrencileride Formasyon alabilmektedir ama artık formasyon sistemi değişti buradaki yazımızda detayları bulabilirsiniz 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 30. Diyguu diyor ki:

  Merhabalar, bende aöf iktisat fakültesi maliye bölüm mezunuyum da bende formasyon alabilir miyim ? Alabiliyorsam Özel bi şart gerekiyo mu ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhabalar burada verdiğimiz listede bölümüz varsa alabilirsiniz Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015
   son formasyon başvuru detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

  2. asya diyor ki:

   agustos 2014 ayinda degisen yonetmelikte maliye mezunlarida muhasebe ve finansma-pazarlama ve perakende alaninda alabiliyor

   1. egitimdunyasi diyor ki:

    bu yayınladığımız tablo en son osym nin mayıs 2014 yerleştirmelerinde yayınladığı tablodur, bu verdiğiniz bilgiyi yök ün sitesindede araştırdım ama rastlayamadım, acaba kaynağınızın veya bu yönetmeliğin bulunduğu adresi yollabilirmisiniz…

 31. MUHASEBECİİİ diyor ki:

  hocam.muhasebe ve finansal yönetim burdur lisans mezunuyum. sizce formasyon alsam öğretmen olabilme yane atanma imkanım varmı o kadar beklyen insan varken ..benım halım ne olur..
  lütfen cevap atın tekrar boş hayallerimle kalmak istemiyorum

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   malesef biz bu konuda kesin birşey söyleyemeyiz, seneye bir bakmışsınız bu sene en çok alım yapan bölüm en düşük olmuş sizin bölümünüz baya yükselmiş…
   bu sebeplerle biz ne desek boş, size verebileceğim en iyi tavsiye hangi alanı daha çok seviyorsanız o alana yoğunlaşmayı düşünebilirsiniz …

 32. zeynep diyor ki:

  merhabalar hocam 2013( ilk mezunlarından)sosyoloji mezunuyum diploma kredilerinde 16 kredi diyor ama transkripte öyle değil. aöf verdi de biz mi almadık. biz formasyon alabiliyormuyuz? daha önce de soran olmuş ama cevap bulamadım umarım cevabını alabilirim.

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   eger bölümünüz formasyon alabilen bölümler arasında varsa aöf felan farketmeksizin alabiliyorsunuz.. en son yaınlanan Formasyon Alabilen Bölümler tablosu yazımızdadır

 33. gülçin kar. diyor ki:

  merhaba hocam,
  2yıllık önlisans gıda tekn okudum üstüne aöf lisans işletme bitirdim.Not ort 2.0 ıle mezun oldum.
  Şuan öğretmenliği severek yapabileceğimi düşündüğüm türk dılı ve edeb böl.2.üniversite olarak kayıt oldum.Anladığım kadarıyla okurken formasyon alabılıyoruz bulunduğumuz il üniversitesınden mı kayıtları takıp etmelıyız o zaman ales şart aranmıcak? 2014-2015 kayıtları ne zaman?
  bir de işletme dıplamama dayanarak formasyon alsam türk dılı içinde okulu bitirdiğimde geçerli olurmu?yaşım 30 olduğu için zaman kaybetmek istemiyorum,atama yaşı 40 olduğundan en yakın süreçte netleştırmem gerekiyor,yol gösterırsenız memnun olurum.
  teşekkürler.

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba şuanda üniversiteler formasyon kayıt duyurularını başlatmış durumdalar, bir sezon önce yök bu işi tek elden yaparken bu sezon her üniversite duyurusunu kendisi yayınlıyor, bu sebeble bazı üniversitelerin şartlarında ales istenirken bazılarında istenmemektedir…

   1. Alkım diyor ki:

    Bende aöf edebiyata yeni kayıt oldum, bu sene birinci sınıftayım..formasyona basvurabılır mıyım..?istedıgım unıversıteye

    1. egitimdunyasi diyor ki:

     evet başvurabilirsiniz…

 34. selma diyor ki:

  slm hocam 2012 açıköğretim işletme mezunuyum. Formasyon almak istiyorum .Acaba başvurular ne zaman nasıl bir yol izlemem gerekiyor..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba şuanda üniversiteler formasyon kayıt duyurularını başlatmış durumdalar, bir sezon önce yök bu işi tek elden yaparken bu sezon her üniversite duyurusunu kendisi yayınlıyor. biz elimizden geldiğince yayınlamaya çalışıyoruz ama sizinde üniversitelerin başvuru duyurularını takipte kalmanız faydanızadır.. 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 35. Seçil Karabudak diyor ki:

  Merhaba Hocam…Ben bu sene Aöf Sosyoloji bölümünden mezun oldum diploma notum da 2.26…Formasyon almak istiyorum nerelerden takip edebiliriz nasıl alabiliriz ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   biz burada elimizden geldiğince yayınlıyoruz ama yeterli olmayabiliyor… http://www.egitim-dunyasi.net/2014-guz-formasyon-basvurulari-ve-verilen-universiteler.html

 36. selçuk diyor ki:

  hocam merhaba ben açık öğretim fakültesi Türk dili ve edebiyatı bölümü 4. sınıf öğrencisiyim bu yıl içerisinde okurken formasyon alabiliyor muyum alıyorsam başvuru tarihleri ne zaman bilginiz var mı acaba teşekkür ederim

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   başvurular bu sene tek elden değilde, üniversitelerin elinde tek tek yapılıyor, yanı kontenjanları tek tek takip etmelisiniz, biz sitemizde elimizden geldiğince yayınlamaya çalışıyoruz ama hepsine yetiştiremeyebiliriz

 37. muhasebecii diyor ki:

  Saygıdeger hocammm ..

  ben burdur muhasebe ve fınansal yönetim mezunuyum 4 yıılık yuksekokul.
  şimdi sorum yök neden bu bölüme formasyon tanımaması ..
  !) işletme mezunları aöf ler alabilirken nden hak eden bizler alamıyoruz
  2) 3 yıl lisede 4 yıl üniversitede bu eğitimi aldım sizece yanlış mı düzümüyorum
  3) biliyorsunuz ki 2006 2007 yıllarında meslek lisesi olupda üniversite kazanmanın zorluluğunu bilen bilir.
  4)meslek lisesi meselesi memleket meselesi idi hanı hocam siz bana bi yol gösterin ..psikolojim bozuldu inanın bunları düşünmekten hayatımı kuramıyorum

 38. meryem diyor ki:

  Merhaba hocam gıda teknolojisi önlisans bölümünü bitirdim aöfden işletme lisans tamamlıyorum son sınıf öğrencisiyim gıda alanında formasyon alabilirmiyım ayrıca farklı bir yan alan secebilirmiyız formasyon için

 39. Esma diyor ki:

  Arkadaşlar AÖF sosyoloji mezunuyum. Formasyon için başvurmak istiyorum; ama felsefe ve psikoloji için 16’şar kredi istiyor. Benim aldığım kredi sayısı ise Felsefe 14, psikoloji 12. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?

 40. zeynep yıldız diyor ki:

  Hocam ben teknik eğitim bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Açık Öğretim Fak. İşletme Fakültesini bitiriyorum.muhasebe ve finansman ogretmi olabilirmiyim.egitim Fakültesi mezunu oldugum icin birdaha formasyon almama gerek varmı.

 41. osman diyor ki:

  merhabalar hocam bu güz dönemindeki formasyon sistemini ben tam olarak anlayamadım ne yapmamız gerekiyor acaba, şimdiden teşekkürler

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhabalar buradaki yazımızda güz dönemi formasyon sistemi ve başvurular hakkında detaylı bir yazı hazırlardık 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler, yine takıldığınız noktalar olursa konu altına yorum yapabilirsiniz…

 42. nihal diyor ki:

  merhabalar hocam ben işletme 2.sınıftayım ama alttan dersim var formasyon alma şansım varmı acaba, çok teşekkürler

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   evet alabilir şu aşamada formasyon başvurusu devam üniversitelere başvuru yapabilirsiniz…

 43. lale diyor ki:

  merhaba hocam maliye 4. sınıf öğrencisiyim bölümümde herhangi bir öğretmenlik yok benim formasyon için hiç şansım yok mu ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba eğer bölümünüze yök tarafından formasyon hakkı verilmemişse almanız çok zor, Yök tarafından oluşturulmuş bir liste var sitemizdede mevcut(Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015) bu listede formasyon alabilen bölümlerin hangi öğretmenlik alanı için formasyon alabileceği belirtilmiş burayı inceleyebilirsiniz

 44. BEKİR diyor ki:

  hocam kolay gelsin
  ben 2006 edebiyat mezunuruyum. diploma notum 2,46 ben formasyona sertifikasını en kısa sürede nasıl nerede alabilirim
  kolay gelsin

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   en kısa süre diye birşey diyemiyorum çünkü yök ün yasasında “Pedagojik formasyon eğitimi programının eğitim süresi en az iki yarıyıldır.” ibare var. ama şöyle birşeyy diyebilirim şua halen başvurusu devam eden üniversitelerden birine başvurursanız yüksek ihtimal haziranda almış olursunuz formasyon eğitiminizi….

 45. BEKİR diyor ki:

  hocam kusura bakmayın ama ben bulamıyorum hangi üniversiteler kayıt tarihleri nasıl bulabiliriz
  kusura bakmayın çok şey istemiyorum dimi
  ales yok ama hocam

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Önemli değil yardımcı olabildiğimize sevindik, şu anki formasyon sistemi ile ilgili yazdığımız yazıyı okursanız kafanızdaki soru işaretlerini gidereceğini düşünüyorum ve bir yol haritası oluşturabilirsiniz..
   Yazımız: 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 46. BEKİR diyor ki:

  hocam ben bir maraş sütçü imamı buldum başka aklınızda olan yer var mı acaba

 47. SELİN diyor ki:

  iyi akşamlar açıköğretim 3.sınıf işletme ögrencisiyim formasyon alabiliyormuyum acaba hocam

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Hem açıköğretim hemde ara sınıf olarak formasyon alınabiliyor. Yök tarafından oluşturulmuş bir liste var sitemizdede mevcut(Formasyon Alabilen Bölümler 2014-2015) bu listede formasyon alabilen bölümlerin hangi öğretmenlik alanı için formasyon alabileceği belirtilmiş burayı inceleyebilirsiniz

 48. Ferda diyor ki:

  Merhaba,

  İşletme ve İktisat Fakülteleri pedagojik formasyon için başvurabilen bölümler arasında. Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum. Pedagojik formasyon durumu nedir? Aynı bölümden geçmişte pedagojik formasyon alan arkadaşlarım oldu. Listede göremedim. Neden kaldırıldı? Yanıtınız için Teşekkürler.

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu tür kararlar hakkında birçok yazımızda belirttiğimiz gibi maalesef kesin bir açıklama yapamıyoruz…

 49. elif diyor ki:

  merhaba hocam ben formasyon ücretlerini merak ediyorum aşağı yukarı nasıl hocam ? Her üniversite farklı mı ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhabalar bieçok üniversitenin açıklanan duyurularında küçük oynamalar olsada genel olarak 2000 TL civarındadır

 50. seda diyor ki:

  Merhaba hocam ben sağlık yönetimi mezunuyum ve bu bölümde formasyon veren üniversiteler ve başvuru tarihleri hakkında nasıl bilgi alabilirim ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba şu anki formasyon sistemi ile ilgili yazdığımız yazıyı okursanız kafanızdaki soru işaretlerini gidereceğini düşünüyorum ve bir yol haritası oluşturabilirsiniz..
   Yazımız: 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 51. seda diyor ki:

  2015 Şubat ayı yada ocak ayında formasyon başvuruları var mı acba ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu konu hakkında kesin birşey söylemiyoruz, ama bizim düşüncemize göre başvuru olması çok düşük bir ihtimal, çünkü hali hazırdaki ekim ayında başlayan formasyon başvuruları bile bazı üniversitelerde halen devam etmekte, ayrıca genel olarak bu güz dönemi başlayan formasyon eğitimini nerdeyse tüm üniversitelerin aynını ayda bitirecek gibi gözükmesi ve bunun gibi bu formasyon sezonunda gelişen kriterleri göz önüne alarak böyle düşünüyoruz. Tabii bir anda YÖK bir açıklama yaparak şubat dönemi içinde formasyon başlatabilir..

 52. Hasan diyor ki:

  Merhaba hocam öğretmenlikte 40 yaş sınırı var öyle biliyorum 40 yaşindan önce KPSS ye girdik fakat atanamadık bu nasıl olacak verilen emekler boşunamı gidecek

 53. Aysun diyor ki:

  Merhaba,işletme mezunuyum formasyon alabilmek için ales şart kaldırıldı diye duydum bu doğru mu aceba? Bir de başvurular sona mı erdi?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba şu anki formasyon sistemi ile ilgili yazdığımız yazıyı okursanız daha faydalı olacaktır..
   Yazımız: 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 54. hilal diyor ki:

  merhaba hocam ben aöf sosyoloji 3. sınıf öğrencisiyim bize formasyon almamız için 16 kredi felsefe 16 kredi psikoloji 8 kredi mantık aldığını belgelendirmek şartını koymuşlar acaba aöf bu belgeyi bize veriyormu cevaplarsanız sevinirim çok teşekkürler

 55. meraklı ece diyor ki:

  Merhabalar, ben edebiyat 2.sınıf öğrencisiyim. Bu sene formasyon alabileceğimizi okudum. Bu gerçek mi? ve ortalamamız 2.50 olmak zorunda mı? ve hangi üniversitelere başvurmalıyız çunku aöf okuyorum

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   evet alabiliyor, farketmez herhangi bir üniversiteye başvurabilirsiniz…

 56. yağmur diyor ki:

  Meraba hocam ben bu sene aöf İngilizce öğretmenliği okumak istiyomda kapandı o bölüm diyolar bu durumun aslı nedir açılmaz mı

 57. Esra diyor ki:

  Merhaba hocam Esra ben Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ön lisans mezunuyum. Açık öğretim dikey geçişten Maliye bölümü lisansını tamamlıyorum, şuan 3. sınıftayım. Okul bittikten sonra Maliye bölümünden benim formasyon eğitimi alma şansım var mı?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   maliye bölümüyle alakalı son formasyon başvurusunda bir iki üniversitenin yayınladığı listede yer alıyordu yanlış hatırlamıyorsam, eğer bundan sonraki başvurulardada listelerde yer alırsa tabiki formasyon alabilirsiniz hatta son sınıftayken bile formasyon alma şanşınız var.

 58. burcu parlak diyor ki:

  merhabalar hocam bu yıl son sınıfım formasyon kaldırıldı diolar dogrumu lutfen yardımcı olun eger kaldırılmadıysa inş ben nasıl basvurcam ?? ban yardımcı olursanız cok sevinirim smdiden tşklerr..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhabalar, böyle bir haber resmi olarak açıklanmadı, hatta yök başkanı şubat ayı için ek formasyon kontenjanı açacaklarının duyurusunu yaptı. buradaki yazımızdan şubat ayındaki formasyon başvurusu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz(2015 Şubat formasyon Başvurusu?) . Ayrıca genel olarak formasyon başvurusu ile ilgili en son bilgileri ise buradan öğrenebilirsiniz.

  2. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba Formasyon alımları devam ediyor Şubatta tekrar bir alım olacak sitemizi takip ederek güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

 59. Havva diyor ki:

  Merhaba ben AÖF Iktisat lisans mezunuyum.formasyon için tum universitelere basvurabilirmiyim?Ben 2 çocukla Izmir de yaşayan biri olarak (Izmir hariç)formasyon veren üniversitelerden örgün olmayıp ta uzaktan eğitim veren internet ortamında formasyon veren univ. varmıdır acaba?varsa da hangi üniversitelerdir?Bilgi verirseniz cok sevinirim.Aöf li olarak inanın bilgim örgün almadığım için duyum alacağım da kimse yok sizden bilgi bekliyorum.Tesekkurler..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba evet uzaktan eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. istediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. ama üniversitelerin başvuru tarihleri tek tek takip etmeniz gerekmektedir.

 60. Havva diyor ki:

  Bir de AÖF mezunu olduğumdan formasyon için Aöf ne başvuru da bulunsam şansım kabul görmek acısından daha fazla mı?internet ortamında formasyon veriliyorsa bu öngörüm tabi Tesekkurler ,iyi çalışmalar

 61. RAMAZAN diyor ki:

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR. BEN 2 YIL TURİZM 2 YIL AÖF OKUDUM FORMASYON A BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, Formasyon için 4 yıllık lisans bölümlerinden birinden mezun olman şart, 4 yıllık bölüm mezunu olduğunda formasyona başvuru akabinde kayıt yapabilirsin.

BİR YORUM YAZ


*