Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 5,00 puan
Loading...Loading...

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor MuAçıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ? herkesin aklına takılan sorulardan biri izlenecek yol ise yazımızın devamındadır.

 

 

 

 

FORMASYON HAKKINDA SORULARINIZA CEVAPLAR;

– Formasyon ileride öğretmen olmak isterseniz almanız gereken bir kurstur.
– Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. ( açıköğretim okuyanlar dahil )
– Şu an sadece okuyan öğrenciler için ön kayıt alınmakta ve başvuru durumuna göre ileride kesin kayıt için duyuru yapılacaktır.
– Mezun öğrenciler için ilerde bir tarihte başvuru alınacaktır.
– Anadolu Üniversitesi Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 15 Mayıs 2014 saat 12:00’a kadar online olarak kabul edilecektir
– Şu an yapılan başvuruya 1. sınıf dahil herhangi bir sınıfta veya dönemde okuyan tüm açıköğretim öğrencileri dahildir. ( Sadece aşağıdaki linkte yer alan bölümlerde okuyan öğrenciler )
– Açılan sayfada öncelikle sisteme “Üye Ol” kısmından üye oluyoruz.
– Mail adresimize şifre geliyor onunla giriş yapıyoruz..
– “Ana Bilim Dalı” yazan yere okuduğunuz bölümü değil, öğretmenlik bölümünü yazacaksınız. O bölümü de kafanıza göre değil, aşağıda linki olan tablodan bakacaksınız.
– Formasyonda başvuru yaparken “Ana bilim dalı” kısmına okuduğunuz bölümün karşısında yazan ve başlık olarak “ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI” olan yerdeki bölüm ismini yazıyorsunuz. Bu linkten görebilirsiniz. (http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/files/2014-for%20basvuru%20tablosu.xlsx )
– Not ortalaması kısmına öğrenci sayfanızda yer alan GENEL NOT ORTALAMASINI yazın.
– Formasyon eğitimi hakkında detaylı bilgi olmamakla beraber iki tahmin yürütebilirim. Birincisi Eskişehirde yüzyüze yapılabilir, İkincisi ise internet üzerinden online yapılabilir..

Konuyu okumadan sorulan sorulara cevap verilmeyecektir.

Lisans Bölümleri için ana bilim dalları;
– Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri; Türk Dili ve Edebiyatı
– İşletme Öğrencileri : Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– İktisat Öğrencileri: Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– Kamu Yönetimi Öğrencileri : Adalet
– Felsefe Bölümü Öğrencileri: Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Sosyoloji Bölümü Öğrencileri : Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Tarih Öğrencileri ; Tarih

 

AÖF Formasyon DUYURUSU

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Ön Kayıt Duyurusu

 

 • Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Şubat 2014 tarih ve 9 sayılı kararı ile düzenlenen öğretmenlik alanları ve bunlara kaynaklık eden yüksek öğretim programlarına göre kayıt yapılacaktır. (Kılavuz için tıklayınız.)
 • Bu kılavuzda yer almayan programlardaki öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 14 Mayıs 2014 saat 23:59’a kadar online olarak kabul edilecektir.
 • Mezunlar için YÖK ayrıca kontenjan duyurusu yayınlayacaktır.
 • Ön kayıt yaptırmak kesin kayıt hakkı sağlamayacaktır. Programa başvuran öğrencilerin kesin kayıtları için ayrıca duyuru yapılacaktır.
 • Online başvuruları 13.05.2014 tarihi saat 17.00 itibari ile pedagoji.anadolu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün bu yıl Fen Edebiyat öğrencilerine tekrar pedagojik alabilecekleri  haberinin ardından AÖF (Açıköğretim Fakültesi) 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen adaylar pedagojik formasyon alıp alamayacağını merak etmekteler ve bir çok insan da geleceğini belirleyeceği meslek seçiminde bunları göze alarak seçimini yapmaktadır.Pedagojik formasyon  eğitimi bir çok kurumda öğretmenlik yapabilmek için alınmaktadır.

Üniversite Okurken Formasyon Almak 2014 isimli yazımızdada detaylı bilgiler bulabilirsiniz

 

Bir çok iddiaya göre (MEB 80 Sayılı Çizelge kaynaklı) Açıköğretim fakültesi: Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümleri mezunları pedagojik formasyon alıp öğretmen olma hakkı kazanabilmektedir. Bu kaynaklara göre Sosyoloji ve Felsefe bölümü mezunları bazı derslerdeki kredi yetersizliği nedeniyle pedagojik formasyon alamamaktadırlar. bazı üniversiteler vereceğini söylerken  bazı üniversitelerde açıkça vermeyeceğini yazmaktadır. Bazı iddialardada bu eksik kredilerin alınarak formasyon hakkına sahip olunabileceği geçmektedir.

Bu tür sorulardaki belirsizlik üniversitelerin pedagojik formasyon ilanlarına bakılarak çözülebiliyor. pedagojik formasyon şartlarına bakarsak (buradan bakabilirsiniz) bu bölümler için ilgili kredi şartlarını karşılayanlar formasyon alabilecektir.

 

Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 169 YORUM
 1. Gülden diyor ki:

  Hocam merhaba! Ben geçen sene Haziran ayında Aöf Sosyoloji bölümünden önlisans diplomamı aldım. 4 yıllık bir bölüm bildiğiniz gibi ancak çok zorlandığım için bıraktım. Şimdi tekrar başlasam ve lisans diplomamı alsam formasyon alıp rehber öğretmeni yahut branş öğretmeni olabilir miyim? Bir de formasyon almak zor bir şey mi, kurs sonunda alınan bir belge midir formasyon? Şimdiden teşekkürler..

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   Merhabalar lisans bölümünüz Formasyon Alabilen Bölümler listesinde yer alıyorsa formasyon almanız için hiç bir engel bulunmamaktadır. formasyonun zorluğu kişisine göre değişmektedir ama genel olarak alamayan veya yarıda bırakana çok rastlamadığım için zor olmadığını düşünmekteyim, formasyon ile aldığınız bir sertifikadır.

 2. yağmur diyor ki:

  merhaba hocam ben felsefe 2sınıf öğrenciyim. 4i yıl içerisinde formasyon alabiliyor muyum? felsefe bölümü için formasyon var mı?

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   merhabalar Eger bölümünüz Formasyon Alabilen Bölümler listesinde yer alıyorsa almanız için hiç bir sıkıntı yok

 3. kadir diyor ki:

  aöf iki yıllık büro yönetimi ve sekreterlik ardından dört yıllık işletmeye geçiş yapıp mezun oldum. 6 yıllık memurum. formasyon alırsam öğretmen olma hakkım varmı. ve yeniden kpss sınavına girmem gerekirmi. teşekkürler

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   Eğer bölümünüz formasyon alabilen bölümler arasında ise tabi ki formasyon alabilirsiniz. kpss ye girme konusunda ise sonuçta belirleyici olan eğitim bilimleri alanında sınava girmeniz gerekmektedir.

 4. cansu diyor ki:

  İyi akşamlar hocam ben aöf işletme mezunuyum bahar dönemi kayıtları her okul için ayrımıdır?Bir de yüzyüzemi yoksa uzaktan mı alıcaz? Teşekkürler

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba formasyon kayıtları genel bir tarihte başlıyor, zaman belirlendiği an sitemizde duyurulacaktır, bizi takip etmeye devam edin. iyi akşamlar

 5. Huseyin diyor ki:

  merhaba ben suan yurtdisindayim fen edebiyat mezunuyum acaba online olarak formasyon derslerini alabiliyormuyum ?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba bazı okullarda uzaktan eğitim var lakin bazı dersler için okula gitmeniz gerekecektir, aynı zamanda staj yapmanız gerekirse formasyon aldığınız üniversitede bulunmanız şart iyi akşamlar

 6. Şengül diyor ki:

  Merhaba, ben AÖF sosyoloji bölümüne 2009’da başlayıp 2013’de bitirdim. Diploma notum 3.03/4
  ALES puanım 62
  Fakat transkriptte Felsefe 14 Psikoloji 12 kredi görünüyor yıllık sistemden dolayı formasyon alabilir miyim?
  Eğer kredilerde sorun varsa ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba bu konuda net bir bilgi veremiyoruz , ÖSYM ve üniversitelerden bilgi alabilirsiniz, iyi akşamlar

 7. dido diyor ki:

  merhaba hocam,
  2009 aöf sosyoloji bölümü girişliyim. not ortalamam 2,50nin altında. öğretmenlik için formasyon alabiliyo muyum. formasyon alma amacım rehber öğretmenlik yapmak. eğer aöf diploma ortalamamla bu mümkün değilse örgün iktisat diploma ortalamamla alıp, rehber öğretmenlikte kullanabilir miyim?

 8. dido diyor ki:

  2009 aöf sosyoloji bölümü girişliyim. not ortalamam 2,50nin altında. öğretmenlik için formasyon alabiliyo muyum

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba formasyon için not ortalaması şartı son alımlarda aranmamamıştır. iyi akşamlar

 9. deniz diyor ki:

  merhabe ben 4.sınıf aöf edebiyat bölümü okuyorum bidahakiformasyon basvuruları nezaman acaba

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba formasyon için daha tarih belli olmadı, Kulislerde konuşulmaya başladığı gibi sitemizden bilgilendirme yapacağız.

 10. zilan batur diyor ki:

  Hocam Merhaba. Gıda mühendislerinin formasyon alıp öğretmen olma şansları var mi

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, formasyon veren üniversitelerde kontenjan açılmışsa olabilir,şu anda formasyon alımları birçok okulda bitti, bundan önce yapmanız gereken MEB’in bölümünüzden öğretmen alıp almadığıdır iyi akşamlar

 11. Kübra diyor ki:

  Anadolu meslek lisesinde çocuk gelişimi okuyorum, ünvde 2 yıllık çocuk gelişimi alanına geçiş yapıp daha sonra açık öğretimden 4 yıllığa tamamlasam formasyon alabilir miyim ?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba şuanki yönetmelik ve eğitim sistemine göre bir sorun yok, AÖF ile Örgün üniversiteler arasında hiçbir fark yoktur, fırsat eşitliğine sahipsiniz şuanki duruma göre, iyi akşamlar

 12. ayşe diyor ki:

  Merhaba ben gazetecilik 3. sınıf öğrencisiyim yukarıda bütün bölüm mezunlarının artık formasyon alabileceğini yazmışsınız. Gazetecllik de bunlardan biri sanırım. Eğer öyle ise formasyon aldıktan sonra ne öğretmeni olarak atanabiliyoruz ve sayısal olarak atanma şansı nedir? Formasyon konusunda uzaktan eğitim veren üniversiteler var mı?

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   Merhaba Lütfen yazımızı dikkatli okuyunuz, AÖF lülerde normal örgün eğitimdeki lisans öğrencileri gibi sayılarak formasyon alabilecektir. Yani Örgün eğitim kapsamındaki formasyon alabilen lisans bölümlerinin hepsindeki haklar AÖF bölümleri içinde geçerlidir..

   1. ayşe diyor ki:

    ben aöf okumuyorum ki… Sorum gazetecilik bölümü ve formasyonla alakalı idi…

    1. Egitim-Dünyası diyor ki:

     Burada YÖK ün yayınlamış olduğu liste mevcut buradan bölümünüzü kontrol edebilirsiniz. Formasyon Alabilen Bölümler

 13. betul diyor ki:

  Merhaba hocam kamu yönetimi 3.sınıfım ama bu dönem 4. Sınıfın 2. Dönem derslerini alıyorum formasyon için başvurabilir miyim? Eğer olursa
  başvuru tarihlerini kaçırdım galiba başka bi çarem var mıdır hocam yoksa seneye beklemek zorunda mıyım? Teşekkürler şimdiden..

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba bu dönem için başvuru süresi birçok üniversite için geçti, bir daha ki başvuruyu bekleyebilirsin, ne zaman olacağı konusunda net bir tarih elimizde yok, bilgi alındığı an güncel olarak sitemizde paylaşacağız, iyi geceler

 14. zeynep diyor ki:

  Merhaba..4. Siniftayimm okulumun başvurularını kaçırdım ..Acaba başka üniversite lerden formansyon alma şansım varmi

 15. melek diyor ki:

  İyi Günler hocam.. Muhasebe ve Finansman Öğretmeni olmak için pedagojik formasyon almaktayım. ilerde açıköğretimden sosyoloji bölümünü okusam pedagojik formasyon sertifikamı o bölüm içinde kullanabilir miyim ?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba şuan ki kanunlara göre herhangi bir sorun yok bu konuda, sadece staj açısından sorun yaşayabilirsin, iyi günler

   1. servet diyor ki:

    merhaba melek hanım hangi ünv te formasyon aliyorsunuz.

 16. ahmet diyor ki:

  Merhaba ben aof kamu yönetimi 2. Sınıf öğrencisiyim formasyona kaçıncı sınıfta başvurabilirim?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba formasyon başvuruları lisans son sınıfta ve mezun olduktan son başlıyor, iyi akşamlar

 17. alara diyor ki:

  Uluslararasi isletme okuyorum formasyon alabilirmiyim

 18. birgül diyor ki:

  hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım var fizyoterapi ve rehabilitasyon o bölümü okuyup dgs sınavıyla 4 yılla tamamlasam hemşirelik formasyonu alırmıyım?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   MErhaba hemşirelik bölümü formaasyon alabilen bölümlerden birisidir, eğitimi tamamladığınızda formasyon alabilirsiniz, iyi akşamlar

   1. birgül diyor ki:

    teşekkür ederim hocam.peki formasyon aldığımda fizyoterapi değil hemşirelik mi yazar yani fizyoterapiyi okuduğumda formasyon aldığmda hemşireliğin mi alacam yoksa fizyoterapinin mi?

    1. Cenk Hoca diyor ki:

     Merhaba formasyon her bölüme geçerlidir, formasyon belgesi aldığınızda staj hariç diğer konularda genel olarak o belgeyi kullanabilrisinz iyi akşamlar

 19. birgül diyor ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkım var fizyoterapi ve rehabilitazsyon bu bölümü dgs sınavına girip 4 yılla tamamladıktan sonra hemşirelik formasyonu alabiliyormuyum?

 20. Pınar diyor ki:

  Merhaba hocam ben AÖF 4. Sınıf sosyoloji okuyorum. Bu bölümden formasyon alma şansım varmı kredi yersizliği nedeniyle biryerde bu formasyonu alamadığımızı okumuştum. AÖF bu bölümle ilgili formasyon şansı varmı?

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   merhabalar Yök tarafından yayınlanan tabloda bölümünüz varsa alabilirsiniz çünkü yazımızdada belirttiğimiz gibi aöf bölümleri ile örgün lisans bölümleri aynı kabul edilmektedir
   Formasyon Alabilen Bölümler http://www.egitim-dunyasi.net/formasyon-alabilen-bolumler-2014-2015.html

 21. Melisa diyor ki:

  Merhaba. Ben 12. Sınıf Anadolu meslek Radyo TV Grafik Animasyon okuyorum. 2 yıllık Sinema Radyo TV geçiş hakkım var. Bu hakkı kullanarak 2 yıllık geçiş yapıcam. 2 yıllık Sinema Radyo TV bölümünden Formasyon alarak Radyo TV ööğretmeni olabilir miyim?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba öncelikle formasyon alım şartlarının başında lisans mezunu olmak gerekiyor, lisans mezunu olduğunuz anda formasyon alma şansınız doğacaktır, iyi günler.

 22. ferhat diyor ki:

  Açık Öğretim işletme mezunuyum. formasyon alabilirmiyim? alırsam ne öğretmeni olabilirim? an itibarıyla başvuru yapabilceğim bir yer varmı?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba aöf bölümü mezunu formasyon alabilir, lakin aöfte eğitim gördüğünüz alanla alakalı formasyon alabilir ve kontenjan verilirse atanabilirsiniz, iyi akşamlar

 23. ilknur diyor ki:

  hocam uluslararası ticaret formasyon alabiliyormu?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba en son alımlarda dahil olmak üzere uluslararası ilişkiler şu an foramsyon alma hakkına sahip değildir, iyi günler

 24. nida diyor ki:

  merhaba. ben sosyoloji son sınıfi ögrencisiyim. formasyon alabileceğim bölümler neler ve anadolu üniversitesi aöf nde formasyon alma sansım varmı. teşekkürler :)

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   merhaba formasyon alma şansınız var, üniversiteleri kontrol ederek formasyon konusunda bilgi sahibi olabilirsin, bir çok okulda eğitim başladı, geç kalmış olabilirsiniz, iyi günler

 25. zeynep diyor ki:

  merhaba hocam ben aöf işletme 4. sınıf öğrencisiyim fakat şuan 4. sınıfın 2. dönemini alıyorum 1. dönemini güz döneminde alacağın şuan benim formasyon hakkım var mı ve başvurular ne zaman birde eğer alabilirsem ücret konusunda ve hangi şehirde alabileceğim hakkında bilgi verirmisiniz

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   merhabalar evet formasyon hakkınız vardır. şubat ek kontenjan atamasına başvurabilirsiniz ama bir çok üniversite tercihlerini bitirdi maalesef,bazıları kontenjanı dolmayan üniversitenin ek başvurusu devam ediyor onları takip etmenizi öneriyorum… formasyon ücreti ise ortalama 2000 TL civarındadır. Başarılar…

 26. melek diyor ki:

  İyi Günler Hocam;
  İktisat Bölümü Mezunuyum. Pedagojik Formasyona başvuracam.. Pedagojik Formasyon aldıktan sonra muhasebe ve finansman öğretmenliği için başvuracam. Kpss den iyi puanda alsam muhasebe ve finasman öğretmenliği için önce 1. Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği 2. İşletme Öğretmenliği/Eğitimi öğretmenliklerinin mi atanması gerekir? Yardımcı olabilir misiniz? İyi Çalışmalar..

 27. Tuğçe diyor ki:

  Hocam merhabalar.. AÖF İşletme mezunu biri formasyon alabilir mi? formasyon alarak KPSS ye girip öğretmen adayı olabilirmi? Bu konuda bilginiz var mı lütfen yardımcı olun :(

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, öncelikle aöf mezunları tabi ki formasyon alabilir, örgün öğretimden hiç bir farkınız yok, onların sahip olduğu bütün haklara sahipsiniz.
   Tabi lisanta mezun olduğunuz bölümün formasyonla alakalı olmasıda şart, işletme bölümü mezunlarına kontenjan verilirse formasyon alabilirsin, fakat atamanın da olması şarttır. iyi günler

 28. Sidal Dündar diyor ki:

  Merhabalar şuan a.ö.f 3. sınıf sosyoloji bölümü öğrencisiyim. Formasyon başvurusu ne zaman yapılıyor? Ayrıca a.ö.f de formasyon alma şansımız olabilir mi?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, son sınıf ve mezun durumunda iken formasyon alabiliyorsunuz iyi günler.

   1. Pınar diyor ki:

    hocam mrb ben işletme aöf 4.sınıf okuyorum hala mezun degılım.pedagojık formasyon alablırız dıe duydum.nasıl oluyor bu detaylı anlatabılırmısınız.okurken mı mezun olduktan sonramı alabılırız ne kadar geçerli bu sertıfıka iyi günler.

    1. Cenk Hoca diyor ki:

     Merhaba formasyon 4.sınıf ve mezunlar tarafından alınabiliyor, sertifika mezun olduktan sonra size fayda sağlıyacak, bölümünüzün atanadığı öğretmenlik bölümlerine bakıp başvuru yapabilirsiniz, iyi akşamlar.

 29. RAMAZAN diyor ki:

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR. BEN 2 YIL TURİZM 2 YIL AÖF OKUDUM FORMASYON A BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, Formasyon için 4 yıllık lisans bölümlerinden birinden mezun olman şart, 4 yıllık bölüm mezunu olduğunda formasyona başvuru akabinde kayıt yapabilirsin.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)


4 + altı =