Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ?

Açıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor MuAçıköğretim (AÖF) Pedagojik Formasyon Alabiliyor Mu ? herkesin aklına takılan sorulardan biri izlenecek yol ise yazımızın devamındadır.

 

 

 

 

FORMASYON HAKKINDA SORULARINIZA CEVAPLAR;

– Formasyon ileride öğretmen olmak isterseniz almanız gereken bir kurstur.
– Artık sadece fen-edebiyat fakültelerinin mezunları değil, bütün fakültelerin ve bütün bölümlerin mezunları “öğretmenlik eğitimi” alıp devlet okullarında öğretmen olarak atanabilme hakkı kazanacaklar. ( açıköğretim okuyanlar dahil )
– Şu an sadece okuyan öğrenciler için ön kayıt alınmakta ve başvuru durumuna göre ileride kesin kayıt için duyuru yapılacaktır.
– Mezun öğrenciler için ilerde bir tarihte başvuru alınacaktır.
– Anadolu Üniversitesi Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 15 Mayıs 2014 saat 12:00’a kadar online olarak kabul edilecektir
– Şu an yapılan başvuruya 1. sınıf dahil herhangi bir sınıfta veya dönemde okuyan tüm açıköğretim öğrencileri dahildir. ( Sadece aşağıdaki linkte yer alan bölümlerde okuyan öğrenciler )
– Açılan sayfada öncelikle sisteme “Üye Ol” kısmından üye oluyoruz.
– Mail adresimize şifre geliyor onunla giriş yapıyoruz..
– “Ana Bilim Dalı” yazan yere okuduğunuz bölümü değil, öğretmenlik bölümünü yazacaksınız. O bölümü de kafanıza göre değil, aşağıda linki olan tablodan bakacaksınız.
– Formasyonda başvuru yaparken “Ana bilim dalı” kısmına okuduğunuz bölümün karşısında yazan ve başlık olarak “ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI” olan yerdeki bölüm ismini yazıyorsunuz. Bu linkten görebilirsiniz. (http://www.anadolu.edu.tr/sites/default/files/files/2014-for%20basvuru%20tablosu.xlsx )
– Not ortalaması kısmına öğrenci sayfanızda yer alan GENEL NOT ORTALAMASINI yazın.
– Formasyon eğitimi hakkında detaylı bilgi olmamakla beraber iki tahmin yürütebilirim. Birincisi Eskişehirde yüzyüze yapılabilir, İkincisi ise internet üzerinden online yapılabilir..

Konuyu okumadan sorulan sorulara cevap verilmeyecektir.

Lisans Bölümleri için ana bilim dalları;
– Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri; Türk Dili ve Edebiyatı
– İşletme Öğrencileri : Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– İktisat Öğrencileri: Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende
– Kamu Yönetimi Öğrencileri : Adalet
– Felsefe Bölümü Öğrencileri: Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Sosyoloji Bölümü Öğrencileri : Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri, Felsefe
– Tarih Öğrencileri ; Tarih

 

AÖF Formasyon DUYURUSU

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Ön Kayıt Duyurusu

 

 • Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Şubat 2014 tarih ve 9 sayılı kararı ile düzenlenen öğretmenlik alanları ve bunlara kaynaklık eden yüksek öğretim programlarına göre kayıt yapılacaktır. (Kılavuz için tıklayınız.)
 • Bu kılavuzda yer almayan programlardaki öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Örgün ve Açıköğretim öğrencileri için ön kayıt işlemleri 14 Mayıs 2014 saat 23:59’a kadar online olarak kabul edilecektir.
 • Mezunlar için YÖK ayrıca kontenjan duyurusu yayınlayacaktır.
 • Ön kayıt yaptırmak kesin kayıt hakkı sağlamayacaktır. Programa başvuran öğrencilerin kesin kayıtları için ayrıca duyuru yapılacaktır.
 • Online başvuruları 13.05.2014 tarihi saat 17.00 itibari ile pedagoji.anadolu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün bu yıl Fen Edebiyat öğrencilerine tekrar pedagojik alabilecekleri  haberinin ardından AÖF (Açıköğretim Fakültesi) 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen adaylar pedagojik formasyon alıp alamayacağını merak etmekteler ve bir çok insan da geleceğini belirleyeceği meslek seçiminde bunları göze alarak seçimini yapmaktadır.Pedagojik formasyon  eğitimi bir çok kurumda öğretmenlik yapabilmek için alınmaktadır.

Üniversite Okurken Formasyon Almak 2014 isimli yazımızdada detaylı bilgiler bulabilirsiniz

 

Bir çok iddiaya göre (MEB 80 Sayılı Çizelge kaynaklı) Açıköğretim fakültesi: Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümleri mezunları pedagojik formasyon alıp öğretmen olma hakkı kazanabilmektedir. Bu kaynaklara göre Sosyoloji ve Felsefe bölümü mezunları bazı derslerdeki kredi yetersizliği nedeniyle pedagojik formasyon alamamaktadırlar. bazı üniversiteler vereceğini söylerken  bazı üniversitelerde açıkça vermeyeceğini yazmaktadır. Bazı iddialardada bu eksik kredilerin alınarak formasyon hakkına sahip olunabileceği geçmektedir.

Bu tür sorulardaki belirsizlik üniversitelerin pedagojik formasyon ilanlarına bakılarak çözülebiliyor. pedagojik formasyon şartlarına bakarsak (buradan bakabilirsiniz) bu bölümler için ilgili kredi şartlarını karşılayanlar formasyon alabilecektir.

 

Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 120 YORUM
 1. zeynep diyor ki:

  merhaba hocam ben aöf işletme 4. sınıf öğrencisiyim fakat şuan 4. sınıfın 2. dönemini alıyorum 1. dönemini güz döneminde alacağın şuan benim formasyon hakkım var mı ve başvurular ne zaman birde eğer alabilirsem ücret konusunda ve hangi şehirde alabileceğim hakkında bilgi verirmisiniz

  1. Egitim-Dünyası diyor ki:

   merhabalar evet formasyon hakkınız vardır. şubat ek kontenjan atamasına başvurabilirsiniz ama bir çok üniversite tercihlerini bitirdi maalesef, bir kaç tane belki kontenjanı dolmayan üniversitenin ek başvurusu olabilir onları takip etmenizi öneriyorum… formasyon ücreti ise ortalama 2000 TL civarındadır. Başarılar…

 2. melek diyor ki:

  İyi Günler Hocam;
  İktisat Bölümü Mezunuyum. Pedagojik Formasyona başvuracam.. Pedagojik Formasyon aldıktan sonra muhasebe ve finansman öğretmenliği için başvuracam. Kpss den iyi puanda alsam muhasebe ve finasman öğretmenliği için önce 1. Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği 2. İşletme Öğretmenliği/Eğitimi öğretmenliklerinin mi atanması gerekir? Yardımcı olabilir misiniz? İyi Çalışmalar..

 3. Tuğçe diyor ki:

  Hocam merhabalar.. AÖF İşletme mezunu biri formasyon alabilir mi? formasyon alarak KPSS ye girip öğretmen adayı olabilirmi? Bu konuda bilginiz var mı lütfen yardımcı olun :(

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, öncelikle aöf mezunları tabi ki formasyon alabilir, örgün öğretimden hiç bir farkınız yok, onların sahip olduğu bütün haklara sahipsiniz.
   Tabi lisanta mezun olduğunuz bölümün formasyonla alakalı olmasıda şart, işletme bölümü mezunlarına kontenjan verilirse formasyon alabilirsin, fakat atamanın da olması şarttır. iyi günler

 4. Sidal Dündar diyor ki:

  Merhabalar şuan a.ö.f 3. sınıf sosyoloji bölümü öğrencisiyim. Formasyon başvurusu ne zaman yapılıyor? Ayrıca a.ö.f de formasyon alma şansımız olabilir mi?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, son sınıf ve mezun durumunda iken formasyon alabiliyorsunuz iyi günler.

   1. Pınar diyor ki:

    hocam mrb ben işletme aöf 4.sınıf okuyorum hala mezun degılım.pedagojık formasyon alablırız dıe duydum.nasıl oluyor bu detaylı anlatabılırmısınız.okurken mı mezun olduktan sonramı alabılırız ne kadar geçerli bu sertıfıka iyi günler.

    1. Cenk Hoca diyor ki:

     Merhaba formasyon 4.sınıf ve mezunlar tarafından alınabiliyor, sertifika mezun olduktan sonra size fayda sağlıyacak, bölümünüzün atanadığı öğretmenlik bölümlerine bakıp başvuru yapabilirsiniz, iyi akşamlar.

 5. RAMAZAN diyor ki:

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR. BEN 2 YIL TURİZM 2 YIL AÖF OKUDUM FORMASYON A BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM?

  1. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba, Formasyon için 4 yıllık lisans bölümlerinden birinden mezun olman şart, 4 yıllık bölüm mezunu olduğunda formasyona başvuru akabinde kayıt yapabilirsin.

 6. Havva diyor ki:

  Bir de AÖF mezunu olduğumdan formasyon için Aöf ne başvuru da bulunsam şansım kabul görmek acısından daha fazla mı?internet ortamında formasyon veriliyorsa bu öngörüm tabi Tesekkurler ,iyi çalışmalar

 7. Havva diyor ki:

  Merhaba ben AÖF Iktisat lisans mezunuyum.formasyon için tum universitelere basvurabilirmiyim?Ben 2 çocukla Izmir de yaşayan biri olarak (Izmir hariç)formasyon veren üniversitelerden örgün olmayıp ta uzaktan eğitim veren internet ortamında formasyon veren univ. varmıdır acaba?varsa da hangi üniversitelerdir?Bilgi verirseniz cok sevinirim.Aöf li olarak inanın bilgim örgün almadığım için duyum alacağım da kimse yok sizden bilgi bekliyorum.Tesekkurler..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba evet uzaktan eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. istediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. ama üniversitelerin başvuru tarihleri tek tek takip etmeniz gerekmektedir.

 8. burcu parlak diyor ki:

  merhabalar hocam bu yıl son sınıfım formasyon kaldırıldı diolar dogrumu lutfen yardımcı olun eger kaldırılmadıysa inş ben nasıl basvurcam ?? ban yardımcı olursanız cok sevinirim smdiden tşklerr..

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhabalar, böyle bir haber resmi olarak açıklanmadı, hatta yök başkanı şubat ayı için ek formasyon kontenjanı açacaklarının duyurusunu yaptı. buradaki yazımızdan şubat ayındaki formasyon başvurusu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz(2015 Şubat formasyon Başvurusu?) . Ayrıca genel olarak formasyon başvurusu ile ilgili en son bilgileri ise buradan öğrenebilirsiniz.

  2. Cenk Hoca diyor ki:

   Merhaba Formasyon alımları devam ediyor Şubatta tekrar bir alım olacak sitemizi takip ederek güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

 9. Esra diyor ki:

  Merhaba hocam Esra ben Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ön lisans mezunuyum. Açık öğretim dikey geçişten Maliye bölümü lisansını tamamlıyorum, şuan 3. sınıftayım. Okul bittikten sonra Maliye bölümünden benim formasyon eğitimi alma şansım var mı?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   maliye bölümüyle alakalı son formasyon başvurusunda bir iki üniversitenin yayınladığı listede yer alıyordu yanlış hatırlamıyorsam, eğer bundan sonraki başvurulardada listelerde yer alırsa tabiki formasyon alabilirsiniz hatta son sınıftayken bile formasyon alma şanşınız var.

   1. Esra diyor ki:

    Peki hocam bu iki üniversite hangileri? Ben bir çok yerden araştırdım bulamadım rica etsem yardımcı olabilir misiniz. Birde formasyon eğitimi alabilmek için not ortalamasının en az kaç olması gerekiyor, alttan ders kalmış olsa bile formasyon eğitimi alınabiliyor mu?

    1. Egitim-Dünyası diyor ki:

     maalesef hatırlayamadım, o dönem okuyucularımıza başvurusu başlamış üniversiteleri yayınlarken arada yayınladıkları kılavuzları kurcalarken dikkatimi çekmişti…
     Not ortalaması ile bir çok üniversite kılavuzunda bir standart açıklamadı ama, başvuruda diğerlerininki sizinkinden yüksek olursa onlar sizden öncelikli olacaklardır, alttan ders ile başvuran ve formasyon alan öğrenciler mevcut, Başarılar…

 10. yağmur diyor ki:

  Meraba hocam ben bu sene aöf İngilizce öğretmenliği okumak istiyomda kapandı o bölüm diyolar bu durumun aslı nedir açılmaz mı

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)


dokuz − = 4