Egitim-Dünyası

Formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri 2014

Formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri 2014

formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri2014 Pedagojik formasyon için şartlar,Formasyon 2014,formasyon için not ortalaması,Pedagojik Formasyon 2014 Başvuruları ,formasyon için ALES ,2013-2014 formasyon başvuru tarihleri, hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamındadır.

 

.
.
.

 

[stextbox id=”download” caption=”DİKKAT”]

 

—————–

Son formasyon Haberleri ve duyuruları hakkında Daha detaylı bilgi almak için Tıklayınız

———————–

 

[/stextbox] [stextbox id=”info” float=”true” align=”right” width=”450″]

 —-Üniversite Okurken Formasyon Almak 2014 ile ilgili konu için tıklayınız

—-Formasyon ile alakalı YÖK ve ÖSYM nin yayınladığı kılavuzlar ve tablolara Ulaşmak için Tıklayınız….

[/stextbox]

YÖK ün sitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına Dair bir Açıklama yapılmıştı

Daha önce Kurulumuzca yapılan açıklamada 2013-2014 öğretim yılından itibaren Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına başvurularda akademik ortalamanın yanında ALES sonuçlarının da kullanılacağı ifade edilmişti. Programla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. En geç Aralık 2013’te başlatılıp, yaz dönemi öğretmen atamalarına yetişecek şekilde programların tamamlanması planlanmaktadır. Halen Kurulumuzda konuyla ilgili çalışmalar sürdürüldüğünden akademik ortalama ve ALES sonuçlarının katkı oranları ve başvuracak adaylarda aranacak asgari akademik ortalama sınırı ileriki günlerde belirlenmiş olacaktır. ve ayrıca sonbahar ales başvurusunun kaçırılmamasını hatırlan bir açıklamaydı. kısmi olarak kesinleşen şekli ise 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrenciler pedagojik formasyon sertifika programlarında, alanlara göre kontenjanlar ayrılacak , merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan pedagojik formasyon sertifika programlarına yerleştirmelerde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’in sonuçları da kullanılacak.
.
 Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, “Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur” şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013  ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.
.
Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı  şuan için 20 bin olarak açıklanmış olup başvurular ise  2013 Sonbahar Dönemi ALES sonuçları açıklandıktan sonra başlayacaktır 22-11-2013 tarihinde YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, pedagojik formasyon başvurularında ALES’in yüzde 60 etkili ve diploma notunun ise %40 etkili olacağını açıkladı. ayrıca Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde ilan edileceği resmi makamlarca açıklandı.
.
BU SÜREÇTEKİ AÇIKLAMALARI ÜÇ MADDE ALTINDA KISACA DERLERSEK. Açıklamadaki önemli noktalar:
 • Formasyon için öğrenci seçiminde: Genel Not Ortalaması ile birlikte ALES puanı da geçerli olacaktır.
 • Formasyon için başvuran ve gerekli şartları geçen  öğrencilerin yerleştirilmesi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarında şuan için belirlenen  toplam kontenjan  20 bin kişi olup başvurular  2013 Sonbahar Dönemi ALES sonuçları açıklandıktan sonra başlayacaktır.

  YÖK BAŞKANI GÖKHAN ÇETİNSAYA’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

   

  Sevgili pedagojik formasyon adayları, başvuru kılavuzu yarın ÖSYM tarafından açıklanarak başvuru süreci başlayacak. Hayırlı olsun
  Bugune kadar yaşanan sorunlara bir çözüm olarak, ilk defa merkezi yapilan ve bu sene kontenjani 20 bine yukseltilen bu yerlestirmede, not ortalamasinda alt sınır olmayacak; . üniversitelerin not dönüşüm tablosu kullanılacak; ücret devlet ve vakıfta 2.054TLyi gecemeyecek.

  Formasyon Puanı Hesaplama ALES ve Not Ortalaması ile detaylı

Diplomasında 100’lük notları olanlar bu puanlar üzerinden hesaplama yapabilir.  YÖK geçen sene olduğu gibi bu sene de üniversitesinin kendisine verdiği 100’lük notu ispatlayabilenlerin notlarını kabul edebilir. Ama diplomasında 100’lük notu olmayanlar, üniversitenin kendisine verdiği 100’lük notu belgeleyemeyenlerin notları YÖK’ün tablosundakinden hesaplanacaktır.

 

 

 

[stextbox id=”info” bcolor=”1208f6″] Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

[/stextbox]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 771 YORUM
 1. nazan dedi ki:

  bu sene mezun oldum mezun olanlar için formasyon alırken ales şartı vardı o kalktı diye bir duyum aldım doğru mudur acaba net bilgi verebilir misiniz?

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   YÖK ün Öyle bir açıklamasına denk gelmedi, e son gelen açıklamayı gün içinde veya en geç yarın detaylıca açıklayarak yayınlayacağız (ama açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla YÖK üniversitelerin üstüne attı topu, yani formasyon veren üniversite isterse ales koyar isterse böyle bir şart koymayabilir durumları ortaya çıkıyor)

 2. sefa dedi ki:

  mrhabalar ben 3 sınfa gectm suan felsefe öğrencisiyim.genel ortalamam şuan 3.22 formasyon alırsam dersler 4 yarıyıla bölüncekmiş peki ücrette bölünür mü?

 3. ahmet dedi ki:

  Merhabalar.Hocam ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim.Not ortalaması ve ales ile birlikte formasyona hak kazanmam durumunda,Adalet meslek liselerinde öğretmenlik hakkım var mı? Eğer var ise kpss ile mi atanma durumu var ? Teşekkürler.

 4. elif dedi ki:

  merhaba hocam ben hemşirelik bölümü öğrencisiyim formasyon almamı önerirmisiniz ben almayı istiyorum ama gereksiz olduğunu düşünenler var

 5. sibel dedi ki:

  mrb hocam ben iktisat mezunuyum formasyon alma hakkı verilmiş ama ben başvuruları kaçırdım bu yıl içerisinde tekrardan açılma şansı var mı ?

 6. akif dedi ki:

  hocam merhaba fen edebıyat matematık bolumu okuyorum sekızıncı yılım mezun olamadım allttan derslerım var ben formasyon alabılırmıyım

 7. cesur dedi ki:

  Mmerhabalar hocam. Mayis ayi formasyon basvurularini kacirdim. Bize ek yerlestirmede basvuru hakki verecekler mi. Ek yerlestirme olacak mi tesekkur ederim.

 8. oğuz dedi ki:

  hocam antrenörlük bölümü mezunuyum..formasyon veren okullar hangileri ? ayrıca formasyon aldıktan sonra tüm öğretmenler atandıktan sonra mı formasyon alanlara hak gelecek ?

 9. Esra dedi ki:

  Merahaba hocam ben açıköğretim 4.sınıftayım işletme bölümü alma hakım olacakmı

 10. Seçil Karabudak dedi ki:

  Merhabalar hocam…Ben Aöf Sosyoloji mezunuyum daha bu yıl mezun oldum…Formasyon başvurularını nereden takip edebilirim? Ayrıca diploma notum da 2.26…Formasyonu nereden ve nasıl alabilirim lütfen bu konuda bilgilenmek istiyorum…

 11. bahar dedi ki:

  Hocam merhaba ben aöf işletme 4. Sınıf öğrencisiyim 4 üniversteye başvuru yaptım ama yedeklerde bile ismim yok ne yapmalıyım? Cvbinz ve ilginize şimdiden teşekkürler..

 12. tugce dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene sanat tarihinden mezun oldum ve universitemin açtığı kontejana yerlestirildim. Fakat dersler yaz döneminde başlıyor. Ben yaz döneminde devam etmeyip güz ve bahar donemi olarak alamıyor muyum ? Ve mezun olanlar donem arasında formasyona basvurabiliyor mu ?

 13. seda dedi ki:

  slm hocam şifa üniversitesi hemşirelik 2.sınıf öğrencisiyim okulumuzda formasyon eğitimi yok farklı üniversiteye başvurabilirmiyim son sınıfta.teşekkürler

 14. Salih ÇELİK dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene DEÜ Makine ön lisans programını bitirdim. Anadolu Üni. aöf iktisat veya işletmeye geçiş yapma hakkım var.Aöf işletme ve iktisata da formasyon açmışlar bu sene diye duyum aldım. İşletme 3. sınıftan başlayıp nasıl formasyon alabilirim. Teşekkür ederim.

 15. ayşe dedi ki:

  merhabalar hocam. ben şubat 2014 mezunuyum not ortalamam 2.42 ama ales sınavına girmedim. bu sınav sonucu olmadan diploma notunun bi önemi olmadığını söylemişsiniz zaten bu sene olacak olan ales sınavına girmeyi düşünüyorum. yalnız benim sorum diploma notum yeterli mi yoksa herhangi bir sınır varmıdır? teşekkürler

 16. öznur özkan dedi ki:

  merhabalar hocam Aöf sosyoloji öğrencisiyim 3 dersten kaldım formasyon alma ihtimalim nedir ortalamam 2.92 ?

 17. mehmet atalan dedi ki:

  spor yonetıcılıgı bolumne formasyon veren okulları bılıormusunuz hocam

 18. ebruuuu dedi ki:

  mrhaba hocam ben suanda okulumu uzattım formasyon için basvuru yapabiliyor muyum

 19. özlem dedi ki:

  mrb hocam ben tarih bölmü son sınıf öğrencisiyim fakat mezun olamıyorum dönem uzatmış durumdayım formasyon ne zaman alabilirim bir yıl beklemem mi lazım lütfen yardımcı olun şimdiden tşkler..

 20. zeynep dedi ki:

  hocam merhaba ben mayıs ayı başvurusunu kaçırdım tekrar ne zaman başvuru olacak yada olur cevap bekliyor olcam

 21. Zeki dedi ki:

  Sayın hocam merhaba, kolay gelsin. Grafik tasarım mezunuyum. Bir dahaki formasyon başvuruları ne zaman olacak. Yaş sınırı var mı. Ayrıca 1 sene önce Alesten 68 puan aldım..geçerli midir puanım hala? teşekkürler..

 22. deniz dedi ki:

  hocam merhaba. ben bu yıl mezun oldum ve tek ders sınavına kaldım temmuzun başında da tek ders sınavım var formasyon almama engel olur mu ???????????

 23. deniz dedi ki:

  hocam merhaba. Bu yıl mezun oldum fakat tek ders sınavına kaldım temmuzun başında tek ders sınavım var formasyon almama engel olur mu ?????

 24. nurcan dedi ki:

  Merhaba üniversiteden uzaklastirma almak formasyon almaya engel mi?

 25. berfin dedi ki:

  slm hocam ben bu yıl mezun oldum 2014 mezunları için formasyon almak için herhangi bir şart var mı basvurular ne zaman başlar bir bilginiz var mı?

 26. pınar dedi ki:

  merhaba ben mayıs ayında görunen formasyon basvurusunu kaçırdım malesef ..bı basvurumu oluyor acaba yaz ayı ıcın de bı daha olucak mı bılgısı olan ?

 27. kadir dedi ki:

  hocam iyi akşamlar mayıs dönemi formasyon atamalarında 10000 kontejan boş kaldı tekrar ek bir alım olabilir mi acaba

 28. derya dedi ki:

  hocam açıköğretim önkayıt sonuçları ne zaman acıklanır

 29. burcu dedi ki:

  hocam merhabalar halkla ilişkiler mezunuyum medya okur yazarlığı formasyonu veriyor musunuz ve ya bunun için pedegojık formasyon yeterli midir? başvuruları kaçırdım sanırım bir sonraki başvurular ne zaman bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.iyi çalısmalar

 30. Büşra dedi ki:

  Merhabalar, ben turizm 3. sınıf öğrencisiyim. Formasyon almayı düşünüyorum fakat sadece Ankara Gazi Üniv’den alındığını duydum. Başka üniversitelerden de formasyon alabilir miyiz? Bu üniversiteler hangileri?

BİR YORUM YAZ