Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (27 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 5,00 puan
Loading...

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleriYıldız teknik üniversitesi ders kayıt klavuzu,yıldız teknik (ytü) ders kaydı nasıl yapılır,yıldız teknik ders kayıt işlemleri,yıldız teknik ders kayıt sayfası açılmıyor,ytü usıs açılmıyor,ytü usis sorunları ve çözümleri,ytü ders kayıt hatası,usis sorun ve çözümleri hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz

 

 

Yıldız teknik üniversitesi (YTÜ) Yeni Kazanan ve 1. Sınıfa Başlayacak ve halen kayıtlı Öğrenciler İçin Ders Kayıt Kılavuzu sistem de oluşabilecek sorunlar ve çözümleri resimli

(2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı)

 

1-    Öncelikle Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenim görme hakkı kazandığınız için tebrik ederiz. Bu kılavuz sizlere üniversitemizdeki ders kayıt yani ders seçme işlemlerinizde size yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

 

2-    Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kullanılan Öğrenci Otomasyon Sistemi,                 USIS (Undergraduate Student Information System) olarak adlandırılır. USIS Otomasyon Sistemi üzerinde Bölümlere göre öğretim planları (öğreniminiz süresince alacağınız dersleri gösterir tablo) yer almaktadır.

 

3-    Hangi bölüm /program’da öğrenim görecek iseniz www.yildiz.edu.tr adresinde yer alan Akademik/Akademik Birimler başlığı altından ilgili Fakülte/Bölüm, MYO için Bölüm/Program sayfasına ulaşarak mezun olmak için başarmakla yükümlü olduğunuz tüm derslere ilişkin,  (lisans programları için toplam 4 yıl /8 yarıyıl, MYO programları için 2 yıl/ 4 yarıyıl) Lisans / Önlisans Öğretim Planı (Ders Planı) tablosunu elde ediniz. Eğer bölüm/program öğretim planı ilgili sayfa da yer almıyor ise Bölüm Başkanlığınıza başvurunuz.

 

Öğretim planlarında yer alan;

 

T U L K ifadesinin açılımı : T: Teori, U: Uygulama, L: Laboratuar, K: Kredi

 

ECTS (veya AKTS) ifadelerinin açılımı: ECTS (İngilizce): European Credits Transfer System, AKTS (Türkçe): Avrupa Kredi Transfer Sistemi demektir.

 

Öğretim Planlarında Yer Alan Derslere İlişkin Açıklamalar:

 

 • Öğretim programlarında dersler birer yarıyıllık, “zorunlu” ve “seçimlik” dersler olarak planlanır.
 • “Zorunlu dersler”, öğretim programında yer alan ve ilgili öğrencilerin başarmak zorunda olduğu derslerdir.
 • “Seçimlik dersler”, öğrencinin öğretim programı içerisinde önerilen derslerden seçerek alabileceği derslerdir. Seçimlik dersler, meslekle ilgili formasyonu tamamlayan dersler olabileceği gibi, genel kültür ya da değişik ilgi alanlarından fakülte veya üniversite seviyesinde açılan dersler de olabilir.
 • Belli bir dersin başarılmış olması, başka bir dersin alınabilmesinin önkoşulu olabilir. Hangi ders ya da derslerin bir başka dersin önkoşulu olduğu ilgili öğretim planında belirtilir.
 • Yarıyılların sonbahardaki kısmı “Güz yarıyılı”, ilkbahardaki kısmı ise “Bahar yarıyılı” olarak adlandırılır. Yıl olarak ise içinde bulunduğunuz yıl ile bir sonraki yıl ortak (Şimdiki yıl-Sonraki yıl) ifade edilir. Şu anda 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı Güz yarıyılı’nda bulunmaktayız. Otomasyon sisteminde ise durumunuz, sınıf/yarıyıl olarak tanımlanır; örneğin 1/1 gösterimi, 1.sınıf 1. yarıyıl demektir. Bölüm, Fakültelere (Kısa adı: Fak.) bağlı Lisans birimlerini, program ise Meslek Yüksek Okuluna (Kısa adı: MYO) bağlı Önlisans birimlerini ifade eder.

 

4-    Hangi bölümde iseniz o bölümün internet sitesinden Lisans 2012-2013 Güz yarıyılı (dönemi) ders programını (haftalık ders programı) elde ediniz. Haftalık ders programı tablosunda dersler, sınıflara göre ayrı ayrı belirtilmiştir. Bu tablo’da dersin adı, dersin kodu, günü, saati, bölümünüze açılan grup/grupların numaraları, hangi derslikte, hangi öğretim elemanı tarafından verileceği gösterilmektedir. Belirtilen bilgilerde eksiklik olması durumunda Bölüm Başkanlığınıza başvurunuz,

 

5-    Servis Dersleri: Matematik, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Fizik, Genel Kimya, İngilizce, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türkçe, Enformatik Dersler (Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı ve Temel Bilgisayar Bilimleri), Zorunlu Temel Kültür (Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler dersi) ve Üniversite Seçimlik Dersler, “Servis Dersi” olarak adlandırılmaktadır. Öğretim planınıza göre sorumlu olduğunuz servis derslerinin 2012- 2013 eğitim-öğretim yılı Güz yarıyılı programlarını (haftalık ders programı) elde etmek için, aşağıda belirtilen internet sayfalarına ya da www.ogi.yildiz.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.

Fizik Bölümü Servis Dersleri Haftalık Programları İçin :  http://www.fzk.yildiz.edu.tr/

Kimya Bölümü Servis Dersleri Haftalık Programları İçin : http://www.kml.yildiz.edu.tr/

Matematik Bölümü Servis Dersleri Haftalık Programları İçin: http://www.mat.yildiz.edu.tr/

Zorunlu Temel Kültür ve Üniversite Seçimlik Dersler İçin : http://www.itb.yildiz.edu.tr/

YDYO Modern Diller Bölümünce Açılan İngilizce Dersleri İçin : http://www.ybd.yildiz.edu.tr/

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersleri İçin : http://www.ata.yildiz.edu.tr/

Türkçe Dersleri İçin : http://www.tdb.yildiz.edu.tr/

Enformatik Dersler İçin: http://www.ogi.yildiz.edu.tr/

 

6-    Önce bölümünüz/programınızın öğretim planına göre (hangi yıl öğretim planına dahil iseniz o ders kodlarını içeren haftalık ders programını dikkate alarak) seçmeyi düşündüğünüz derslere ilişkin taslak bir ders programı yapınız. Bu programda hangi dersleri hangi gruplardan almak istediğinizi belirleyiniz. Şunu unutmayınız ki program yapmanız kadar programa göre ders seçebilmeniz de önemlidir. Tüm üniversitelerde olduğu gibi YTÜ USIS Öğrenci Otomasyon Sisteminde “ilk gelen seçer” prensibi gereği, Bağımsız ders kayıt haftasında (bknz. Akademik Takvim)  ders seçiminizi yapmanız gerekir.

! Üniversitemizin tüm akademik işlemlerinin yürütüldüğü tarihleri gösteren Akademik Takvimini görmek için www.yildiz.edu.tr adresinden Akademik/Akademik Takvim linkini tıklayabilirsiniz.

 

7-    Ders Seçimi: Ders seçiminizi USIS Otomasyon Sistemi üzerinde, Ders kayıtlarından bir önceki günün gecesi saat 24:00’den itibaren (2012 yılı için 16 Eylül 2012 Pazar  gecesi) yapabilirsiniz. Bu saatlerde çok yoğun bir veri transferi olacağından kullanımda yavaşlamalar olabilir veya tıkanmalar yaşanabilir. Bilgi güncelleme için sık sık F5 tuşuna basınız ya da kullandığınız tarayıcının Yenile (Refresh) özelliğini kullanınız.

 

8-    Öğreniminiz boyunca öğrencilik işlemlerinizi online olarak gerçekleştireceğiniz Y.T.Ü. USIS Öğrenci Otomasyon Sistemine giriş yapmak için,

 usis.yildiz.edu.tr   

internet adresini kullanmanız gereklidir. İlk kayıt sırasında size verilen şifre zarfındaki kullanıcı adı (user name) ve şifrenizi (password) yazarak Enter’a basınız ya da Tamam düğmesini tıklayınız.

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 1

! Kullanıcı Adı, lisans öğrencisi iseniz “l” ( küçük L ),  önlisans öğrencisi iseniz “o” (küçük o) harfiyle başlar. Giriş yaparken buna dikkat ediniz.

! Şifre ile ilgili sorunlarınızı ders kayıtlarından önce Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na (Yıldız kampusu, B Blok, 6. Kat)  şahsen ve öğrenci kimliği ile başvurarak çözmelisiniz.

1-    USIS açılış ekranında problem yaşıyorsanız aşağıdakileri okuyunuz. Burada anlatılanlar Windows XP işletim sistemi ve Internet Explorer 8.0 sürümü için geçerlidir. (Sürümünüz daha eski ise 8.0’a yükseltmenizi öneririz. Windows Vista işletim sistemi için de benzer işlemler yapılır).

i) USIS Sayfasında sadece beyaz fon ve yıldız amblemi görüyorum, ne yapmalıyım?

USIS sistemini kullanabilmeniz için javascript’i aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken Araçlar (Tools) menüsünden Internet Seçenekleri(Internet Options) ‘ni tıklayınız. egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 2

Bu pencereden Güvenlik (Security) sekmesini tıklayınız. Internet bölgesi seçili iken (ki otomatikman bu bölge seçili gelir), Tüm bölgeleri varsayılan düzeye sıfırla düğmesini tıklayıp Tamam (OK)’a basarak çıkınız.

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 3

ii) USIS sayfası açılmıyor, pencere kapanıyor.

Bu problem, Windows XP service pack 2 veya 3 ile birlikte bilgisayara yüklenen “Pop-up blocker” (Açılır pencere engelleyicisi) uygulaması nedeniyle yaşanmaktadır. Internet Explorer’a eklenti olarak çalışan bu uygulama, USIS sistemine giriş yapılırken açılan yeni sayfanın kapanmasına neden olmaktadır. Bu sorunu gidermek için Internet Explorer açılır, Araçlar menüsünden Açılır Pencere Engelleyicisi seçeneğine girilir ve Açılır Pencere Engelleyicisini Kapat seçeneği işaretlenir. Bu ayar yapıldıktan sonra USIS sistemine girişte yeni açılması gereken pencere, engelleyici tarafından kapatılmaz.

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 4

iii) USIS sayfasına kullanıcı adını yazdığımda şifremi kendisi dolduruyor.

    Ne yapmalıyım?

Bu sorun Internet Explorer’ın şifreleri otomatik olarak hatırlama seçeneği aktif olduğunda yaşanmaktadır. USIS bilgi sisteminin ve sizin bilgi güvenliğiniz açısından bu seçeneği kapatmanız gereklidir. Bunun için Araçlar menüsünden Internet Seçenekleri’ni tıklayınız. Bu pencereden İçerik (Content) sekmesine geçiniz. Pencerenin ortasında yer alan Otomatik Tamamla (Auto Complete) bölmesindeki Ayarlar düğmesine tıklayınız. Karşınıza gelen Otomatik Tamamlama Ayarları başlıklı yeni ufak pencerede (iletişim kutusunda), ilk önce Formlardaki kullanıcı adı ve parolalar (User names and passwords on forms) onay kutusunu tıklayarak iptal edinizi (yeşil renkli onay (tik) işareti kaybolur), daha sonra Otomatik Tamamlama geçmişini sil (Clear Auto Complete history) düğmesine tıklayınız.
Karşınıza gelen Gözatma Geçmişini Sil başlıklı pencerede sadece Parolalar seçeneği onaylı iken Sil düğmesine tıklayınız. Kısa bir süre sonra tekrar gelecek Otomatik Tamamlama Ayarları başlıklı pencerede Tamam düğmesine tıklayınız ve en son olarak da açık kalan Internet Seçenekleri başlıklı pencerede Tamamdüğmesine tıklayınız. egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

 

! Bu işlem, Internet Explorer kullanarak girdiğiniz diğer web sayfalarında daha önce kullandığınız otomatik tamamlamalı tüm şifrelerinizi de siler.

 

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 5

iii) USIS sayfasını açtım ama bazı sorunlarım var.

 

– Internet Explorer ile birden fazla USIS sayfası açamıyorum, ne yapmalıyım? Evet, tek bir tarayıcı ile birden fazla USIS penceresi açamazsınız. Bunun için farklı tarayıcılar (Mozilla, Opera vb) kullanmanız gereklidir. Her bir farklı tarayıcı kadar USIS sayfası açabilirsiniz.

 

     – USIS sayfam bir süre sonra kapanıyor, ne yapmalıyım? Evet, USIS ekranı her bir farklı kullanıcı (Öğrenci, Öğretim üyesi, Bölüm sekreteri, vb) için işlem yapmaksızın farklı sürelerde açık kalabilir sonra otomatikman kapanır. Bunun amacı açık unutulan USIS pencerelerinin sistemi yavaşlatmasını engellemektir. USIS ekranının en üst sol tarafında Süre: xxx süreniz kaldı şeklinde herhangi aşamada işlem yapmaksızın kalabileceğiniz sürenizi görebilirsiniz. Herhangi bir işlem yaptığınızda mevcut süreniz tekrar sıfırdan başlar.

 

1-    USIS öğretim planlarında yer alan Ders kodlarına ait açıklama:

–  Ders kodları  bbbyxxd  şeklinde 7 haneden oluşmaktadır.

–  Ders kodlarının ilk üç hanesi (bbb) bölümü tanımlamaktadır.

–  Ders kodlarının son dört hanesi dersin yılını (y), dersin kodunu (xx) ve dersin dönemini (d) tanımlamaktadır.

–  Ders yılı (y) hanesi, birinci sınıf dersleri için 1, ikinci sınıf dersleri için 2, üçüncü sınıf dersleri için 3, dördüncü sınıf dersleri için 4 şeklindedir.

–  Ders dönemi (d) hanesi güz dönemi dersleri için 1, bahar dönemi dersleri için 2 şeklindedir.

 

USİS DERS KODLAMASI SİSTEMİ
DERS KODU HANESİ

KULLANILAN KOD RAKAMI

KOD RAKAMININ ANLAMI

I 0 Bölüm Kodu Örneğin Elektrik Mühendisliği Bölümünün ders kodu: 012
II

1

II

2

IV

1, 2, 3, 4

Sınıf Numarası

V

1, 2,3 4, 5, 6, 7, 8, 9

Bölüm Ders Sırası

VI

3 4, 5, 6, 7, 8, 9

Ders Türü

VII

1, 3, 5, 7

Güz Dönemi

2, 4, 6, 8

Bahar Dönemi

BAĞIMSIZ DERS KAYDI  (17 – 22 Eylül 201)

 

Önlisans öğrencileri için; randevulu ders kayıt sistemi uygulanmaz.

 

Lisans Öğrencileri için; kayıtlar 17 – 22 Eylül 2012 (6 gün) tarihleri arasında sistem üzerinde randevulu olarak yapılacaktır.

Randevu Günü ve saati                   Sınıf/Yarıyıl                                                             

17 Eylül  2012                                   7. yarıyıl ve sonraki yarıyıllarda kayıtlı öğrenciler

(16 Eylül’ü – 17 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

 

18 Eylül 2012                                     5. yarıyıl ve sonraki yarıyıllarda kayıtlı öğrenciler

(17 Eylül’ü – 18 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

 

19-20-21-22 Eylül 2012                                 Tüm öğrenciler (1.sınıflar için ders kayıt günleri bu tarihlerdedir.)

(18 Eylül’ü – 19 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

 

 • 19-22 Eylül tarihleri arasında sınıf/bulunduğunuz yarıyıla göre yalnızca bölümünüze açılan gruplardan ders seçimi yapabilirsiniz.

 

 • Ders kaydınızı üniversite dışından yapabileceğiniz gibi üniversite içinden kendi fakültenizin bilgisayar laboratuarlarından ya da üniversite içerisindeki ağa bağlı bir bilgisayarlardan da yapabilirsiniz. (Ders kaydı yapabileceğiniz laboratuarları bölümünüzden öğrenebilirsiniz. Laboratuarlardaki bilgisayar sayısının kısıtlı olabilmesi olasılığına ve yaşanması muhtemel yoğunluk ve bekleme süresinin artması ihtimali olduğundan,  ders kaydınızı üniversite dışından yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Ekle/Sil günlerinde kontenjan yetersizliği nedeniyle kayıt yapamama gibi bir durumla karşılaşmamanız için, 19 – 22 Eylül 2012 tarihleri arasında tüm derslerinize mutlaka kaydolmalısınız.

 

 

EKLE/ SİL – ÖĞRENCİ   (23 – 24 Eylül 2012)

 

 • Bu günlerde Üniversite dışından ya da üniversite içinden, fakültenize ait bilgisayar laboratuarında, kendi şifreniz ile bağımsız kayıt haftasında kaydolduğunuz bir dersi silebilir ya da yeni bir ders ekleyebilirsiniz.
 • Bölüm öğretim planına göre bu yarıyıl serbest seçimlik ders  almak durumunda olan öğrenciler, 23 – 24 Eylül 2012 Pazar – Pazartesi günleri USIS öğrenci otomasyon sisteminde açılan  “derse kayıt-serbest seçimlik/ekle-sil” başlıklı modül üzerinden kendi şifreleri ile en az 3 saatlik bir  derse serbest seçimlik ders kapsamında  kaydolabilirler. Serbest seçimlik ders, transkriptte kredisiz olarak yer alır. Serbest seçimlik ders seçimini yaparken, seçilecek dersin haftalık ders saatinin 3 olmasına dikkat edilmelidir. Sistem 3 saatlik ders dışında (3 saatten az)  yapılan ders seçim isteklerine izin vermemektedir.
 • Yeterli sayıya ulaşmayan dersler ekle/sil haftasında bölümlerce kapatılır ve ilan edilir. Seçtiğiniz ders/ler arasında kapatılan ders/ler varsa bu dersler yerine, maksimum kredi sınırı içerisinde olmak kaydıyla, ekle/sil haftasında yeni ders/ler seçebilirsiniz.
 • Tüm ders kayıt işlemlerinde otomasyon sisteminin verileri esas alınır. Bu nedenle Sistemdeki ders kaydınızın tamamlanmasından sonra seçmiş olduğunuz derslerin bir çıktısını alarak saklayınız. egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

 

SİSTEMDE DERS SEÇİMİ

USIS Otomasyon sistemine girdikten sonra ders kaydı (seçimi) işlemini yapmak için aşağıdaki ekran görüntülü bilgiler doğrultusunda uygulama yapınız.

 

a) Derse Kayıt Menüsünün Seçimi

Soldaki menüden “Derse Kayıt” başlığı altındaki “Ders Alma Programı” seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza gelen ekranda ders alma işlemlerini yapabilirsiniz.egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 6

b) Ders Ekleme İşleminin Gerçekleştirilmesi

Sisteme “Dersin Kodu” ve “Grup No” girildikten sonra  “Ekle” düğmesine tıklayınız. Dersin Kodu ve Grup No kısımlarına sadece rakam giriniz. Dersin Kodu, 7 rakamlı ;  Grup No’su ise 1-999 arasında bir sayıdır. Grup No, bazı haftalık ders programlarında örneğin bir dersin 2. grubu için G2, Gr2,Grp2 veya Grup2 şeklinde ifade edilmiş olabilir.

Ders ekleme işlemi başarıyla tamamlanmış ise aldığınız ders sağdaki kutu içinde görülecektir.

Ders kayıt (seçme) işlemi üniversitemizin Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği, YTÜ Senatosunun bu doğrultuda aldığı kararlar ile bölümünüzün belirlediği esaslar çevresinde gerçekleşir. Otomasyon sistemi hatalı olarak size ders verse (hak tanısa) bile yukarıda belirtilen çerçeveler kapsamında işlem görür.

Ders seçiminizi dersler arasında çakışma olmayacak şekilde ve bölüm öğretim planınıza uygun olarak yapmalısınız

Ders kodunun veya grubunun yanlış girilmesi, aldığınız derslerin saatlerinin çakışması, ders kapasitelerinin –dolmasından dolayı- aşılması, dersin size açık olmaması, dersin bölümünüze tanımlanmamış olması, dersi alamaz durumda (şartlı ders olmasından vb kaynaklanan) olunması vb durumlarda sistem hata mesajı verecektir ve ekleme işlemi gerçekleşmeyecektir. Önce birkaç kere daha deneyiniz eğer aynı hatayı alıyorsanız ve gerçekçi olmayan bir hata olduğunu düşünüyorsanız bölümünüze başvurunuz.

 

c) Ders Silme İşleminin Gerçekleştirilmesi

Almış olduğunuz, sağ kutuda görünen, derslerden birini silmek isterseniz üzerine tıklayınız (rengi koyulaşacaktır) ve “Sil” düğmesine tıklayınız.

Ders silme işlemi başarıyla tamamlanmış ise sistem size ders silindi mesajı verecek ve sildiğiniz ders sağdaki kutu içinde görülmeyecektir.

d) Y.T.Ü Öğrenci Bilgi Sisteminden Çıkış

Sistemden güvenli çıkış yapmak için kırmızı renkli başında anahtar sembolü bulunan “Logout“ düğmesine tıklayınız. egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

Yıldız teknik (ytü) USIS Ders kayıt kılavuzu ve sorunları-çözümleri 7

 

 • Öğretim planında yer alan I. Yarıyıl derslerinin tamamını almak zorunda değilsiniz.  Ancak ders hiyerarşisi bakımından ve yarıyıl kaybı yaşamamak için tüm dersleri almanızı öneririz.
 • Seçtiğiniz dersleri, USIS üzerinden size açık olan “Öğrenci Ders Bilgisi Görüntüleme”  programından görebilirsiniz.
 • YTÜ Ders Kayıt ve Seçim Esaslarına göre bir yarıyılda derslerin çakışmaması koşulu ile en fazla 27 kredilik ders alınabilir. Ancak AGNO’su 3.00 ve üzerinde olan öğrenciler ile azami öğrenim süresini dolduran öğrenciler 33 krediye kadar ders alabilirler. İlk yarıyıl okula alışma devresi olduğu için sadece normal yarıyıl derslerini almanızı öneririz.
 • 1. sınıf Güz yarıyılında olmanıza rağmen eğer yarıyıl (dönem) dışı açılmışsa Öğretim Planınıza göre 1. sınıf Bahar yarıyılı ders/derslerini de –eğer kredi sınırınız uygun ise- alabilirsiniz. Bu tür yarıyıl dışı açılan dersler genelde bu dersten kalan öğrencilere bir hak daha vermek içindir. Bu türdeki hangi dersleri alacağınıza karar vermek ve uygunluk denetimi için Danışmanınızla görüşebilirsiniz. egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz
 • 1. sınıf Güz yarıyılında olmanıza rağmen eğer yarıyılında ya da yarıyıl (dönem) dışı açılmışsa Öğretim Planınıza göre üstten de (yani üst yarıyıllardan da) -eğer kredi sınırınız uygun ise- ders alabilirsiniz. Hangi dersleri alacağınıza karar vermek ve uygunluk denetimi için Danışmanınızla görüşebilirsiniz.
 • Seçmek istediğiniz dersler ile ilgili kapasite sorununuz var ise Bölümünüze başvurmanız gereklidir.

1-    Eğer öğretim planınıza göre 2012-2013 Güz yarıyılında yer alan Zorunlu Temel Kültür (Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler) dersi ve/veya Üniversite Seçimlik Dersleri almanız gerekiyorsa aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

 • Bütün öğrenciler, öğrenimleri süresince bir Zorunlu Temel Kültür bir de Üniversite Seçimlik dersini alıp başarmak zorundadırlar.
 • Genel de bölümlerin kendileri tarafından verilmediğinden dolayı servis dersi olarak adlandırılır.
 • Zorunlu Temel Kültür dersi kapsamında “Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler Dersi” açılmıştır.
 • Üniversite seçimlik dersler ise her yarıyıl İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından açılır ve açılan derslerin programları servis dersi kapsamında bölüm sayfasında duyurulur.
 • 9993010 kodlu Sosyoloji dersi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü ile Siy. Bil. ve Ulus. İlişk. Bölümlerinin kendi öğretim planlarında yer aldığından bu bölümlerin öğrencileri belirtilen dersi üniversite seçimlik ders olarak alamazlar.

Ayrıca Üniversitemiz Senatosunun 12.04.2007 tarih ve 2007 / 6 sayılı kararı uyarınca, bu yarıyıl açılmayan ancak kendi öğretim planlarında yer aldığından, 9993290 kodlu Türkiye Ekonomisi dersi İktisat, İşletme, Siy.Bil. ve Ulus. İlişk. Bölümlerince, 9993220 kodlu İktisadi Suçlar dersi İktisat Bölümünce, 9993300 kodlu Dünya Ekonomisi dersi İktisat Bölümünce, üniversite seçimlik ders kategorisinde alınamaz.

Yukarıda belirtilen derslerin kapasite sorunları ile ilgili olarak Fen – Edebiyat Fakültesi / İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir.

2-    Eğer öğretim planınıza göre 2012-2013 Güz yarıyılında yer alan Enformatik Dersleri (Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı ve/veya Temel Bilgisayar Bilimleri) almanız gerekiyorsa aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

 • Bu iki dersi, bazı bölümlerde kendi öğretim elemanları vermekte bazı bölümlerde ise ya diğer bölümlerden ya da Enformatik bölümünden servis dersi olarak hizmet alınmaktadır.
 • Temel Bilgisayar Bilimleri Dersi

Temel Bilgisayar Bilimleri dersi, üniversitemizde dört tanedir. Ders Kodları – Ders Adları şöyledir: 9031120 – VB (Visual Basic) Programlama/ 9031130 – Matlab / 9031140 – Java / 9031150 – C Programlama. Her bölüm, bir tanesini okutmak üzere tercih etmiş ve öğretim planlarına koymuştur.

 • Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Dersi

Bu ders, yalnız, İstatistik Bölümü öğretim planında zorunlu ders olarak yer almaktadır. Bu nedenle İstatistik Bölümünün öğrencileri, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı  dersini, serbest seçimlik ders olarak alamazlar.

 • Bölüm öğretim planlarında serbest seçimlik ders olan öğrenciler, (İstatistik Bölümü öğrencileri hariç), açılan Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı derslerine (İstatistik Bölümü öğrencileri için açılan grupların boş kalan kontenjanları dahil)      23 – 24 Eylül 2012 tarihlerinde, USIS öğrenci otomasyon sisteminde açılan serbest seçimlik ders ekranından kaydolabilirler.
 • Kendi öğretim planınızda yer alan ama yarıyılı bu yarıyıl olmadığı için kendi bölümünüzde açılmayan bu ders/dersleri isterseniz diğer bölümlerden de alabilirsiniz. Ancak bölümünüze tanımlanmadığı için Bağımsız ders kayıt haftasında otomasyon sistemi vermeyebilir. Ekle/Sil  günlerinde ise bölüm kriterleri kalktığı için sadece kapasitesi boş olan gruplardan alabilirsiniz.

3-     Eğer öğretim planınıza göre 2012-2013 Güz yarıyılında yer alan Serbest Seçimlik Ders almanız gerekiyorsa aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

 • Öğretim planında serbest seçimlik ders olan bölümlerin öğrencileri, kendi öğrenim dalı ile ilgili öğretim programının öngördüğü zorunlu ve seçimlik derslerin yanı sıra, Üniversitenin herhangi biriminin öğretim planında yer alan herhangi bir dersi ‘serbest seçimlik ders’ olarak alabilirler (YTÜ Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği, Madde 13).
 • Seçimlik ders, bölümlerin öğretim planlarında kredili veya kredisiz olabilir. Her iki durumda da öğretim planınızdaki serbest seçimlik dersin T-U-L ifadesi neyse, bölümünüz dışındaki diğer bölümlerden serbest seçimlik olarak alacağınız dersin de T-U-L ifadesi de aynı olmalıdır.
 • Şimdiye kadar alınan geri bildirimlerde, serbest seçimlik ders olarak seçilen dersin önkoşullu ders olması durumunda -önkoşul dersinin başarılmamış olmasının- seçilen derste başarısızlığa yol açtığı; bazı derslerin ise önkoşulu olmamasına rağmen, dersin başarılması için gerekli başka derslerin başarılmaması nedeniyle yine başarısızlıkla sonuçlandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle, serbest seçimlik ders statüsünde almak istediğiniz bir dersi seçmeden önce, dersi veren öğretim üyesinden ya da dersin ait olduğu bölümden ders hakkında bilgi almanızda ve ilgili bölüm web sitesinden ders içeriğini okumanızda yarar görülmektedir.
 • 999 kodlu üniversite seçimlik dersler ile 998 kodlu zorunlu temel kültür dersi kapsamında açılan dersler, serbest seçimlik statüsünde sayılmamaktadır.
 • Meslek Yüksekokulu programları tarafından açılan dersler, lisans dersi olarak sayılamayacağından serbest seçimlik ders olarak alınmamalıdır.
 • Öğrenciler, bölüm öğretim planında belirli bir yarıyılda yer alan serbest seçimlik dersi,   mezun oluncaya kadar tercih ettikleri herhangi bir yarıyılda alabilirler. İleriki yıllarda sizler için sözkonusu olacak Çift Anadal, Kurumiçi Yatay Geçiş, %10 başarı sıralaması değerlendirmelerinde, “bu dersi ilgili yarıyılda alma ve başarmış olma koşulu” aranmaz.

4-    Üniversitemizde uygulanan ve sizi ileriki yıllarda ilgilendirecek aşağıdaki konulara ise Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı web sayfasından (www.ogi.yildiz.edu.tr) ulaşabilirsiniz.

 • Çift Anadal (İki bölümde eğitim alma)
 • Kurum İçi Yatay Geçiş (Bölüm değiştirme)
 • Lisansüstü programlarından ders alabilme

Bunların dışında;

 • ERASMUS programı kapsamında belli bir dönem yurt dışında diğer üniversitelerde okuyabilir ve ders alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: www.eu.yildiz.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.
 • FARABİ programı kapsamında belli bir dönem yurt içinde diğer üniversitelerde okuyabilir ve ders alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: www.farabi.yildiz.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.

Bu Kılavuzda Açıklanmayan Bir Sorunla Karşılaşılması Durumunda Yapılacaklar

Danışmanlar, genel öğrenci yönetmelikleri ve yönergeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Bu nedenle, bu kılavuzda açıklanmayan bir sorunla karşılaştığınızda ve sorunun çözümü için danışmanınızdan yeterli bilgi alamamanız durumunda, ilgili yönetmelikleri, yazılı kılavuzları incelemeniz ya da bölümünüze başvurmanız gereklidir.

egitim-dunyasi.net olarak sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz

 

Başarılar dileriz. İyi dersler.

 

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 3 YORUM
 1. yahya dedi ki:

  kaç yıllık sistem bu halen bunumu kullanıyor koskoca üniversite

 2. egitimdunyasi dedi ki:

  @ömer anlatan
  öncelikle şunu sormalıyım kaçıncı sınıfsınız?

 3. ömer anlatan dedi ki:

  psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü için bir tane ders programı yayınlandı. iki sütün halinde 1.sınıf ve 2.sınıf diyor. bunlar ne anlama geliyor ? ayrıca programda 17 tane ders var. İnsan kaynakları, istatistik gibi dersler de dahil. bu listede gözüken her dersi almak zorunda mıyım ? ve son olarak da ingilizce dersi hariç hiç birinin derslikleri gözükmüyor ?

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)

Yorum yapmadan önce lütfen soruyu sayıyla cevaplayınız. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.