Suriyeli Öğrencilere Büyük Sürpriz

Suriyeli Öğrencilere Büyük Sürpriz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Suriyeli gençler İki dil bilerek mezun olacak.
Bakan Nabi Avcı çok önemli açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’de kısa süreli  koruma altında bulunan eğitim çağındaki Suriyeli öğrencilerin, hem Suriye müfredatına göre ders işlediklerini  hem de ayrıca Türkçe de öğrendiklerini ifade ederek, “Bu gayretlerin sonucunda 2 dilli olarak eğitimlerini tamamlamış olacaklar” dedi.

 

Bakan Avcı, makamında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu  Geçici Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Imad Barak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Avcı, “Bütün Suriye halkı, etnik kökeni ne olursa olsun bizim kardeşimiz ama pek çok ortak özelliği, dilimizi, ortak tarihimizi paylaştığımız Türkmen kardeşlerimize muhabbetimiz de ayrı. Biz sadece Suriye’den gelen kardeşlerimize değil aynı zamandaIrak’tan gelen kardeşlerimize din, dil, etnik köken, mezhep farkı gözetmeksizin aynı misafirperverliğimizi yapmayı vazife addediyoruz” dedi.

Türkiye’de Suriyeli öğrencilere yönelik yürütülen eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Bakan Avcı, Türkiye’de toplamda 170 bin Suriyeli çocuğa eğitim verildiğini, ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı. Bakan Avcı, 250 bine yakın çocuğun daha eğitim ihtiyacının bulunduğuna işaret ederek, “İnşallah birlikte o çocuklarımızı da bugüne kadar mahrum kaldıkları eğitim imkanlarına kavuşturacağız” dedi.

12. sınıfı bitiren çocukların diplomalarının akreditasyonu konusunda önemli bir çalışma gerçekleştirdiklerini aktaran Avcı, liseyi bitirenlerin de 8 üniversitede eğitimlerine devam edebilmeleri için kontenjanların hazırlandığını hatırlattı. Bakan Avcı, ayrıca Suriyeli kız çocuklarının okullaşması konusunda yapılan çalışmalara değindi.

Bu çalışmalara Suriyeli öğretmenlerin de katkı verdiğine işaret eden Avcı, “Dolayısıyla çocuklarımız, hem Suriye müfredatını takip ediyorlar hem de ayrıca Türkçe derslerini de yapıyorlar. İnşallah bu gayretlerin sonucu 2 dilli olarak çocuklarımız eğitimlerini tamamlamış olacaklar” diye konuştu.

“Türkiye’nin yaptığı yardımlar, gelecek nesillerimizin tümünün hafızasında kalacak

Imad Barak ise Suriye Geçici Hükümeti’nin, bakanlığının çalışanlarının ve Suriye halkının şükranlarını getirdiğini belirterek, Suriyeli çocuklara verilen eğitimler için Bakan Avcı’ya teşekkür etti.

Kökeninin Türkmen olduğunu ancak Türkçeyi ülkesindeki koşullar nedeniyle çok iyi öğrenemediğini ifade eden Barak, “Humus bölgesindenim. Orada rejim, herhangi bir dili öğrenmeye, özellikle Türk diline hiç izin vermiyordu. Onun için de hükümetimizde en önemli konulardan birisi eğitim” diye konuştu.

Eğitimci olduğundan bakanlık görevine getirildiğini aktaran Barak, “Bakanlığımızın görüşü, insanı yeniden eğitmek, yetiştirmek, geçmişine, ümmetine ve insanlığa bağlı olmasıdır. Çünkü başka düşmanlarımız, ümmetimizi bölmeye çalıştılar, aramıza suni sınırlar koydular” ifadesini kullandı.

Bakanlığının eğitim çalışmalarını Türkiye’nin önderliğinde yürütmek istediklerini vurgulayan Barak, Türkiye’deki Suriyelilerin eğitimine ilişkin çalışmaları daha iyiye çekmek ve bu faaliyetlere yardım etmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin yardımlarının, gelecek nesillerin tümünün hafızasında kalacağına işaret eden Barak, MEB’in Suriyeli çocuklara yönelik eğitim çalışmaları için Bakan Avcı’ya ve Bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)