Öğretmen Atamaları Tahminlerinde Neler Olacak?

Öğretmen Atamaları Tahminlerinde Neler Olacak?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Öğretmen Alımlarında Zamanla Neler Değişecek ?

Öğretmen Ataması ülkenin en büyük sorunlarından birisi seçim vaatlerinden başlayarak birçok noktada öğretmenler için hareketlilik devam ediyor.

Öğretmen atamasında hangi öğretmenler ileriki atamalarda şanslı olacak işte ayrıntılar;

1) TARİH

MEB Şurasında alınan kararlardan dolayı Osmanlıca dersleri liselerde zorunlu olacak. Osmanlıca derslerinin zorunlu olacak olması Tarih bransında Öğretmen ihtiyacını makul seviyede artıracak. Osmanlıca dersini hangi branşın vereceği tartşmaları devam ederken tarih öğretmenlerinin bu dersi verecek olması liselerde tarih öğretmenleri için NORM/KADRO açılmasına yol açacak ve bu merkezi Öğretmen atamalarında var olan tarih öğretmeni ihtiyacını pozitif anlamda değiştireceği tahmin ediliyor.

2) DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ

Yine MEB Şurasında alınan kararla “İlkokulara zorunlu Din dersi” gelecek. Din Kültürü branşında şu anki Öğretmen açığına bir de ilkokullarda olacak derslerden dolayı öğretmen ihtiyacı yansıyacak din Kültürü Ah. bilgisi Öğretmenliği Branşı için 20 Binin üzerinde Öğretmen açığının oluşacağı tahmin ediliyor. Bu da bundan sonraki atamada Din kültürü Ahl. bilgisi branşının yüksek kadro sayısı alacağını gösteriyor

3) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Bakan Işık’ın önceki gün basına yaptıgı açıklamadan sonra ilkokullara da yazılım dersleri gelecek. Bu sayede Bilişim Ders saatleri arttığı için Bilişim Teknolojileri Öğretmen ihtiyacının en az 10 Bini geçeceği tahmin ediliyor. Şu an 5. ve 6. sınıflarda yer alan bu dersin 3 Bin civarı Öğretmen açığı var buna ek olarak ilkokullardaki yazılım derslerinin öğretmen açığı da eklenecek olursa Bilişim teknolojileri bransının Öğretmen adaylarını olası atamada yüksek kadrolar alabileceği düşünülmekte.

 

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)