Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’dan Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’dan Açıklamalar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Milli Eğitim Bakanı Avcı: Dedelik, diplomalarla erişilebilecek bir makam olamaz

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI geçmiş günlerde temeli atılan Özel Statülü  Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi hakkında çok ilginç açıklamalarda bulundu işte ayrıntılar;
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temeli atılan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi’nin bir Alevi lisesi olmadığını, proje okulu olduğunu ve uluslararası bir nitelik kazanmasını da öngördüklerini belirtti. Bakan Avcı, ” Dedelik böyle bir takım seküler, okullardan alınan, diplomalarla erişilebilecek bir makam değildir. Nasıl imam hatip okulları imam yetiştirmiyorsa burası da dede falan yetiştirecek değil.” açıklamasında bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığı basın müşavirliği, Bakan Nabi Avcı’nın bugün katıldığı bir programda yaptığı açıklamaları diğer medya mensupları ile paylaştı. Bakan Avcı, “Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi’nde hangi program uygulanacak. Normal lise mi, imam hatip lisesi mi yoksa meslek lisesi programı mı?” şeklindeki soruya buranın bir Alevi lisesi olmadığını, proje okulu olduğunu ve uluslararası bir nitelik kazanmasını da öngördükleri karşılığını verdi. Özel okul açmak isteyenlerin müfredatını ve derslerini Talim Terbiye Kurulu’nun incelendiğini ve uygunluğuna karar verdiğini ifade eden Bakan Avcı, bu okulda da ders programının bir tür pilot program olduğunu, devletin asgari müfredatının yanında Alevi ve Bektaşi kültürünün temel değerleri ve usullerinin de verileceğini belirtti.

 

“Bu okuldan, cem evlerine dedeler ve babalar yetiştirilecek” denildiğini anlatan Bakan Avcı, “Alevi camiası, kimlerin, hangi vasıfları taşıyanların, hangi niteliklere sahip olmaları halinde dedelik yapabileceğini çok iyi bilirler. Dedelik böyle bir takım seküler, okullardan alınan, diplomalarla erişilebilecek bir makam değildir.” dedi.
“İmam hatip okullarında imam yetiştiriliyor, buradan da dede yetiştirilecek” denildiğini aktaran Bakan Avcı, imam hatip okulunu bitirmiş olmanın imam olmak için yeterliği olmadığını, buralardan mezunların ilahiyat fakültelerine gittiklerini anlattı. 

“Nasıl imam hatip okulları imam yetiştirmiyorsa burası da dede falan yetiştirecek değil” diyen Bakan Avcı, “Buralarda eğitim gören öğrenciler arasında diğer özellikleri itibarıyla dedelik yapmaya ilgili camianın münasip gördüğü gençler olursa, okullarını bitirdikten sonra, istiyorlarsa ve o cemaat ve camia da kendilerini dede olarak tanıyorsa, dedelik de yapabilirler. Ama biz ‘dede yetiştiriyoruz’ deme hakkına sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.

 

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)