Formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri 2014

Formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri 2014

formasyon Başvuru, Şartlar ve Kontenjan Bilgileri2014 Pedagojik formasyon için şartlar,Formasyon 2014,formasyon için not ortalaması,Pedagojik Formasyon 2014 Başvuruları ,formasyon için ALES ,2013-2014 formasyon başvuru tarihleri, hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamındadır.

 

.
.
.

 

YÖK ün sitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına Dair bir Açıklama yapılmıştı

Daha önce Kurulumuzca yapılan açıklamada 2013-2014 öğretim yılından itibaren Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına başvurularda akademik ortalamanın yanında ALES sonuçlarının da kullanılacağı ifade edilmişti. Programla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. En geç Aralık 2013’te başlatılıp, yaz dönemi öğretmen atamalarına yetişecek şekilde programların tamamlanması planlanmaktadır. Halen Kurulumuzda konuyla ilgili çalışmalar sürdürüldüğünden akademik ortalama ve ALES sonuçlarının katkı oranları ve başvuracak adaylarda aranacak asgari akademik ortalama sınırı ileriki günlerde belirlenmiş olacaktır. ve ayrıca sonbahar ales başvurusunun kaçırılmamasını hatırlan bir açıklamaydı. kısmi olarak kesinleşen şekli ise 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrenciler pedagojik formasyon sertifika programlarında, alanlara göre kontenjanlar ayrılacak , merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan pedagojik formasyon sertifika programlarına yerleştirmelerde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’in sonuçları da kullanılacak.
.
 Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, “Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur” şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013  ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.
.
Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı  şuan için 20 bin olarak açıklanmış olup başvurular ise  2013 Sonbahar Dönemi ALES sonuçları açıklandıktan sonra başlayacaktır 22-11-2013 tarihinde YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, pedagojik formasyon başvurularında ALES’in yüzde 60 etkili ve diploma notunun ise %40 etkili olacağını açıkladı. ayrıca Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde ilan edileceği resmi makamlarca açıklandı.
.
BU SÜREÇTEKİ AÇIKLAMALARI ÜÇ MADDE ALTINDA KISACA DERLERSEK. Açıklamadaki önemli noktalar:
 • Formasyon için öğrenci seçiminde: Genel Not Ortalaması ile birlikte ALES puanı da geçerli olacaktır.
 • Formasyon için başvuran ve gerekli şartları geçen  öğrencilerin yerleştirilmesi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarında şuan için belirlenen  toplam kontenjan  20 bin kişi olup başvurular  2013 Sonbahar Dönemi ALES sonuçları açıklandıktan sonra başlayacaktır.

  YÖK BAŞKANI GÖKHAN ÇETİNSAYA’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

   

  Sevgili pedagojik formasyon adayları, başvuru kılavuzu yarın ÖSYM tarafından açıklanarak başvuru süreci başlayacak. Hayırlı olsun
  Bugune kadar yaşanan sorunlara bir çözüm olarak, ilk defa merkezi yapilan ve bu sene kontenjani 20 bine yukseltilen bu yerlestirmede, not ortalamasinda alt sınır olmayacak; . üniversitelerin not dönüşüm tablosu kullanılacak; ücret devlet ve vakıfta 2.054TLyi gecemeyecek.

  Formasyon Puanı Hesaplama ALES ve Not Ortalaması ile detaylı

Diplomasında 100’lük notları olanlar bu puanlar üzerinden hesaplama yapabilir.  YÖK geçen sene olduğu gibi bu sene de üniversitesinin kendisine verdiği 100’lük notu ispatlayabilenlerin notlarını kabul edebilir. Ama diplomasında 100’lük notu olmayanlar, üniversitenin kendisine verdiği 100’lük notu belgeleyemeyenlerin notları YÖK’ün tablosundakinden hesaplanacaktır.

 

 

 

Güncellemeleri ve yeni yazılarımızı  Sayfamızdan,  Sayfamızdan                                      veya  google plus sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

egitim-dunyasi.net olarak sizin için hazırladığımız yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR - 761 YORUM
 1. cografy diyor ki:

  S.a. urfa cografya formasyon basvurusu yapmak istiyorumda acaba formasyon egitimi kac ay surer haftada kac gun ders olur ve devam zorunlumu nedir ayrica diyelimki kesin kayit yaptim ancak ileride ( pomem) kazandigimda kaydimi sildirebilirmiyim ve ucreti geri alabilirmiyim simdiden tesekurler.

 2. narin diyor ki:

  Hocam ben Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü 4. sınıftayım. Malum 1500 kontenjanı var formasyon için bu kontenjan sadece mezunlar ve son sınıflar için mi yoksa 3., 2. ve 1. sınırlar icinde mi geçerli? ? Teşekkür ederim.

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu kontenjanın %25 i mezunlara sonra geri kalanı ise son sınıflardan başlayarak 3,2 diye alt sınıflara doğru öncelik iniyor…

 3. peri diyor ki:

  ne zaman başvurular

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   buradaki yazımızda detayları bulabilirsiniz 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 4. gül diyor ki:

  aöf 4.sıflar için nasıl başvuru yapıyor nerden alıyor.şartlar ne.nasıl ve nerden takip edeceğiz.4.sıf işletmeyim.kaçırmak istemiyorum

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   buradaki yazımızda detayları bulabilirsiniz 2014 Güz Formasyon Başvuruları Ve Verilen Üniversiteler

 5. nazan diyor ki:

  bu sene mezun oldum mezun olanlar için formasyon alırken ales şartı vardı o kalktı diye bir duyum aldım doğru mudur acaba net bilgi verebilir misiniz?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   YÖK ün Öyle bir açıklamasına denk gelmedi, e son gelen açıklamayı gün içinde veya en geç yarın detaylıca açıklayarak yayınlayacağız (ama açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla YÖK üniversitelerin üstüne attı topu, yani formasyon veren üniversite isterse ales koyar isterse böyle bir şart koymayabilir durumları ortaya çıkıyor)

 6. sefa diyor ki:

  mrhabalar ben 3 sınfa gectm suan felsefe öğrencisiyim.genel ortalamam şuan 3.22 formasyon alırsam dersler 4 yarıyıla bölüncekmiş peki ücrette bölünür mü?

 7. ahmet diyor ki:

  Merhabalar.Hocam ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim.Not ortalaması ve ales ile birlikte formasyona hak kazanmam durumunda,Adalet meslek liselerinde öğretmenlik hakkım var mı? Eğer var ise kpss ile mi atanma durumu var ? Teşekkürler.

 8. elif diyor ki:

  merhaba hocam ben hemşirelik bölümü öğrencisiyim formasyon almamı önerirmisiniz ben almayı istiyorum ama gereksiz olduğunu düşünenler var

 9. sibel diyor ki:

  mrb hocam ben iktisat mezunuyum formasyon alma hakkı verilmiş ama ben başvuruları kaçırdım bu yıl içerisinde tekrardan açılma şansı var mı ?

 10. akif diyor ki:

  hocam merhaba fen edebıyat matematık bolumu okuyorum sekızıncı yılım mezun olamadım allttan derslerım var ben formasyon alabılırmıyım

 11. cesur diyor ki:

  Mmerhabalar hocam. Mayis ayi formasyon basvurularini kacirdim. Bize ek yerlestirmede basvuru hakki verecekler mi. Ek yerlestirme olacak mi tesekkur ederim.

 12. oğuz diyor ki:

  hocam antrenörlük bölümü mezunuyum..formasyon veren okullar hangileri ? ayrıca formasyon aldıktan sonra tüm öğretmenler atandıktan sonra mı formasyon alanlara hak gelecek ?

 13. Esra diyor ki:

  Merahaba hocam ben açıköğretim 4.sınıftayım işletme bölümü alma hakım olacakmı

 14. Seçil Karabudak diyor ki:

  Merhabalar hocam…Ben Aöf Sosyoloji mezunuyum daha bu yıl mezun oldum…Formasyon başvurularını nereden takip edebilirim? Ayrıca diploma notum da 2.26…Formasyonu nereden ve nasıl alabilirim lütfen bu konuda bilgilenmek istiyorum…

 15. bahar diyor ki:

  Hocam merhaba ben aöf işletme 4. Sınıf öğrencisiyim 4 üniversteye başvuru yaptım ama yedeklerde bile ismim yok ne yapmalıyım? Cvbinz ve ilginize şimdiden teşekkürler..

 16. tugce diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene sanat tarihinden mezun oldum ve universitemin açtığı kontejana yerlestirildim. Fakat dersler yaz döneminde başlıyor. Ben yaz döneminde devam etmeyip güz ve bahar donemi olarak alamıyor muyum ? Ve mezun olanlar donem arasında formasyona basvurabiliyor mu ?

 17. seda diyor ki:

  slm hocam şifa üniversitesi hemşirelik 2.sınıf öğrencisiyim okulumuzda formasyon eğitimi yok farklı üniversiteye başvurabilirmiyim son sınıfta.teşekkürler

 18. Salih ÇELİK diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene DEÜ Makine ön lisans programını bitirdim. Anadolu Üni. aöf iktisat veya işletmeye geçiş yapma hakkım var.Aöf işletme ve iktisata da formasyon açmışlar bu sene diye duyum aldım. İşletme 3. sınıftan başlayıp nasıl formasyon alabilirim. Teşekkür ederim.

 19. ayşe diyor ki:

  merhabalar hocam. ben şubat 2014 mezunuyum not ortalamam 2.42 ama ales sınavına girmedim. bu sınav sonucu olmadan diploma notunun bi önemi olmadığını söylemişsiniz zaten bu sene olacak olan ales sınavına girmeyi düşünüyorum. yalnız benim sorum diploma notum yeterli mi yoksa herhangi bir sınır varmıdır? teşekkürler

 20. öznur özkan diyor ki:

  merhabalar hocam Aöf sosyoloji öğrencisiyim 3 dersten kaldım formasyon alma ihtimalim nedir ortalamam 2.92 ?

 21. mehmet atalan diyor ki:

  spor yonetıcılıgı bolumne formasyon veren okulları bılıormusunuz hocam

 22. ebruuuu diyor ki:

  mrhaba hocam ben suanda okulumu uzattım formasyon için basvuru yapabiliyor muyum

 23. özlem diyor ki:

  mrb hocam ben tarih bölmü son sınıf öğrencisiyim fakat mezun olamıyorum dönem uzatmış durumdayım formasyon ne zaman alabilirim bir yıl beklemem mi lazım lütfen yardımcı olun şimdiden tşkler..

 24. zeynep diyor ki:

  hocam merhaba ben mayıs ayı başvurusunu kaçırdım tekrar ne zaman başvuru olacak yada olur cevap bekliyor olcam

 25. Zeki diyor ki:

  Sayın hocam merhaba, kolay gelsin. Grafik tasarım mezunuyum. Bir dahaki formasyon başvuruları ne zaman olacak. Yaş sınırı var mı. Ayrıca 1 sene önce Alesten 68 puan aldım..geçerli midir puanım hala? teşekkürler..

 26. deniz diyor ki:

  hocam merhaba. ben bu yıl mezun oldum ve tek ders sınavına kaldım temmuzun başında da tek ders sınavım var formasyon almama engel olur mu ???????????

 27. deniz diyor ki:

  hocam merhaba. Bu yıl mezun oldum fakat tek ders sınavına kaldım temmuzun başında tek ders sınavım var formasyon almama engel olur mu ?????

 28. nurcan diyor ki:

  Merhaba üniversiteden uzaklastirma almak formasyon almaya engel mi?

 29. berfin diyor ki:

  slm hocam ben bu yıl mezun oldum 2014 mezunları için formasyon almak için herhangi bir şart var mı basvurular ne zaman başlar bir bilginiz var mı?

 30. pınar diyor ki:

  merhaba ben mayıs ayında görunen formasyon basvurusunu kaçırdım malesef ..bı basvurumu oluyor acaba yaz ayı ıcın de bı daha olucak mı bılgısı olan ?

 31. kadir diyor ki:

  hocam iyi akşamlar mayıs dönemi formasyon atamalarında 10000 kontejan boş kaldı tekrar ek bir alım olabilir mi acaba

 32. derya diyor ki:

  hocam açıköğretim önkayıt sonuçları ne zaman acıklanır

 33. burcu diyor ki:

  hocam merhabalar halkla ilişkiler mezunuyum medya okur yazarlığı formasyonu veriyor musunuz ve ya bunun için pedegojık formasyon yeterli midir? başvuruları kaçırdım sanırım bir sonraki başvurular ne zaman bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.iyi çalısmalar

 34. Büşra diyor ki:

  Merhabalar, ben turizm 3. sınıf öğrencisiyim. Formasyon almayı düşünüyorum fakat sadece Ankara Gazi Üniv’den alındığını duydum. Başka üniversitelerden de formasyon alabilir miyiz? Bu üniversiteler hangileri?

 35. aylın acar diyor ki:

  pekı hocam iibf ısletme bolumune formasyon verılıyor mu

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Buradaki yazımızda bulunan tablolardan son gücnel bölümlere bakabilirsiniz….http://www.egitim-dunyasi.net/formasyon-basvuru-2014-nasil-yapilir-ve-banka-ucreti.html

 36. abdullah diyor ki:

  Hocam aöf formasyon verecegiz dedi ön kayit aldi suana kadar bi açıklama gelmedi son sinif ogrencilerin durumu nedir alabilecekmiyiz

 37. reşit diyor ki:

  slm hocam birkaç üniversite ögrencilerine açikögretim yoluyla ve üzaktan egitim yoluyla formasyon vereceklermiş örnegim sakarya üniversitesi verecekmiş. diger üniversitelerin böyle bir imkana sahip mi mezunlar bu uygulamadan yararlana bilirler mi teşekürler hocam

 38. alper turan diyor ki:

  SELAMLAR,
  3 HAZİRANDA SONA EREN BAŞVURUYU KAÇIRDIM.MEZUNUM NE YAPABİLİRİM,ACABA TEKRAR BİR BAŞVURU OLABİLİR Mİ?TEŞEKKÜR EDERİM

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bir dahaki başvuruya kadar beklemek durumundasınız maalesef ama bazen başvuru sayısı yeterli olmayınca ve birçok kişi başvuramadıkları için osymye dilekçeler yollayınca bazen ek süre verilebiliyor ama henüz bir açıklama yapılmadıgına göre verilmeyecek gibi duruyor(çok çok düşük bir ihtimal ek yerleştirme olursa orada tanınanacak bir şansda olabilir …)

 39. reşit diyor ki:

  slm hocam neden okuyana ales şart yok menzun olunana ales şart var. bu nasıl bir saçmalık yav menzun olmuşüz daha ne diye ales şart koyuyorlarki

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Size söyle izah vermeye çalışayım ; Bu zamana kadar bu sistemlerin hangisinin mantıklı olduğunu gördünüzki…

 40. derya diyor ki:

  hocam aöf öğrencileri için ne zaman kesin kayıt olacak ya. mezunlara formasyon başvurusu bitti zaten bize ne zaman sıra gelecek

 41. semra diyor ki:

  Hocam mezun durumdayim formasyon basvurularini kacirdim ne yapabilirim

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bir dahaki başvuruya kadar beklemek durumundasınız maalesef ama bazen başvuru sayısı yeterli olmayınca ve birçok kişi başvuramadıkları için osymye dilekçeler yollayınca bazen ek süre verilebiliyor ama henüz bir açıklama yapılmadıgına göre verilmeyecek gibi duruyor(çok çok düşük bir ihtimal ek yerleştirme olursa orada tanınanacak bir şansda olabilir …)

 42. reşit diyor ki:

  mrhb hocam uzaktan ve açikögretim yoluyla formasyon verecekler mi

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   şuanki bilgilerle verilmeyecek diye biliyoruz….

 43. reşit diyor ki:

  slm hocam tahmınizce ne kadar türk dili edebiyat menzunu var sizce türkiyede ben edebiyat menzunuyum alesim 57 puan diplam ise 4 üzerinden 2.55 puan sizce bu sene yerleşebilirmiyim

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   kontenjan lar ve diger adayların punalarını bilemeden bu konu hakkında kesin konuşamıyoruz maalesef..

 44. hazal diyor ki:

  mrb hocam.sistemde diploma notum görünmüyor.ama formasyon başvurumu yaptım.diploma notunun olması şartı yok.ösym okullardan istereyeck ibaresi var.bununla ilgili bir sorun yaşarmıyım?teşekkürler

 45. yasmin diyor ki:

  Merhabalar Hocam, ben ilahiyat fakültesi öğrencisiyim. Daha önceki yıllarda ales ve diploma puanı ortalamaları alınıyordu. Yeni düzenlemede diploma puanı etkisi var mı?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   okurken formasyon alma noktasında bu konuyla alakalı kesin bir bilgi ama belirlenecek kontenjanlar sınırsız sayıda olmayacağı için bir eleme sistemi kurulacak mecburi, bu sistemin içinde ales olacağını düşünmüyorum çünkü böyle bir şey söz konusu olsaydı ön başvuru için bir şart konur ve ales şartı aranırdı görüşündeyim, bu sebep en makul gözüken sistem not ortalaması olacağı kanaatindeyim tabi bu sadece bir düşünce çünkü önceki okurken formasyon başvurularında bazı üniversitelerin ortalamanın yanında alttan ders olmaması notlar arasında dd olmaması vs vs bazı ek şartlar koyarak seçim yaptığı dönemleride unutmamak lazım..

   1. hayat hayatt diyor ki:

    iyi gunler hocamm ben matematik bolmu okuyorum bu yil 4.sinif olacam ins bizim okul formasyon vermiyo gelecek yil formasyon icin basvuracam unvlere ama ozel unv yazmayi dusunuyorum cunku ortalamam cok dusuk 2.20 devlet unv kabul etmeye bilir ozel unv kabul eder mi ?

 46. derya diyor ki:

  hocam açıköğretime ön kayıt yapanlara formasyon gelme ihtimali çoğunlukta mı

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   şimdi bu başvuruların amacı kontenjan belirmekti, bu düşünceyi esas alarak biraz fazla başvuru olursa fazla olacagını düşünebiliriz. ama sonuçta üniversteninde belli bir kapasitesi oldugunu düşünmek lazım gerektigi kanaatindeyim…
   aslında geçen yıl böyle bir ön başvuru olmadan belirlenen ünversitelerdeki kontenjan ve puanlar buradaki yazımızda mevcuttur http://www.egitim-dunyasi.net/2014-pedagojik-formasyon-taban-ve-tavan-puanlari.html buradanda bir fikir edinebilirsiniz…

 47. MERVE diyor ki:

  Hocam merhaba ben hemşirelik bölümünde 2. sınıftayım pedagojik formasyona ön kayıt yaptım.Size bi kaç sorum olucak.Mezun olmayanlar için başvuru ne zaman olucak ?? Bizlerin yani mezun olmayanlarında bankalara yatırılması gereken 10 tl ücreti yarına kadar yatırmaları gerekiyormu ?? Kafam biraqz karışık pek fazlada bilgim yok yanlış bir şey söylediysem kusuruma bakmayın…

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   merhaba öncelikle şuanki yapılan tercihler için yayınlanan klavuzdaki maddeyi koyayım buraya “””Tercih işleminin son günü itibariyle mezun durumda olmayan adaylar tercih yapamazlar.””” bu maddeye göre burayla alaklı sizlik bir durum yok.. başvuru sürecine gelince kesin birşey diyemiyorum ama ;yakında açıklanacagını düşünmekteyim. Ama yaz dönemi konusunda pek emin degilim çünkü daha önce okuyanlara formasyon verilirken örgün egtiminle beraber veren üniversiteler çogunluktaydı yanlış hatırlamıyorsam, bunu referanss alırsam örgün egtimle beraber verilecegini düşünmekteyim… tabi bu sadece düşünce yazda olabilir…

 48. SU diyor ki:

  ALES puanı olmadan başvuru yapılır mı

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   puanınızın hesaplanmasında %60 etkisi olan alesin olmadıgını düşünürseniz zaten ortada dogru dürüst bir puan olmuyor…

 49. selin diyor ki:

  merhaba grafik tasarım bölümü mezunuyum fakat diplomamda grafik tasarım yazıp grafik tasarımı yazmadığı için bir ”ı” harfi için formasyon alamıyorum ösym yi aradım yök e ileteceklerini söylediler tercihler için yarın son gün fakat hala bir düzelme yok, ben ve benim durumumdakiler formasyon alamayacaklar mı ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu konu hakkında size söyleyebilecegim kesinlikle tekrar tekrar arayın YÖK ü arayın muhatap isteyin. Eger baktınız iş uzayacak tercih yapılan sistemde bir engelleme olmuyorsa o alan üzerinden tercihinizi yapın ama sonucun peşini bırakmayın.ayrıca yarın sorun çözülmez ise bimerede yazın sorunu hani tercih dönemi öncesinde bu sıkıntının olduguna dair resmi tarihli bir belge niteliği taşır birşey olsun.. Şuanlık önerebileceklerim sadece bunlar.. ama kesin birşey söyleyemiyorum ne yazıkki..

 50. hande diyor ki:

  Merhaba. Ben 3. Sinif ogrencisiyim.seneye son senem. Son yilimda okurken formasyon almak istiyordum.ancak sanirim mayistaki ön kayitlari kacirdim. Bunun bir geri donusu yokmudur. Sene basinda tekrar bir basvuru olmaz mi?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu yapılanlar ön başvuruydu, ama şu var bu başvuruların amacı üniversitelere göre kontenjan belirlemekti, şuanda şaibeli bilgiler var bir kısmı ön başvuru yapmayanlar için tekrar başvuru açılmayacak derken bazı görevlilerden gelen duyumlara görede bir süre sonra başlayacak olan başvuru tarihinde başvuru yapılabileceğini söylüyorlar. Tavsiyemiz genede umutlu olmanız ve kontenjanlar açıklandıktan sonraki başvuru tarihlerini takip etmeniz…

 51. arzu diyor ki:

  iyi geceler özel üniversitelerle devlet üniversitelerinin formasyon katkı payları aynı mı acaba ya da çok fark oluyor mu ona göre tercih yapcam yardımcı olabilir misiniz lütfen

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   Pedagojik formasyon programlarının ücreti neye göre belirlenmektedir?

   Geçmişte üniversiteler, pedagojik formasyon programlarının ücretlerini kendileri belirlemekte bu da öğrenciler tarafından çeşitli şikayetlere konu olmakta idi. Bazı üniversiteler tarafından adaylardan, 10.000 TL’ye varan ücretler talep edilmiştir. Bu nedenle alınacak ücretler, devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim fakültelerinin 2. öğretim ücretlerine endekslenerek söz konusu öğrenim ücretinin en fazla iki katı olarak belirlenmiştir.

 52. ayşe diyor ki:

  hocam benim not ortalamam 64.6 ben şimdi pedagojik formasyon için başvuru yapamayaack mıyım ?

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   neden böyle bir kanıya vardıgınızı anlayamadım, , formasyon başvuru şartında not ortalaması sınırı olduğunu göremedim ben..

 53. meryem araz diyor ki:

  Hocam erciyes Üniversitesi en son kac puanla almis nereden ogrenebilirim

 54. bugse ozolgac diyor ki:

  Pedagojik formasyon tercih klavuzun da guzel sanatlar fakultesi grafik tasarim bolumumun kodu olan 7161 bulunmuyor ama grafik icin 7160 grafik tasarimi icinde 7162 kodlari var bu durum da ben guzel sanatlar fakultesi grafik tasarim bolumu olarak formasyon tercihi yapamicak miyim yada duzeltilir mi diplomam da bolumumun ismi grafik tasarim olarak yaziyor sevgili hocam

  1. egitimdunyasi diyor ki:

   bu baktıgınız tablo http://www.egitim-dunyasi.net/formasyon-basvuru-2014-nasil-yapilir-ve-banka-ucreti.html adresinde bulunan son güncel yazımıdaki tablo degilmi….

   1. bugse diyor ki:

    Hocam cok tesekkur ederiz. bazi forumlar ankaradan duzeltiliyor dilekce karsiligi diye yazmislar bu yuzden bilgi kirliligi oldu

    1. egitimdunyasi diyor ki:

     yardımcı olabildiysek ne mutlu başarılar dilerim…

1 9 10 11
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)


+ iki = 9