Doktora yapmak İsteyenlere Dil Şartı Kaldırılmalıdır

Doktora  yapmak İsteyenlere Dil Şartı Kaldırılmalıdır
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

 Doktora yapmak isteyenlere bu şartın kaldırılmasını teklif etti.
Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, akademik çevrelerde önemli bir sorun olan “Doktora Başvurularında Yabancı Dil Şartı” ile alakalı önemli tespitlerde ve yorumlarda bulundu.

Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda üniversite sayımız hızla artmıştır. Bugün itibariyle sayı 196’dır. Sayının artışı yüksek lisans programlarında da artışa neden olmuş ve on binlerce gencimiz bugün için yüksek lisans eğitimini tamamlamışlardır. Bu gençlerimiz eğitimlerine devam etmek isteyip bir doktora programına kaydolmak istediklerinde ise yabancı dil engeline takılmaktadırlar.
Bugün ülkemizde doktora programlarına başvurabilmek için YDS den en az 55 almak ya da Üniversitelerarası Kurulca denkliği kabul edilen bir sınavdan muadili puan alınması gerekmektedir.
Fakat bu şart lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilecek olan aday öğrencilerde aranmamakta onlara eğitimlerini alırken dil öğrenme fırsatı verilmektedir. Lisansüstü eğitimde akademik çalışmaları takip edebilme noktasında yabancı dil bilmenin önemini kabul etmekle birlikte, ülkemizde yabancı dil öğreniminde ciddi sorunların yaşandığı da bir gerçektir. Bu durum özellikle doktoraya girişte ön koşul olarak yabancı dil şartının aranması doktora yapmak isteyen binlerce aday için hemen sağlanabilecek bir durum değildir.
Bundan dolayı doktora yapmak isteyen adaylar alternatif çözüm arayışlarına girmekte, birçoğu on binlerce dolarlık ücreti bulunan dilde öğrenebileceği yurt dışı üniversitelerdeki programlara yönelmektedir.

Beşeri kaynakların günümüzde hayati önem arz ettiği ve 24 saatin bile çok uzun olduğu bilgi çağında 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yılda 4500 olan doktoralı sayısının 12500 çıkarılabilmesi için YÖK doktora girişte yabancı dil şartını tamamen kaldırarak doktora yeterlilikte dil şartının aranmasına yönelik düzenleme yapmalıdır.
Böylece hem daha çok gencimiz doktora yapmış olur hem de yabancı dili yeterli olmayan adayların zaman kaybı problemi giderilmiş olur. Bu adaylar bir taraftan doktoralarına devam ederken bir taraf tanda yabancı dil öğrenebilirler.
Doktora programları için bekleyen on binlerce adayın olduğu düşünüldüğünde YÖK‘ün acilen bu konuda iyileştirici adımlar atması gerekmektedir.

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)