2015 YGS “Sıfır” çeken öğrenci sayısı

2015 YGS “Sıfır” çeken öğrenci sayısı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 5,00 puan
Loading...

2015 YGS’de Kaç Aday “Sıfır” Çekti ?

YGS oldu geçti ama tartışmaları hala bitmedi, her sene yapılan ve yorumlanan sınavda kaç kişi 0 çekti haberi bu senede yapılıyor, işte ayrıntılar haberin devamında;

 

Sıfır çeken yani bir net dahi yapamayan öğrenci sayıları ÖSYM tarafından açıklanmasa da 2015-YGS sonuçlarının ardından 42.555 adayın puanı hesaplanmadı. Buna göre puanı hesaplanmayan adayların büyük bir kısmı “sıfır” çekti.

Hürriyet.com.tr’de yer alan habere göre sınava giren 1 milyon 987 bin 488 adaydan, 42 bin 555’inin ise puanının hesaplanmadığı ortaya çıktı. Bu adayların büyük çoğunluğunun ‘sıfır çeken’lerden oluştuğunu belirten uzmanlar uyarıyor:

“Bu sayı içinde sınava girdiği halde ya sınav kurallarını ihlal ettiği ya da puan hesaplamasına yetecek sayıda doğru cevabı olmadığı için her yıl ortalama binde 2,4 adayın puanları hesaplanmaz. Puanların hesaplanması için gereken net sayısı 4 testin en az ikisinden adayın yarım doğrusunun olması gerekiyor. Özetle 160 sorusu bulunan sınavın iki testinden toplam 1 net çıkaran adayın puanı hesaplanır.”

Eğitim dünyası sitesi olarak her sene yapılan bu tartışma ve haberlerin artık herkesin alıştığı bir durum olduğunu biliyoruz,eğitim sistemi düzelmedikçe ve sınavlara bağımlı kaldıkça birçok kimsenin sınavlardan sıfır çekeceği açık bir konudur, eğitim sisteminde son yıllarda yapılan değişiklikler hiç bir şeye çözüm olmadığı gibi sorunları daha da arttırıyor.

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)