2015 PYBS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız

2015  PYBS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy Verildi) 5 üzerinden ortalama 2,00 puan
Loading...

PYBS Başvuru Kılavuzu yayınlandı nasıl yapılacak nasıl yol izlenecek ayrıntılar haberin devamında;

PYBS Başvuru Kılavuzu ve Nasıl Yapılacak 2015
Ortaokul 5, 6, 7 ve 9’uncu sınıfları ile lise 10, 11’inci sınıf öğrencilerinin katılacağı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Kılavuza göre bu öğrenciler PYBS’ye katılmak için 20-30 Nisan arasında başvuru yapacak. Sınava giriş belgeleri 8 Haziran’da yayınlanacak. Sınav 13 Haziran saat 14.00’te düzenlenecek, sonuçlar ise 21 Temmuz’da ilan edilecek. Lise 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri 3-14 Ağustos arasında parasız yatılılık için pansiyonlu okul ve bursluluk tercihi yapacaklar. Sonuçlar 25 Ağustos’ta duyurulacak.

PYBS başvuruları nasıl olacak?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında 29-30 Nisan’da ortak sınava girecek olan ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri ise 20-30 Nisan arasında başvuru belgelerini alacak. Ancak birinci dönem kasım ayında ortak sınavlara katıldığı ve nisan ayı sonunda da ikinci dönem ortak sınavlarına gireceği için ayrıca 13 Haziran’daki PYBS’ye katılmayacaklar. 8’inci sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak.

Açıköğretim öğrencileri bu sınava giremeyecek

Hürriyet’in haberine göre PYBS’ye açıköğretim lisesi, mesleki açıköğretim lisesi ve açıköğretim ortakokulu öğrencileri ile birlikte tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramayacak. Özel okul öğrencileri de PYBS’ye başvuru yapabilir ancak sınavı kazananların örgün eğitim veren devlet okullarında eğitimlerine devam etmesi gerekecek. Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kılavuzda belirtilen kayıt süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler hakkını kaybedecek.

Başvuru işlemleri

http://www.meb.gov.tr,

http://www.odsgm.gov.tr,

http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet üzerinden yapılacak

PYBS Başvuru Kılavuzu için Tıklayınız

Yazar:
YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

Henüz yorum yapılmamış. Bu yazımız ile alakalı merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz her türlü görüş ve öneriyi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLAR & SORULAR-CEVAPLAR

(Yazımızla ilgili aklınızdaki soru ve düşünceleri yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.)